Rakovina prsníka: Nie každá pacientka potrebuje chemoterapiu

Niektoré pacientky užívajú chemoterapiu úplne zbytočne. A poisťovne o tom vedia!

Časť žien s rakovinou prsníka chemoterapiu nepotrebuje, ale aj tak ju užíva. Lekári ich zbytočne liečia viac, ako je treba, pretože nemajú v rukách test, ktorý by na agresívnu liečbu vybral tú správnu adeptku. Naše poisťovne ho odmietajú uhrádzať.

Na vážkach

Užívali by ste pre lepší pocit liečbu, ktorá vám robí zo života peklo a môže spôsobiť smrť? Dnes už dokáže prístroj na analýzu genómu rakovinového nádoru presne povedať, kedy má agresívna liečba svoj obrovský význam, a kedy je pre vás viac riskantná, ako osožná. Test robia Američania a stojí 4000 dolárov. Zatiaľ čo v Českej republike ho pacientkam väčšina poisťovní uhrádza, Slovenky naň robia rodinné zbierky.

Zaplatila si to sama

Iveta bola jednou z prvých pacientok na Slovensku, ktoré sa rozhodli, že im to za to stojí. Keď jej chirurg v Národnom onkologickom ústave vybral nádor z prsníka, ústav poslal vzorku tumoru do Ameriky. Vyšetrenie malo povedať, aké sú Ivetine nádorové bunky aktívne a aká je pravdepodobnosť, že sa jej rakovina vráti.

Test hľadá v bunke aktivitu šestnástich génov, ktoré ovplyvňujú správanie rakoviny a jej odpoveď na liečbu. Sú to gény, ktoré napríklad umožnia rakovinovej bunke stať sa nezničiteľnou, alebo sa ľahšie prilepiť na nejaké iné miesto v tele. Výsledkom je takzvané rekurentné skóre. Jedno číslo.

Vyhla sa chemoterapii

Po desiatich dňoch prišli Ivete z Ameriky výsledky. „Dozvedela som sa, že prínos chemoterapie by bol pre mňa necelé štyri percentá a táto liečba by mi viac ublížila, ako pomohla. Ďalej mi povedali, že hormonálna terapia má, naopak, obrovskú perspektívu pomôcť mi a že potrebujem viac dávok rádioterapie, ako pacienti bežne dostávajú,“ hovorí Iveta, ktorá si však musela vyšetrenie sama zaplatiť.

Stálo ju štyritisíc dolárov, ale vyhla sa chemoterapii. Dnes užíva hormonálnu liečbu a má sa dobre. Rakovina sa jej pravdepodobne nevráti. Podobne ako Iveta to urobilo viacero zúfalých žien, ktoré si na test zohnali peniaze.

Dve z troch sa vyhli agresívnej liečbe

V Českej republike testy pacietnkam väčšina poisťovní platí. Vďaka tomu sa dve tretiny testovaných žien s nádorom prsníka vyhlo agresívnej liečbe.

Keby sa na úhradu testu poisťovňa pozerala len cez peniaze, test by neplatila. Vyjde ju drahšie, ako zaplatiť chemoterapiu aj tým pacientkam, ktoré ju nepotrebujú. „Ale treba si uvedomiť, že my sme zdravotná poisťovňa! A zo zdravotného hľadiska znamenalo využitie testu Oncotype DX jednoznačný benefit. 32 klientiek sa vyhlo zbytočnej chemoterapii. Nám to za to stojí,” povedala nám hovorkyňa najväčšej zdravotnej poisťovne v Českej republike Lucie Krausová.

Aké majú argumenty naše zdravotné poisťovne a ktoré pacientky zo Slovenska test môže uchrániť od agresívnej liečby sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

Vianočné tipy na darček