Operácia chrbta niekedy urobí viac zla ako osohu. Prečo je to tak?

Diagnóze, ktorá trápi asi štvrtinu pacientov, Američania hovoria syndróm zlyhanej operácie chrbtice.

Hovorí sa, že každý chirurg, ktorý operuje chrbtice, by sa mal po desiatich rokoch praxe odsťahovať do iného mesta. Pacienti sa začnú vracať s recidívou a problémami, tak aby ho už nenašli, - bonmotuje neurochirug Róbert Illéš z Univerzitnej nemocnice v Bratislave, keď sa rozprávame o sekundárnych bolestiach po operácii chrbta.

Časť operovaných sa po rokoch vráti do nemocnice, lebo utrpenie už nezvládajú. Na vine nie je samotná operácia, ale spôsob, ako sa po zákroku chrbtica zahojila. Sú to adepti na neurostimulátor, ktorý funguje ako rušička prenosu bolesti. Diagnóze, ktorá trápi asi štvrtinu pacientov, Američania hovoria syndróm zlyhanej operácie chrbtice.

Ako vyzerá vaša jazva

Vyberali vám na tele znamienko alebo máte na koži inú jazvu? Ak je jazva tenká a takmer neviditeľná, vyhrali ste. Tento článok sa vás nemusí týkať. Ak sa zahojila tak, že škaredo zhrubla, mali by ste sa vyhnúť operácii chrbtice, ak je to len trochu možné. Ak má raz vaše telo tendenciu tvoriť keloidné jazvy, vo vašej chrbtici to po chirurgickom zákroku môže vyzerať katastrofálne.

V jej kanáli sa môžu vytvoriť kusy patologického tkaniva, rôzne zápaly a pozápalové zrasty, ktoré pekelne bolia. Takýmto pacientom je Alžbeta Šlabiarová, ktorá sa po štyroch operáciách chrbta stala závislou od opiátov. Doktori u nej vyčerpali pomaly všetky možnosti.

Čítajte viac:

Maličké súčiastky: Za chronickú bolesť chrbta môžu aj facetové kĺbiky

Bolesť ako peklo

Zažila už asi všetko, čím prejde pacient s problémovou chrbticou. Platnička, ktorá tlačila na nervový koreň tak, že jej zablokovala močenie, bola jednoznačným dôvodom na akútnu operáciu. Po nej nasledovali ešte tri. Zažila stavy, keď by sa najradšej vznášala vo vzduchu, lebo inak ju chrbtica bolela v každej polohe.

„Nedokázala som ležať, chodiť ani dlho sedieť, nebola som schopná už ani navariť. Kým som navarila obed, musela som trikrát odbehnúť a ľahnúť si do postele. Jednu nohu som už len ťahala za sebou ako Peyrac, to nebol život,“ rozpráva o desaťročnom trápení pacientka z Trenčína.

Chrbticu mala zdevastovanú tak, že lekári nevedeli ukázať prstom a povedať, čo presne je zdrojom bolesti. Navyše neznášala analgetiká. „Za týždeň na mne vyskúšali infúzie, akupunktúru, masáže, bankovanie,“ krčí plecami Alžbeta. Metódy, ktoré pomôžu asi aj stoličke postaviť sa na dve nohy, s ňou nerobili nič.

Skončila s vysokými dávkami opiátov, tie jej zhoršili pečeňové testy tak, že už nebolo iné riešenie. Posledná záchranná brzda bol neurostimulátor. Pred piatimi rokmi jej lekári oznámili, že nijako inak jej nevedia pomôcť.

Neurostimulátory

Ako v Star Treku. Pacient si priloží na brucho malé elektrické zariadenie a bolesť zmizne. Implantáty, ktoré pomocou elektrických výbojov zabránia šíreniu bolesti, už nie sú vo svete novinkou.

Austrálčania dokonca vyrobili prístroje veľkosti tukovej bunky. U nás sa pacienti musia uspokojiť s rozmermi cigaretovej škatuľky, ale dobrá správa je, že neurostimulátory sú už aj na Slovensku pomerne rozšírené a implantuje ich viacero pracovísk.

„Hľadáme pomoc pre tých, ktorí nemajú inú možnosť zbaviť sa bolesti. Nie sme taká vyspelá krajina, aby sme dávali stimulátory už pri prvom nepohodlí po operáciách.

Sú to naozaj pacienti, ktorí prešli svoju krížovú cestu, dlhodobo ich liečime, podstúpili operácie. Keď už berú toľko liekov, že ich toxicita je na hranici, sú to jasní kandidáti na neurostimulátor. Veľmi často sú to ľudia so syndrómom zlyhanej operácie chrbtice,“ vysvetľuje Róbert Illéš.

Alžbeta už na tejto hranici stála niekoľko rokov. Termín operácie sa blížil. Odstránenie zrastov: „Nechcela som ďalšiu operáciu, ale už som sa s ňou začala zmierovať. Vtedy prišiel jeden z lekárov s nápadom - skúsime vám odstrániť bolesť pomocou epiduroskopie. Ak to nepomôže, pôjdete k chirurgom.“

Alžbeta sa odhodlala. Zákrok absolvovala v Košiciach a vďaka liekom si z neho nič nepamätá. Algeziológ jej do chrbticového kanála zaviedol tenký katéter s kamerou a prezrel si problémovú časť. Zrasty po operáciách a obrovské zápaly uvidel v priamom prenose.

„Ak odhalíme patologické procesy, napríklad zápal nervu, pozápalové zrasty, pooperačnú fibrózu, vieme pod kontrolou kamery okamžite ošetriť postihnuté miesto, odstrániť zrast alebo rozrušiť fibrózne zmeny,“ hovorí odborník na túto metódu Robert Rapčan.

Špeciálnym balónikom si môže priestor v chrbtici rozšíriť. Laserom popáli bolestivé zrasty. Ak sa ukáže, že problém vyrieši len utlmovanie bolesti, môže lekár cez epiduroskop podať dávku lieku priamo na miesto. Môže tiež odobrať vzorky tkaniva na analýzu.

Počas jedného výkonu, ktorý trvá približne hodinu, napravia algeziológovia v chrbtici skutočne veľa, napriek tomu nabádajú pacientov, aby mali realistické očakávania.

Čítajte viac:

Medzistavcovú platničku vedia lekári opraviť cez jeden vpich

Bez zázrakov

„Prichádzajú k nám pacienti, ktorí sú v zlom stave po opakovaných operáciách a očakávať stopercentný efekt je nemožné. Ale každé malé zlepšenie je víťazstvo a ak potom pacient cíti bolesť už aspoň na znesiteľnej úrovni, sme radi,“ hovorí doktor Rapčan. Prvé pozitívne zmeny prichádzajú po mesiaci či dvoch. Približne osem z desiatich pacientov by sa malo mať lepšie.

„Dve hodiny po zákroku som zišla z prvého poschodia na prízemie. Úplne som zabudla, že tam majú výťah,“ smeje sa Alžbeta. Prvé, čo si uvedomila, bolo, že nohu už neťahá za sebou.

„Áno, samozrejme, kosť po zákroku som cítila ešte dva mesiace, ale to sa dalo vydržať. Dostala som ten najkrajší darček k minuloročným Vianociam,“ zatrasie sa jej hlas. Lekári len krútia hlavou. Alžbeta zo dňa na deň vysadila opiáty a tvrdí nám, že od decembra užila jeden paralen. Teraz musí ešte vyhrať boj so závislosťou. Opiáty sú návykové, ale pre ňu je dôležité, že k nám do redakcie prišla ako zdravá žena.

Keď sa to nepodarí

Epiduroskopia nie je vhodná pre každého. Zopár pacientom nepomôže ani tento výkon. Vždy sa však môžu vrátiť k neurostimulátoru. Stimulátory zavádza pacientom do tela neurochirurg s algeziológom.

Keď počas zákroku nájdu nerv vyvolávajúci bolesť a vhodnú polohu elektródy, implantujú ju k obalu miechy a tá okolo seba vytvára elektromagnetické pole. Tenká elektróda z tohto miesta vedie pod kožou až do brucha, kde je voperovaný elektrostimulátor veľkosti cigaretovej škatuľky.

Bolesť si pacient zastaví sám, a to tak, že vezme do ruky externý aktivátor, priloží si ho na kožu v mieste stimulátora a zapne. Pomocou magnetickej indukcie vyšle elektrické signály k mieche a zastaví vedenie bolesti. Namiesto nej by mal pocítiť len mravčenie.

Zdeněk Bránka je týždeň po operácii. Má v tele neurostimulátor. Po troch operáciách mal chrbticu v takom stave, že mu hrozilo trvalé poškodenie nervových koreňov. „Bolesť necítim,“ teší sa. „Po tridsiatich rokoch je to niečo úžasné.“

„U pána Bránku sa to skutočne podarilo,“ vysvetľuje Róbert Illéš. „Ale nie je to tak vždy. Aj tu platí, že netreba nechať pacientov dôjsť až do konečnej stanice, pretože vtedy je bolesť už centralizovaná, v tele sa zmení receptorová štruktúra nosičov bolesti. U nich už ani zavedením stimulátora nevieme stav zvrátiť, preto treba prístroj dostať do pacienta včas,“ vysvetľuje spinálny chirurg.

Nie je to navždy

Lekári na Slovensku zavádzajú stimulátory príliš krátko na to, aby vedeli povedať, dokedy to bude fungovať. Zbesnený imunitný systém môže okolo elektród vytvárať zmeny, fibróza zabráni prenosu elektrického prúdu na povrazce miechy a stimulátor je zrazu nefunkčný.

Vymeniť elektródy je problém a na tom môže zlyhať celá stimulácia. V takom prípade je poslednou možnosťou modulácia bolesti v mozgu. V talame dokáže neurochirurg deštrukciou alebo stimuláciou talamických jadier potlačiť bolesť.

Podobné výkony absolvujú pacienti s Parkinsonovou chorobou, ale pre pacientov s chronickou bolesťou tento zložitý výkon slovenskí lekári zatiaľ nerobia.

Problémové jazvy

Telo sa v snahe zahojiť rany a jazvy po operácii niekedy snaží až príliš. Hojenie, ktoré by sa malo zastaviť, pokračuje. Jazva sa správa ako cesto, ktoré nechce prestať kysnúť. Roztiahne sa, niekedy dokonca vyčnieva.

Niektorým pacientom sa v jazve vytvorí kostná štruktúra. To, čo sa deje, vidíme len na koži, ale podobne škaredo sa hoja aj naše pooperačné jazvy vnútri tela. Zrasty niekedy bolia tak, že pacient musí ísť pod skalpel druhýkrát.

V prípade chorých na chrbticu to chirurgovia už málokedy odporučia. Namiesto toho skúsia poslať pacienta na rozrušenie zrastov pomocou lasera alebo mu implantujú neurostimulátor.

Fajčiari a skalpel

Štúdie ukázali, že pravidelní fajčiari majú z operácie chrbta minimálny benefit. Niektorí neurochirurgovia považujú fajčenie dokonca za kontraindikáciu spinálnej chirurgie.

Ukazuje sa, že nikotín ovplyvňuje metabolizmus kostí, znižuje napríklad funkciu osteoblastov, ktoré potrebujeme na tvorbu kostnej hmoty. Fajčenie zužuje cievy a vedie k vyššej tvorbe jaziev.

Vianočné tipy na darček