So strojčekom a bez neho: Fitneska Kažimírová svoj strojček už ani nevníma.

Neviditeľný zubný strojček: Je zo špeciálneho plastu a keď jete, vyberiete si ho

Bez ohľadu na to, z akého fantastického materiálu takýto strojček je, má známu nevýhodu. Čistenie zubov je pri ňom náročné a niektorí pacienti musia často chodiť k dentálnej hygieničke. Preto Američania prišli s nápadom plastového strojčeka, ktorý na zuboch prakticky nevidno a v prípade potreby sa dá okamžite vybrať z úst.

Dá sa s ním aj bozkávať a nielen to, - figliarsky sa usmieva reprezentantka Slovenska vo fitnes Magdaléna Kažimírová, ktorá má jednu z najkrajších postáv v Európe, ale trochu krivé zuby. Neviditeľný strojček jej poradil kamarát z Portugalska.

„Potrebovala som vyriešiť zakrivenie mojich zubov, ale so strojčekom, ktorý na zuboch vidno, by som v súťažiach asi neuspela. Tento je neviditeľný a keby som chcela, môžem si ho dať kedykoľvek dole,“ menuje výhody Magdaléna, ktorá je majsterkou Európy v bikini fitnes.

Novinku však nevyužívajú len ľudia, ktorí potrebujú byť profesionálne krásni. „Klasický fixný kovový strojček mi v minulosti nepomohol a zuby sa vrátili do pôvodnej podoby. Chcela som vyskúšať niečo iné,“ hovorí mladá lekárka Oľga Gonščáková z novorodeneckého oddelenia Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

„Budúci manžel je zubár, a preto nemôžem mať krivé zuby. Chystáme svadbu a chcela by som dobre vyzerať na fotkách,“ priznáva nevesta.

Kopa možností

Ak ste sa narodili s krivšími zubami a túžite, aby vyzerali lepšie, potrebujete strojček. Poisťovne vám naň prispejú, ale iba do osemnástky a v opodstatnených prípadoch. Mýtus, že v dospelosti už so zubami nepohnete, je pritom dávno prekonaný. Liečba krivých zubov je síce v dospelosti pomalšia než počas dospievania, ale je úplne bežná.

Fixný kovový strojček na zuboch, ktorý zakomplexoval už nejedného pubertiaka, je stále štandardné riešenie. Môže sa však z neho stať aj módny hit. Niektorí násťroční si z neho dokonca urobia imidž. Slúžia im na to farebné gumičky, ktoré si pravidelne menia. Adolescenti si na fórach vymieňajú informácie o tom, či sú viac „in“ ružové gumičky, alebo fialové. Niekedy si zvolia na každý zub gumičku inej farby.

Pre tých, ktorí sa rozhodli dať si do poriadku zuby v dospelosti, už farebné gumičky a viditeľné kovové strojčeky neprichádzajú do úvahy. Musia siahnuť hlbšie do vrecka a zvoliť niečo menej nápadné.

Kovový strojček na zuby sa dá nalepiť aj z vnútornej strany chrupu. Modelka Andrea Verešová sa ním dokonca chválila. Dala si urobiť strojček z najkvalitnejšej zlato-paládiovej zliatiny a na fotkách sa usmievala tak, aby ho bolo určite vidieť.

Bez ohľadu na to, z akého fantastického materiálu takýto strojček je, má známu nevýhodu. Čistenie zubov je pri ňom náročné a niektorí pacienti musia často chodiť k dentálnej hygieničke.

Preto Američania prišli s nápadom plastového strojčeka, ktorý na zuboch prakticky nevidno a v prípade potreby sa dá okamžite vybrať z úst. Pacient sa však musí pripraviť na tvrdú disciplínu. Musí ho mať na zuboch aspoň 22 hodín denne. Inak strojček nenapraví to, čo má.

Vyrobia ho v Amerike

Neviditeľný strojček na zuby vlastne ani nie je strojček. Je to súbor odliatkov z biokompatibilného plastu, ktoré si nasadzujete na zuby v rôznych krokoch ich vyrovnávania. Každý krok má iný odliatok, ktorý sa z anglického aligner u nás najčastejšie prekladá ako dlaha. Všetky dlahy pre slovenských pacientov zhotovuje výrobca v Amerike.

Po analýzach röntgenu, skenov tváre a zubov slovenský čeľustný ortopéd v komunikácii s americkým laboratóriom určí, ako by mal vyzerať výsledok. Liečebný plán zohľadňuje kritériá funkcie, estetiky, ale aj očakávania pacienta. Potom príde na rad výroba priesvitných dláh pre jednotlivé kroky liečby.

„Keďže dlahy sa striedajú približne po dvoch týždňoch, vieme orientačne odhadnúť aj celé trvanie liečby,“ opisuje postup čeľustný ortopéd Andrej Thurzo. Dva týždne teda nosíte jeden druh dlahy, ktorá posúva zub k vytúženému cieľu, potom si ju vymeníte za inú. Liečba môže trvať pol roka, rok, ale aj tri roky. Pacienti obvykle nosia dlahy naraz v hornej aj dolnej čeľusti.

„Zuby sú ako ozubené kolesá, ktoré do seba zapadajú. Keby sme upravili len jednu časť, tá zanedbaná by výsledok po rokoch mohla vrátiť do pôvodného stavu. Pacienti s tým často nepočítajú,“ povedal Andrej Thurzo.

Život so strojčekom

„Keď pacient dlahu poškodí, stratí alebo zabudne vo fitnescentre, môže začať nosiť nasledujúcu, nesmie sa to však stávať pravidelne,“ vysvetľuje Thurzo. Niektorí ľudia plast v ústach nevnímajú veľmi pozitívne. „Prvé dni ma stále napínalo, nevedela som si na to zvyknúť,“ hovorí fitneska Kažimírová. Teraz už ani nevie, že strojček má.

„Keď si dáte novú dlahu, prvé dva, tri dni to trochu pobolieva, ale nie je to nič, čo by sa nedalo vydržať,“ rozpráva o svojich skúsenostiach doktorka Gonščáková. So strojčekom sa nedá jesť ani piť farebné nápoje. Preto si ho musia pacienti pred akýmkoľvek jedlom odstrániť a po jedle a vyčistení zubov opäť nasadiť.

„Ak chcete schudnúť, tento strojček je ideálnym riešením. Dvakrát si rozmyslíte, či sa ponúknete sladkosťou, alebo niečím iným mimo plánovaného hlavného jedla,“ smeje sa fitneska.

Strojček ju núti častejšie si čistiť zuby, ale nezavadzajú jej pritom žiadne železá prilepené na zuby. V Amerike sa dokonca začali predávať štýlové škatuľky na odloženie strojčeka počas jedenia. Aj Magdaléna má dve.

Nie na každý zub

Novinka má aj svoje slabiny. Nie je vhodná na každý typ krivých zubov. Na ťažké prípady nemusí stačiť. „Tento strojček len stíska zuby. Nie je na ne fixne prilepený a nemá nad nimi takú kontrolu ako kovový.

Ak ide o zložitý prípad, ktorý vyžaduje vytrhnutie zubov či ich rozsiahle presuny, tak priesvitné dlahy nie sú vhodným riešením. Pri niektorých typoch pohybu zubov vyslovene zlyhávajú,“ povedal čeľustný ortopéd Thurzo. Ďalším problémom je cena. Je drahý ako Verešovej zlatý strojček.

Cena ako limit

Doktorka Iveta Matoušková zo Zvolena má ako ďalšia na Slovensku certifikát na používanie neviditeľného strojčeka pre jej pacientov. Napriek tomu, že metódu ponúka už tri roky, zatiaľ ho vyskúšala iba desiatka ľudí.

„Na strednom Slovensku je najväčšou brzdou cena,“ hovorí čeľustná ortopedička, ktorá strojček vyskúšala aj na vlastných zuboch. Medzi jej pacientov patrí aj dieťa, ktorému liečbu hradia rodičia. Cena sa môže vyšplhať aj na päťtisíc eur. Závisí od dĺžky liečby.

Slováci sa pre ľudí, ktorí si neviditeľný strojček nemôžu dovoliť, snažia vyvinúť vlastnú alternatívu, o polovicu lacnejšiu. Ide o typ terapie priesvitnými dlahami na korekciu mierne krivých zubov.

Využíva technológie 3D tlače a počítačového modelovania, ktoré sú dostupné už aj na Slovensku. Tieto technológie budú dokonca od budúceho roku zaradené do výučby medikov, budúcich zubných lekárov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní