Opaľovacie krémy: ktorý si vybrať?

PLUS 7 DNÍ testuje: Sú v našich opaľovacích krémoch nebezpečné látky?

Poctivé používanie opaľovacích prípravkov vás môže ochrániť pred rakovinou kože. Stále viac však rastú obavy, či to, čo si na teba natierame, nemôže nášmu telu uškodiť. Podľa organizácie Environmental Working Group mnohé chemikálie v opaľovacích krémoch, ktoré telo absorbuje, je možné nájsť v krvi, materskom mlieku alebo v moči. Najrizikovejšie látky sme hľadali aj v krémoch na slovenskom trhu.

Chemikálie v materskom mlieku aj v moči

Američania z Environmental Working Group majú opaľovacie krémy ako svoju hlavnú náplň činnosti. Každý rok vydávajú zoznam tých najkvalitnejších aj nebezpečných krémov. Väčšina z krémov na opaľovanie, na ktoré si organizácia posvietila obsahuje aspoň dve z týchto šiestich látok: oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate a octinoxate.

Chystáte sa slniť? Tieto lieky radšej neužívajte

Nebezpečný obybenzone

Najnebezpečnejší z nich je oxybenzone, ktorý v tomto roku našla Environmental Working Group v takmer v dvoch tretinách krémov na americkom trhu. Látka môže spôsobiť alergické reakcie, správa sa ako estrogén a mužom potláča tvorbu testosterónu.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb našlo túto chemikáliu v tele 96 percent dospelej a detskej populácie. Jedna zo štúdií dokázala, že chlapci v puberte, ktorí mali v tele túto chemikáliu, mali výrazne nižšiu hodnotu testosterónu. Margaret Schlumpfová z Univerzity v Zürichu objavila oxybenzón a štyri ďalšie opaľovacie filtre v materskom mlieku švajčiarskych žien, čo naznačuje, že vyvíjajúci sa plod a novorodenci môžu byť týmto látkam vystavení.

Vo vode sú odporné, no pleti by mohli pomôcť

Ako to vyzerá v našich drogériách?

Zoznam látok, ktoré organizácia označila ako rizikové aj s ich potencionálnym účinkom nájdete na tejto stránke

Zaujímalo nás, či ich nájdete aj v krémoch, ktoré bežne kúpite v našej drogérii. Vybrali sme si náhodne 12 krémov z jedného obchodu. Ani jeden z nich neobsahoval oxybenzone alebo octinoxate, ktoré organizácia označila riskantným skóre 8 a 6.

Všetky krémy do jedného, aj tie detské, však obsahovali látku octocrylene. Riziko tejto chemikálie je na úrovni 3. Preniká do materského mlieka a ľudia v väčšou citlivosťou kože naň môžu mať alergické reakcie. Je ekotoxický a môže dráždiť kožu, oči a pri vdýchnutí aj pľúca.

Viac o možných účinkoch chemických látok v opaľovacích krémoch sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.