Osudové stretnutie roky stratených sestier: Našli sa vďaka vedcom, ktorí dali dokopy rodinný genóm

Dve ženy, z ktorých jedna išla na adopciu, sa po viac ako štyridsiatich rokoch mohli stretnúť a nadviazať kontakt. Stačilo pritom napľuť do odbernej skúmavky a poslať vzorku slín na DNA analýzu. Americká genetická firma má v rukách databázu asi milióna vzoriek a vie dať dokopy ľudí, ktorí ani netušili, že sú vzdialení príbuzní.

Stretli sa

Stacy vedela že má sestru a vedela to aj Greta. Ani jedna z nich netušila kedy sa tá druhá narodila a kde býva. Až sa raz adoptovaná Stacy rozhodla poslať vzorku slín do americkej firmy 23 and me.

Onedlho jej našli geneticky príbuznú osobu. Nebola to jej sestra, ale sesternica.

Američania vedeli dať príbuzné dokopy, pretože obidve ženy mali vďaka vzorke slín v ich databáze genetickú informáciu a súhlasili so zverejnením emailovej adresy pre toho druhého. Potom to už išlo rýchlo. Stacy napísala sesternici a tá jej povedala o Grete.

Ich matka už nežila. Stretli sa, pozreli si fotky, spoločne poplakali. Pozrite si video emotívneho stretnutia.

Vzorka slín stačí

Keby ste dnes vy poslali vzorku slín do amerického laboratória, o chvíľu sa dozviete koľko percent vašej DNA sa zhoduje s genetickou informáciou rôznych populácii sveta. Afroameričanka sa tak napríklad dozvie, že je predkovia pochádzali zo Západnej Afriky a niektorí z Ázie. Pri konkurenčnej firme, ktorá robí niečo podobné a volá sa Ancestry DNA sa dokonca dozviete presne z ktorej krajiny presne vaši predkovia pochádzali.

Týka sa to samozrejme len väčších krajín, Slovensko a Česko by žiadna analýza nedokázala presne určiť. Obidve firmy dokážu vďaka svojej databanke nájsť svojim zákazníkom aj príbuzných. Bratrancov a sesternice zo šiesteho kolena, niekoho bližšieho, alebo ešte vzdialenejšieho.

Či už bývajú na druhom konci ulice, alebo na inej pologuli, ak sa ich DNA v niektorých znakoch zhoduje, dokážu genetici príbuzných vystopovať, tak ako sa to stalo s Gretou a Stacy.

Ide o výskum

Veľkú hru s génmi hrajú spomínané firmy za pár dolárov, či eur. Cieľom genetických firiem nie je robiť dobré skutky, ale venovať sa výskumu. Ak sa teda rozhodnete zistiť, odkiaľ pochádzajú vaši predkovia musíte súhlasiť s tým, že vaša DNA bude slúžiť na hľadanie súvislostí napríklad medzi genetikou a chorobami.