Osteoporóza je strašiak pre ženy po menopauze, no trpia ňou i muži.

Nebezpečný ibuprofén! Ak cvičíte, radšej sa mu vyhnite

To, že obľúbené ružové tabletky proti bolesti majú svoje nežiadúce účinky, všetci vieme. Ale vedeli ste, že keď si ju dáte pred cvičením, alebo po ňom na zníženie svalovej bolesti môžete si ľahšie zlomiť nohu? Kanaďania prišli na to, ako ružová tabletka prispieva k osteoporóze a zlomeninám.

Jeme ich milióny

Lieky ako on nie sú na predpis a tak si mnohí myslia, že neublížia. Blbosť. Môžu vám pomôcť dostať infarkt, alebo si napríklad zlomiť nohu. Hlavne, ako ich užívate pred, alebo po cvičení.

Bežná prax

Niektorí ľudia si dajú ružovú tabletku pred dlhým behom, alebo po zničení sa vo fitku, aby zabránili svalovej alebo kĺbovej bolesti. Jedna z novších štúdii zistila, že táto prax môže viesť k zlomeninám kostí. Saija Kontulaninen, profesorka kineziológie v Kanadskej Univerzite of Saskatchewan to zistila na základe sledovania deväťdesiatich starších žien, ktoré športovali. Pred, alebo po cvičení si zobrali jeden 400 miligramový ibuprofén, alebo placebo. Toto robili deväť mesiacov. Vedci potom skúmali ich kosti a svaly. Pozorovali najmä to, čo sa dialo so stavbou kostí. Prišli na to, že tí, ktorí si pred cvičením dali naozajstný liek, mali väčšie kostné straty, ako tí, ktorí užili placebo. Kontulaninenová hovorí, že lieky na jednej strane znižujú zápal, ktorý chráni kosti pred zlomením. Ale ibuprofén zároveň pôsobí na prostagladíny, ktoré pomáhajú stavbe kosti.

Keď cvičíte zbytočne

Správne cvičenie zvyšuje v tele výrobu prostagladínu a pomáha nám tak brániť osteoporóze. Lieky z skupiny ibuprofénov na druhej strane spomaľujú uvoľnenie prostagladínu, takže keď ich užijete pred alebo po cvičení, tento benefit z tréningu odpadne. Osteoporóze ste takýmto cvičením nezabránili. „Tieto lieky vypínajú želaný mechanizmus syntézy prostagladínu, ktorý potrebujeme na formovanie kostí. Je to akoby ste vôbec necvičili,” povedala Kontulaninenová.

Kanadská profesorka si myslí, že medzi cvičením a liekom proti bolesti by mal byť minimálne dvojhodinový odstup.

Ďalšie riziká

Na bezpečnosť ibuprofénu a ďalších liekov proti bolesti sa pozrelo niekoľko štúdií. Veľké obavy priniesli zistenia, že dlhodobé pravidelné užívanie tohto lieku zvyšuje o tretinu riziko infarktu a zdvojnásobuje nebezpečenstvo iných problémov so srdcom.