Chronický frfľoš: Spolužitie s takým človekom je hotové utrpenie, no dobrá správa je, že sa to dá vyriešiť.

Nemá chuť na biftek ani na sex? Bez pôžitku sa ťažko žije, ale dá sa to liečiť!

Máte blízkeho, z ktorého sa stal neznesiteľný frfľoš? Všetko neguje, v lete mu je teplo a v zime príliš zima, polievka je málo horúca a film málo vtipný, príbuzní sú nevďační.

Zrejme trpí anhedonizmom, neschopnosťou užiť si pôžitky, ktoré život prináša a iným prinášajú radosť. Spolužitie s takým človekom je hotové utrpenie, no dobrá správa je, že sa to dá vyriešiť.

Trpí depresiou?

Anhedonizmus je dôležitý príznak depresie. Sledujte, či sa u vám blízkeho človeka prejavujú aj iné náznaky tejto veľmi rozšírenej choroby. Zlý spánok, skleslá nálada, neschopnosť rozhodovať sa. Najhoršie sú rána, aj celé dopoludnia sa cíti zle, nálada sa mu trocha rozjasňuje až k večeru.

Neviete odhadnúť, v akom štádiu sa váš blízky nachádza, či zlú náladu „rozchodí“, alebo potrebuje už lekára? Skúste mu položiť otázky podľa Zungovej sebaposudzovacej škály. Ak dosiahne určité skóre, je to jasné.

Zungova sebaposudozovacia škála: Zistite, ako na tom ste.
Zungova sebaposudozovacia škála: Zistite, ako na tom ste.
Archív

Zungova sebaposudzovacia škála: Zistite, ako ste na tom.

„Psychiater je asi jediný lekár, ktorý sa poteší, keď pacient príde so sprievodcom. Ten vie neraz objektívnejšie zreferovať, čo sa zmenilo v jeho správaní, “ hovorí MUDr. Ľubomíra Izáková, prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.

Pomôžu aj lieky

Nepátrajte v mysli, čo mohlo vášho blízkeho tak rozladiť, či neprežil nedávno nejakú traumu. Nie je to podmienka, depresia sa môže spustiť aj bez vonkajšieho podnetu. Práve preto nie je na mieste sebaobviňovanie či trápenie sa. Ak sa depresia nelieči, môže sa vážne zhoršovať a z frfľoša sa, žiaľ, môže stať hŕbka nešťastia, ktorá myslí na samovraždu.

To, čo človeku v takomto stave chýba, mu nahradia lieky. Antidepresíva nie sú návykové, elegantne ich možno po čase pomaly vysadiť.

Ľubomíra Izáková: Psychiater je asi jediný lekár, ktorý sa poteší, keď pacient príde so sprievodcom, tvrdí prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.
Ľubomíra Izáková: Psychiater je asi jediný lekár, ktorý sa poteší, keď pacient príde so sprievodcom, tvrdí prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.
Archív

Ľubomíra Izáková: Psychiater je asi jediný lekár, ktorý sa poteší, keď pacient príde so sprievodcom, tvrdí prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.Foto: Archív

Je ich veľa druhov, tie moderné majú čoraz menej vedľajších účinkov a dokážu odstrániť aj anhedonizmus. Z mrzutého človeka spravia opäť pôžitkára, ktorý sa teší z pekného počasia, chutného obeda a obzerá sa za opačným pohlavím. Vek nehrá rolu, myslite aj na svojich seniorov doma.

Najhoršia rada: Vzchop sa, ty to dokážeš!

A čo môžete pre človeka, trpiaceho depresiou, spraviť? Nepovzbudzujte ho, aby sa vzchopil, že to predsa zvládne, neodtiahnite ho so sebou na exotickú dovolenku, že ho vzpruží. Keď človeku nič neprináša radosť, každá zmena ho len rozladí. Depresia sa nazýva aj rakovinou vôle, preto ťažko čakať, že sa z nej človek vyhrabe bez pomoci.

Ak máte pocit, že sa vás anhedonizmus nejako týka, porozmýšľajte o návšteve lekára. Majú práve otvorené ambulancie pre všetkých, pokojne odcestujte aj do iného mesta, ak vám prekáža, že by vás doma niekto spoznal. Termíny dní otvorených dverí v psychiatrických ambulanciách nájdete TU.

Vianočné tipy na darček