Nedajte sa nachytať! Internet je plný „zaručených“ liečebných metód

Väčšie prsia, liek, ktorý z tela vyženie všetky škodlivé látky, vyčistený výkal, ktorý vás dostane z osteoporózy. Internet je zaplavený samozvanými liečiteľmi, ktorí ponúkajú dobre znejúce a drahé terapeutické nezmysly. Ako sa nedať nachytať?

Vyskúšali by ste fekomagnetoterapiu? V Španielsku vznikol nový druh celostnej medicíny, ktorý vychádza zo starodávnych spôsobov liečby a kombinuje ich s najnovšími poznatkami medicíny. Jednou vetou by sa dala liečba popísať takto: vedci v laboratóriu zmagnetizujú výkal aby z neho získali telu prospešné baktérie, metabolity, či niektoré hormóny. Látky potom spracujú, nariedia a pripravia, ako homeopatický výrobok.

Liečba na mieru pre všetkých

Výsledky sú ohromujúce. Terapiu už vyskúšali pacienti s vysokým krvným tlakom, migrénami, osteoporózou, alebo kožnými chorobami. Podľa nespočetných klinických štúdií liek naozaj funguje! Neuveriteľných 90 percent chorých povedalo, že po užívaní liečby sa prejavy ich ochorenia zmiernili, alebo úplne vymizli! Vyskúšali by ste niečo také? Nevyskúšali, neexistuje.

Zázračné tabletky: Podozrivé sú najmú lieky na všetko.
Zázračné tabletky: Podozrivé sú najmú lieky na všetko.
Profimedia

Tabletky pre všetkých neexistujú. Foto: Profimedia

No nekúp to!

Celé si to vymysleli dvaja študenti biotechnológie v Španielskej Valencii, aby zistili, aké ľahké je dostať pseudoliečbu do médií. Fernando Cervera a Mariano Collantes nechceli nikoho oklamať, len ich zaujímalo, čo musia spraviť aby médiá prebrali informácie o novej liečbe a aby sa pacienti začali o ich výmysel zaujímať. Vytvorili webstránku, zúčastnili sa veľtrhu alternatívnej medicíny a napísali knihu.

Veľký úspech

Záujem o kúpu produktov fekomagnetoterapie bol obrovský. Okamžite s nimi chcelo spolupracovať asi tridsať ďalších pseudoliečiteľov a kliník, ľudia sa chceli domôcť zázračného lieku. Liečba dokonca dostala bez akejkoľvek kontroly požehnanie od španielskeho ministerstva zdravotníctva!

“Je pomerne jednoduché vyvolať obavy alebo až strach o zdravie. Na takomto strachu je založená prevažná časť reklamy - vyvolám strach a ponúknem, ako sa ho zbaviť a zákazník si myslí, že naozaj niečo urobil pre svoje zdravie netušiac, že bol možno oklamaný a podvedený, navyše neraz za vysokú finančnú čiastku,” hovorí psychológ Ľudovít Dobošovič. Podľa neho pseudoliečitelia žijú najmä z toho, že ľudia prestávajú veriť lekárom.

“Nie je nič výnimočné, že na ten istý problém jeden lekár radí také riešenie, ktoré iný odmieta. Komu teda veriť? Výsledkom je pochybnosť a zneistenie, čo je teda správne. Ak v takejto situácii niekto ponúkne úplne nové a "zaručene účinné riešenie", pravdepodobnosť, že jedinec po ňom siahne je niekoľkonásobne vyššia, pretože lekári nevedia, čo je správne a komu teda veriť. Ostáva iba spoľahnúť sa na seba a skúsiť to "inak" - alternatívne,”povedal psychológ Dobošovič.

Doktor House: Stránka o fekomagnetoterapii sa odvoláva na doktora Housa
Doktor House: Stránka o fekomagnetoterapii sa odvoláva na doktora Housa
Profimedia

Doktor alebo herec: Stránka o fekomagnetoterapii sa odvoláva na doktora Housa. Foto: Profimedia

Čo je podozrivé

„Internet je zaplavený hlúposťami. To, čo urobili moji bývalí kolegovia je dôkazom, že stačí málo na to, aby ľudia stratili hlavu,“ hovorí slovenská vedkyňa Mária Džunková, ktorá s autormi nápadu pracovala na rovnakej univerzite v Španielsku. Mária, ktorá sa teraz venuje biomedicínskemu výskumu v Austrálii uznáva, že pre verejnosť je veľmi ťažké vyznať sa v spleti nových objavov a terapii. „Keď si čítate stránku o novej terapii, prvé čo by mohlo byť pre vás podozrivé sú všeobecné frázy typu: pochádza to z dávnych čias, pomáha vám to nájsť rovnováhu medzi telom a dušou, odstráni vám to škodlivé látky z tela,“ hovorí Mária.

Podľa nej sú podozrivé najmä stránky, kde sa nepíše nič o účinnej látke ani o tom, ako liek účinkuje u ľudí. „Ďalšie podozrenie by som mala, keby som sa niekde dočítala, že je to liek pomaly úplne na každú chorobu. Reálne totiž neexistuje liek na všetko,“ upozorňuje Mária. V čase keď lekári nedokážu o drvivej väčšine chorôb povedať ani to, prečo vznikli je naozaj ťažké uveriť, že by ich vyliečil jeden zázračný univerzálny liek. A do tretice: o každom veľkom profesorovi, ktorý je garantom nejakej liečby musí vedieť minimálne internetový prehliadač. „Ak sú to reálni vedci, určite majú za sebou nejaké práce a odkazy na ne musíte nájsť na internete,“ radí Mária, ako sa nedať oklamať.

Vianočné tipy na darček