Besnota: Po rokoch sa toto vírusové ochorenie vrátilo aj na Slovensko.

Nejde o fazuľky! Toto sa stane, keď odmietnete dať vyšetriť psa, ktorý niekoho uhryzol

Ak váš pes uhryzol napríklad dieťa, jeho rodičovi musíte dokázať, že bol očkovaný proti besnote a chorobu neprenáša.

Pod kontrolu sa dostane jeho očkovací preukaz, veterinár musí zviera trikrát za sebou vyšetriť a potvrdiť, že neprenáša smrteľnú chorobu. Ak to odmietnete urobiť, hrozí vám ročné väznenie. Ide o trestný čin. Vysvetľuje Jozef Bíreš zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Náklady na vyšetrenia zvieraťa si hradí majiteľ, alebo ho dá vyšetriť u jedného zo sedemsto veterinárov, ktorí majú zmluvný vzťah so Slovenskou veterinárnou a potravinovou správou.

Pozor na líšky, prichádzajú k nám umrieť

Prečo také prísne opatrenia? Preto, že na besnotu pacient určite umrie a na Slovensku sa začína opäť šíriť.

Šesť rokov bol pokoj, ale posledné tri roky sa tu opäť ponevierajú besné zvieratá z Poľska. Sú to hlavne líšky, ktoré sa zrejme rozhodli prísť umrieť na Slovensko. Prejdú poľsko-slovenskú hranicu a skonajú u nás.

Najviac ich je v okrese Bardejov, pred dvomi rokmi tam našli veterinári aj besné psy. „Na hraniciach s Ukrajinou je tiež úplne neprehľadná situácia,“ upozornil Jozef Bíreš. Počas dovolenky na východe sa môže teda ľahko nakaziť aj váš bratislavský panelákový pes, či mačka.

Začína ako chrípka, končí bolestivou smrťou

Besnota je vírusové ochorenie, ktoré prenášajú zvieratá na človeka. Vírus napadne nervový systém a spôsobí infekciu mozgu. Človek sa nakazí najčastejšie slinami pri pohryznutí a mesiac, alebo aj rok nemusí tušiť, že prenáša smrteľné ochorenie.

Príznaky besnoty u človeka sa začínajú bolesťami hlavy, teplotami, pacient je slabý, malátny, cíti sa ako pri chrípke. Neskôr sa objavia zmeny v správaní, chorý človek má záchvaty zúrivosti, ktoré sa striedajú s letargiou. Nastane fáza obrovských bolestí. Problémom je minimálny dotyk alebo len fúknutie či počuteľné kvapkanie a tečenie vody.

Potom príde obrna nervov a ochrnutie hlavných hlavových nervov, až ochrnie dýchacie svalstvo a pacient zomiera. Najhoršie je, že zomiera pri plnom vedomí, uvedomuje si bolesti, kŕče svalových skupín, najmä kŕče dýchacieho svalstva. „Sú to naozaj veľmi ťažké a bolestivé stavy,“ hovorí docentka Katarína Holečková z Kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK, LF SZU a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.