Koľko hodín spánku potrebujete na dobrý pracovný výkon? Edisonovi (vľavo) stačili štyri hodiny, miliardár Trump (v strede) bežne funguje na troch. Winston Churchill potreboval tiež štyri hodiny a cez deň si podriemkal.

Nevyspatí, no úspešní: Churchill, Edison či Trump nemali na posteľ čas

Spite ako géniovia! Oddychové návyky najúspešnejších ľudí na svete boli naozaj bizarné. Ak by ste ich chceli kopírovať, nevyspíte sa síce, no možno budete žať slávu.

Margaret Thatcherová spala najviac štyri hodiny denne. Rovnako tak Napoleon Bonaparte a vynálezca Thomas Alva Edison. Otcovi elektriny Nicolovi Teslovi stačili len neuveriteľné dve hodiny spánku. Vojnový britský premiér Winston Churchill si v noci pospal štyri hodiny a okolo poludnia si na 90 minút zdriemol. Nepochybne sa ale všetkým darilo.

Ani súčasní mocní muži či ženy netrávia príliš veľa času vylihovaním. Americký prezident Barack Obama spáva šesť hodín denne, zakladateľ Microsoftu Bill Gates sedem, miliardár Donald Trump tri až štyri. Bývalému talianskemu premiérovi a mediálnemu magnátovi Silviovi Berlusconimu v čase najlepšie rozbehnutej kariéry stačili dve až štyri hodiny.

Odborníci pritom odporúčajú osem až deväť hodín spánku na to, aby ste dokázali správne fungovať a podávať zodpovedné výkony. Tak ako to vlastne je?

Prerušovaný horší ako žiaden

Zaujímavú infografiku so spacími návykmi zverejnil portál britského denníka daiylmail.co.uk. Ukazuje sa v nej, že väčšina úspešných ľudí spáva skutočne menej ako je odporúčaná kvóta.

Z grafu vyplýva, že najmenej času venujú spánku politici či vynálezcovia, o niečo viac zasa pracovníci v marketingu, médiách či technológiách.

Šialený polyfázový spánok realizoval americký neofuturistický architekt Richard Buckminster, ktorý si každých šesť hodín pospal na 30 minút.

Z výsledkov minuloročného výskumu vyplýva, že prerušovanie spánku môže byť fyzicky oveľa škodlivejšie ako jeho nedostatok. Môže narušiť kognitívne schopnosti, znížiť pozornosť a spôsobiť podráždenosť.

Naopak, zdravý spánok má zaručiť lepšie zdravie a znížiť riziko, že budete trpieť obezitou, vysokým krvným tlakom, cholesterolom a cukrovkou 2. typu. Tak si vyberte, úspech alebo zdravie?


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].