Nebezpečný laser? Obľúbené korekčné operácie očí môžu spôsobiť vážne problémy

Po laserovej operácii očí pribudli takmer polovici ľudí nové problémy so zrakom.

Nové zistenia vydesili verejnosť. Vysoké percento pacientov po korekcii zraku laserom, metódou LASIK, oznámilo, že má dvojité videnie alebo vidí žiaru okolo objektov.

Matej Kalina

Vladimír Országh: Len nedávno podstúpil LASIK a dúfa, že to bude bez komplkácií. Foto: Matej Kalina

Tieto problémy pred zákrokom nemali. Poukázala na to štúdia zverejnená v časopise JAMA Ophthalmology. „Je to absolútne nedôveryhodná štúdia v časopise, ktorý v odborných kruhoch nič neznamená,“ zareagoval doktor Ivo Ďurkovič z iClinic, ktorý tvrdí, že žiaden z jeho pacientov podobné problémy dlhodobo nemal. Verí tomu aj bývalý hokejista a súčasný tréner Vladimír Országh, ktorý len prednedávnom podstúpil LASIK. Nerád by videl svojich hokejistov so svätožiarou na hlave.

Štúdia, aká tu nebola

Vedci, ktorí robili štúdiu, prišli na to, že viac ako štyridsať percent pacientov, ktorí pred operáciou nemali žiadne vizuálne symptómy, sa zrazu sťažovalo na jeden aj viac, ako je napríklad oslnenie objektov alebo videnie žiary okolo nich. Naši doktori to volajú haló efekt. „Pokiaľ vieme, naša štúdia je jednou z mála, ktorá poukazuje na vznik nových vizuálnych symptómov po LASIK operácii,“ povedali výskumníci z agentúry Food and Drug Administration, ktorá štúdiu robila.

Čo sa pacientom stalo

Vedci sledovali dve skupiny pacientov pred zákrokom a šesť mesiacov po operácii oka. Jednu skupinu tvorilo 262 vojakov z NAVY, ktorých priemerný vek bol 29 rokov. V druhej skupine bolo 312 civilistov s priemerným vekom 32 rokov.

Samotná korekcia dioptrií bola úspešná a pacienti si zákrok pochvaľovali. No 43 percent vojakov a 46 percent civilistov, ktorí pred operáciou nemali žiadne vizuálne príznaky, zrazu oznámili, že ich trápi dvojité videnie, žiara okolo objektov alebo oslňovanie. Nezlepšilo sa to ani po troch mesiacoch od operácie. Väčšine z nich by sa podľa štatistík mal vrátiť zrak do normálu.

Veľké štúdie hovoria o tom, že po LASIK-u majú dve percentá pacientov vizuálne efekty už natrvalo, u všetkých ostatných sa symptómy vytratia.

Haló efekty sú normálne

Ivo Ďurkovič štúdii síce neverí, ale priznáva, že haló efekty sú nejaký čas od zákroku normálne. „Operáciou meníte optický systém oka, zmeníte fyzikálnu stránku videnia. Rohovka potrebuje po operácii čas na to, aby sa preskladala a mozog si musí na novú situáciu zvyknúť,“ hovorí. „S ťažkosťami v podobe suchého oka či vedľajších svetelných fenoménov po laserovom odstránení dioptrií metódou LASIK sa stretávame približne u 97 percent pacientov. Môžu sa objavovať bežne štyri až šesť týždňov od operácie,“ povedala lekárka a chirurgička Miriam Záhorcová z NeoVízie.

Országh využil prestávku
Országh využil prestávku
Archív

Tieto problémy majú najčastejšie mladí ľudia, ktorí majú širšie zrenice ako pacienti vo vyššom veku. „Zostávajúce tri percentá pacientov vnímajú fenomény dlhšie, prípadne dlhodobo. Väčšinou ide o citlivejších pacientov, ktorí sa ťažšie adaptujú na zmeny a nové veci, detailistov či perfekcionistov. Táto skupina pacientov môže vedľajšie svetelné fenomény vnímať výraznejšie najmä počas nočného šoférovania,“ vyjadrila sa doktorka Záhorcová.

Diagnostika je základ

„Priznávam, s refrakčnou chirurgiou dokážu lekári urobiť veľa škody, ktorá sa dá len veľmi ťažko napraviť. Preto zdôrazňujeme, že treba dôkladne vyšetriť pacienta a vybrať preňho tú najvhodnejšiu metódu. Keby napríklad mne chcel niekto urobiť LASIK, určite by to nedopadlo dobre. Mám jasnú kontraindikáciu, preto nosím okuliare. Hokejistovi Vladimírovi Országhovi by, naopak, ostatné metódy nemuseli pomôcť. Je vhodný kandidát na LASIK,“ vyjadril sa doktor Ďurkovič. „Súčasná očná chirurgia využíva tri základné operačné techniky. Ak klinika ponúka len jednu, hrozí, že časť pacientov jednoznačne zoperuje nesprávne,“ upozorňuje Miriam Záhorcová.

Vianočné tipy na darček