Niektorých ľudí desia hlodave, iných celkom nezvyčajné objekty.

Neboja sa myší, ale spánku a pápeža: Trinásť najčudnejších fóbií

Syr a stromy môžu niekoho desiť podobne ako iných ľudí pavúky a hady.

Strach z klaunov, zo žltej farby či z rozličných miest na tele. Niektorých ľudí trápia tie najbizarnejšie fóbie, aké si možno predstaviť. Príčinu treba často hľadať v negatívnych asociáciách z detstva.

Xantofóbia: strach zo žltej farby Tento druh strachu môže celkom vážne komplikovať život. Nie sú to iba narcisy, ktoré ľudí s touto poruchou strašia, ale napríklad aj slnko. V najhoršej fáze môžu mať dokonca strach vôbec sa rozprávať o žltých veciach.

Turofóba: strach zo syra Turofobici majú so syrom spojené nepríjemné asociácie. Niektorých desia síce iba vybrané druhy syra, napríklad čedar či mozzarela, iných aj obyčajné plátky eidamu.

Somniofóbia: strach zo zaspávania Iracionálna obava zo spánku je doslova utrpenie. Somniofobik sa bojí zaspať z viacerých dôvodov. Buď je to strach, že sa už nepreberie a v spánku umrie, alebo má pocit, že príšerne stráca čas. Pochopiteľne, nie vždy sa v bdelom stave udrží a často ho trápia nočné mory.

Coulrofóbia: strach z klaunov Podľa prieskumov ide o pomerne častú fóbiu najmä u detí. Strašidelný klaun sa využíva aj v popkultúre, stačí si spomenúť na Jokera v Batmanovi či v iných filmových spracovaniach. Coulrofóbiou trpia napríklad aj herci Daniel Radcliffe či Johnny Depp. Práve druhý menovaný svoj negatívny vzťah ku klaunom vysvetlil: „Vďaka namaľovanému úsmevu je prakticky nemožné rozlíšiť, či je ten človek šťastný, alebo sa chystá odhryznúť vám ksicht.“

Hylofóbia: strach zo stromov Drevo, prales či stromy zvyknú u väčšiny ľudí vyvolávať pozitívne emócie, majú však aj svojich odporcov. Negatívne asociácie sa hylofobikom môžu spájať so a strašidelnými lesmi z rozprávok z detstva alebo s hororovými filmami, ktoré sa odohrávajú v lese. Extrémna úzkosť ich môže pochytiť už aj pri myšlienke na obyčajné drevo.

Omfalofóbia: strach z pupka Verte alebo nie, niektorí ľudia sa boja dotýkať pupku iných, alebo naopak, nedovolia nikomu, aby sa ich na tomto mieste chytal. Súvis to môže mať napríklad s odstrihnutím pupočnej šnúry po pôrode.

Nomofóbia: strach zo straty sieťového pokrytia Názov fóbie pre beznádej, ktorá chytá užívateľov mobilných telefónov z miest bez pokrytia, vymysleli vedci pred piatimi rokmi, keď sa fenomén objavil. Podľa nedávnych prieskumov ním dokonca trpí viac ako polovica Britov! Popri strachu zo straty signálu ich trápi aj vybitie batérie a, pochopiteľne, strata mobilného telefónu.

Ombrofóbia: strach z dažďa Keď sa bojíte, že pre dážď prídete o účes alebo prechladnete, je to celkom normálne. Ak však máte abnormálny strach z dažďa, ktorý vám spôsobuje závažné ťažkosti, úzkosť a depresiu, môže ísť o ombrofóbiu. Vyvoláva ju celý rad faktorov, vrátane skutočnosti, že v detstve nás často upozorňovali, aby sme nebehali po daždi.

Papafóbia: strach z pápeža Fóbia z hlavy katolíckej cirkvi alebo z pápežstva je neobvyklá, napriek tomu sa vyskytuje. Úzko súvisí z hierofóbiou alebo z hagiofóbiou, čo je iracionálny strach zo svätcov a posvätných vecí. Často je spätá s traumou v súvislosti s niečím náboženským.

Uranofóba: strach z neba Veriaci by sa síce mali na raj tešiť, nebýva to tak vždy. Uranofóbia je strach z posmrtného života, ktorý môžu u veriacich spustiť úvahy, že nežili dosť dobre a po smrti budú súdení za svoje činy.

Pogonofóbia: strach z fúzov Termín zaviedli už v roku 1850 na opis silného odporu voči fúzom a brade. Vtedy šlo o niečo neobvyklé, keďže porast na tvári bol módnou záležitosťou. Moderátor BBC Jeremy Paxman nedávno obvinil vedenie televízie z pogonofóbie, pretože kritizovalo jeho fúzy v programe Newsnight.

Trypofóbia: strach z dier Trypofobici sa boja objektov s malými otvormi, ktoré si podľa výskumov spájajú s nebezpečenstvom. Nič dobré im napríklad neevokujú póry na spodnej strane klobúka húb. Príznakom trypobóbie býva nevoľnosť, svrbenie kože a záchvaty paniky.

Triskaidekafóbia: strach z čísla 13 Mnohí ľudia sú síce poverčiví pokiaľ ide o číslo trinásť, len málokto však trpí plnohodnotnou fóbiou. Tá je spätá najmä a piatkom trinásteho. Človek trpiaci triskaidekafóbiou si až chorobne dáva pozor, aby sa vyvaroval čohokoľvek spojeného číslom trinásť. Nemal by vlastne nikdy čítať o tomto rebríčku, nerád by bol jeho súčasťou...


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní