Náhrada: Silikónové ucho je k hlave pripevnené dvomi magnetmi.

Neuveriteľná protéza: Magnetické ucho vyzerá ako skutočné a vydrží aj skok do vody

Osemnásťročnej Angelike ako prvej na Slovensku vyrobili ucho zo silikónu a pripevnili ho k hlave magnetom.

Keď sa Angelika narodila, dostala od krstnej mamy zlaté náušnice. Osemnásť rokov mohla nosiť iba jednu z nich. Dievčatko sa totiž narodilo s nevyvinutou ušnicou. Ako rástlo, účesom z dlhých vlasov zakrývalo to, za čo sa tak hanbilo. A potom sa všetko zmenilo.

Ako prvej na Slovensku vyrobili Angelike na mieru ušnú epitézu zo silikónu a nové ucho pripojili k hlave magnetom. Z metrovej vzdialenosti by ste nerozoznali zdravé ucho od umelého. Aj nám to chvíľu trvalo.

V novom roku budú podobné operácie dostupné pre všetkých ľudí, ktorí pre útok zúrivého psa, chorobu alebo vrodenú poruchu nemajú ušnicu.

Bez ucha

„Keď sa mi dcéra narodila a uvidela som jej uško, začala som plakať. Cítila som sa nanič. Mala som pocit, že to je koniec sveta. Pýtala som sa, prečo sa to stalo práve nám, veď som celé tehotenstvo bola zdravá,“ hovorí Angelikina mama.

Zakrátko sa však prebrala zo šoku a rozhodla sa, že urobí pre dcéru všetko. Začali sa behačky po lekároch, ktorí rodinu postavili pred hotovú vec. Pacientka musí vydržať minimálne do puberty, kým sa neskončí vývoj kostí. Potom jej môžu urobiť plastickú operáciu. Celé detstvo aj citlivú pubertu si Angelika zakrývala nevyvinuté ucho vlasmi. O krátkom účese nemohla ani snívať.

Keď začal fúkať vietor, pritláčala si k hlave vlasy, aby nik nezbadal to, čo pod nimi skrývala. Angelika nebola so svojím trápením jediná. Bez čiapky nevyšiel na verejnosť ani fotograf Michal Babčan. O ucho prišiel po útoku troch zúrivých psov počas fotenia modelky. Novú ušnicu mu vyrábali vo Francúzsku z jeho vlastnej rebrovej chrupavky a mäkkého tkaniva.

„Vytvorenie novej ušnice z vlastnej chrupavky a mäkkého tkaniva je najmä u mladých ľudí a detí na Slovensku zlatým štandardom riešenia tohto problému,“ hovorí Martin Boháč z Kliniky plastickej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Operácie sú však náročné a treba absolvovať minimálne dve. Od januára budú zdravotné poisťovne pacientom na Slovensku platiť aj alternatívu tejto komplikovanej operácie. Je to umelé magnetické ucho, aké dostala aj Angelika.

Zo silikónu

Samotné epitézy alebo umelé uši nie sú u nás novinkou. Pacienti ich však nemajú veľmi radi, pretože si ich musia k hlave prilepovať. „Vydržia im prilepené len niekoľko hodín denne, nemusia dobre držať a športovať s nimi je nekomfortné,“ vysvetľuje chirurg Boháč.

Dvaja nadšenci z firmy, ktorá vyrába najmä zubnú protetiku, však z Nemecka dotiahli na Slovensko technológiu, ktorá im umožní vyrobiť pre pacientov na mieru ucho pripevnené k hlave silným magnetom. „Epitéza vydrží aj šípku do vody z metrového mostíka,“ hovorí Peter Bondor, ktorý vyrába nový typ umelých uší.

Nové ucho

„Angeliku poznáme už dávno. Keď k nám prišla prvýkrát, takmer nič nehovorila. Bola taký zakríknutý, nešťastný človek,“ spomína si Peter Bondor, ktorý pacientke vyrobil ušnú náhradu. Prvým krokom ku kráse však bola operácia.

Chirurgovia jej odstránili nevyvinutú ušnicu a špecialista ORL Milan Profant z Univerzitnej nemocnice v Bratislave vložil do lebky pacientky fixačné skrutky. Musel ich vsadiť veľmi precízne, inak by sa mohlo stať, že nové ucho nebude držať na mieste, kde má.

Operácia bola riziková, napriek tomu sa jej pacientka optimisticky podrobila. „Vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že implantát sa nevhojí. Stáva sa to pri infikovaní operačného poľa, pri nedostatočnej hustote kosti alebo kostnom zápale,“ vysvetľuje profesor Milan Profant. Našťastie, Angelika nemala nijaké komplikácie a o mesiac sa vybrala za výrobcami svojej novej nádeje.

Ucho na mieru

„Epitézu sme Angelike robili na mieru presne podľa odliatku a tvaru zdravého ucha,“ vysvetľuje Peter Bondor. Na výrobu ušnej náhrady použili špeciálny tvarovateľný silikón z Nemecka. Tvorba ucha trvá približne dvadsať hodín, musí sedieť tvar, ale aj farba pokožky. Epitéza má svoju magnetickú časť, ktorou si ju pacientka pripojí k hlave.

„Spýtal som sa Angeliky, či si želá, aby sme jej do epitézy urobili aj dierku na náušnicu. Zjavne nečakala, že bude môcť tú svoju od krstnej mamy ešte niekedy použiť,“ spomína si na prvú pacientku Bondor.

Keď Angelika odchádzala domov s dokonalým uškom a obidvoma nasadenými náušnicami, bola úplne iný človek: „Hneď bolo vidieť, ako jej narástlo sebavedomie,“ hovorí výrobca.

Navyše, implantát ani nové ucho nijako neovplyvnili Angelikinu schopnosť počuť. „Implantovanie fixačných skrutiek a nasadenie epitézy neovplyvnia sluch. Zvukovod ostane otvorený pre príjem zvukových vĺn a samotná implantácia skrutiek sa deje pomerne ďaleko od štruktúr dôležitých pre počutie,“ vysvetľuje Angelikin operatér Milan Profant. Implantát jej zostane v hlave už navždy. Poisťovňa jej teraz každé dva roky zaplatí len novú epitézu, ktorú jej opäť vyrobia na mieru.

Na stužkovej

Angelika nám ukazuje svoje šaty, ktoré si dala ušiť na stužkovú a po prvýkrát v živote rozmýšľa nad tým, či si k nim nechá rozpustené vlasy, alebo si ich dá vyčesať dohora. „To rozhodne kaderníčka,“ smeje sa spokojná mama maturantky.

Dievčina môže robiť všetko, čo si doteraz odopierala, ba aj plávať, a mokré vlasy už neodhalia viac, ako by chcela. Keď raz bude cestovať do zahraničia a bude na letisku prechádzať cez detektor kovov, zapípa rovnako ako pacienti s titánovým kĺbom alebo so zošraubovanými nohami po zlomeninách

. Aj na vyšetrenie magnetickou rezonanciou môže ísť. Stačí si odstrániť epitézu. „Drží naozaj pevne,“ hovorí Angelikina mama. „Dokonca ju môžem vyťahať za uši,“ smeje sa.

Sponzorované ucho

Na operáciu musela mať pacientka sponzora. Zaplatila ju nadácia jednej z bánk na Slovensku. Od januára budúceho roka už pacienti ako Angelika nebudú odkázaní na sponzorov. Implantát aj s epitézou bude hradiť zdravotná poisťovňa. Prešiel kategorizáciou tak ako lieky.

Epitézy na magnet v Nemecku vyrábajú aj pre pacientov, ktorí pre obrovský nádor prišli o oko, časť nosa alebo líca. Na Slovensku ich zatiaľ poisťovne neuhrádzajú. Blížia sa Vianoce a darček pre Angeliku je už teraz jasný. „Myslím si, že to budú nové náušnice,“ usmieva sa mama.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní