Číňanovi Mo Jenovi priniesla literárna tvorba cenu Alfreda Nobela.

Nobela za literatúru dostal "čínsky Franz Kafka"

Laureátom tohtoročnej Nobelovej ceny za literatúru sa dnes stal 57-ročný čínsky spisovateľ Mo Jen. V Štokholme to oznámil Nobelov výbor švédskej Kráľovskej akadémie vied.

Práve Mo Len patril k veľkým favoritom na zisk prestížnej ceny. Spomínali sa však aj mená HarukihoMurakamiho, amerického spevákaBoba Dylana čiamerickéhorománopiscaThomasaPynchona.

Lenove romány sa stalipodkladompre nakrútenie filmovej vojnovej drámyČervenépolez roku1987. Jeho knihy bývajúoznačovanézačínskuobdobudielFranzaKafkuaJosephaHellera. Švédskaakadémiaocenila"halucinačnýrealizmus"autorovýchkníh,ktoré"miešajúľudovépríbehy,dejinyasúčasnosť".

Vraví viac ako treba

Nový držiteľ Nobelovej ceny sa narodil v provincii Šan-tung. Mo Jen je iba jeho pseudonym, ktorý znamená "nevrav". Autor si ho údajne vybral preto, že vo svojich knihách chce hovoriť viac, ako by Číňania radi počuli. Celý život prežil na vidieku. Je autorom viac ako stovky krátkych príbehov a celej rady noviel. Patrí medzi najprekladanejších čínskych spisovateľov v zahraničí.

Nobel miloval literatúru

Chemik a vynálezca Alfred Nobel mal široký okruh kultúrnych záujmov. Láska k literatúre sa uňho vyvinula v ranej mladosti a trvala po celý život. Nobelova knižnica obsahovala celé spektrum diel v rôznych jazykoch. V posledných rokoch života dokonca sám začal písať beletriu. Aj preto bola literatúra uvedená v jeho poslednej vôli ako štvrtá oblasť, ktorá sa má symbolicky oceňovať z jeho fondu.

Prvú Nobelovu cenu za literatúru udelili v roku 1901 francúzskemu básnikovi a filozofovi Sullymu Prudhommovi, ktorý vo svojej poézii ukazoval "vzácnu kombináciu vlastností srdca a intelektu". V priebehu rokov sa oceňovali diela v rozličných jazykoch a od autorov z rôznych kultúrnych zázemí.

Aj ďalšie tri už majú majiteľov

Vyhlásením víťaza v kategórii literatúra dnes pokračuje týždeň Nobelových cien. V Štokholme už vyhlásili nositeľov v oblasti medicíny a fyziológie, fyziky a chémie.

Čítajte viac:

Kľúčový objav, dôležitý pre podávanie liekov, získal Nobela za chémiu

Francúz a Američan majú Nobelovu cenu za fyziku, zmerali kvantové častice

Zajtra spoznáme víťaza Nobelovej ceny mieru a v pondelok sa ocení prínos v ekonomike.

Týždeň v znamení Nobela

Oceňovanie v jednotlivých kategóriách prebieha už od pondelka. Pondelok: medicína a fyziológiaUtorok: fyzika Streda chémia Štvrtok: literatúra Piatok: mier Pondelok: ekonómia Slávnostné udeľovanie ocenení sa bude tradične konať 10. decembra, na výročie úmrtia Alfreda Nobela.

Za všetkým je láska k fyzike

Prestížne ceny sa udeľujú každoročne už viac ako storočie. V roku 1895 podpísal švédsky chemik a vynálezca dynamitu AlfredNobel svojuposlednúvôľuazávet, podľa ktorého sa mal najväčší podiel jeho majetku rozdať osobám, ktorým sa podaril najväčší objav v oblasti fyziky. Rozšíril to však aj na ďalšie tri odbory - chémiu, literatúru a mier.

Jeho zámer sa naplnil a tradícia bola v priebehu storočia porušená iba šesťkrát (v rokoch 1916, 1931, 1934, 1940, 1941 a 1942.) Od roku 1969 sa udeľuje cena aj na za ekonómiu.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • ČTK
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní