Ihla v kolene: Aby sa lekár vopred presvedčil, či operácia zaberie, podá do okolia nervov liek proti bolesti. Ak zaberie, pacient bude po zákroku spokojný.

Pacienti, pozor! Už nemusíte žiť s bolesťou kolien

Ak vám boľavé koleno ničí nervy, môžete mu dať zničiť nervy.

Kolená začnú bolieť po štyridsiatke každého druhého z nás. Stoja peniaze a nakoniec bolia aj tak rovnako. Pacienti sa s tým už nejako zmierili. Nemusia. Existuje zákrok, ktorý ide na koleno zvnútra, ale nie je to operácia.

Odborník dokáže za dve minúty zničiť nervy, ktoré do kolena vedú bolesť. Nebude zdravšie, ale už nemusí toľko bolieť.

Život s bolesťou

Zničená chrupavka, zápalové choroby kostí, ako je napríklad osteoartritída, to všetko dokáže z chôdze urobiť peklo. Bolesť si pacienta podmaní tak, že mu zdeformuje chôdzu, svaly okolo kolena zoslabnú, pacient si preťaží aj druhú nohu a o chvíľu sa ozve druhé koleno.

Nasledujú kopy liekov, magnetoterapia, kmeňové bunky, kyselina hyalurónová v kolene alebo náhrada kĺbu. Často kombinácia všetkého. Za intervenčným algeziológom Ireneuszom Przewlockým, ktorý má ambulanciu v Bratislave, chodia zúfalí pacienti, ktorých stálo koleno tisíce eur a vyskúšali už všetko na svete, aby sa mohli hýbať.

„Sú to väčšinou starší pacienti, majú množstvo iných chorôb, preto nemôžu podstúpiť výmenu kolenného kĺbu alebo inú operáciu,“ hovorí doktor Przewlocki. Aj keď ich bolesť trápi už roky, často nevedia prečo. Vtedy im ponúkne blokádu kolenných nervov, ktoré prenášajú bolesť. Ale ešte predtým musí zistiť, či im táto intervencia vôbec zaberie.

Skúška úspešnosti

V kolene máme množstvo nervov, ale keď ide o bolesť, sú pre nás podstatné len tri hlavné. Treba ich vyradiť z činnosti, aby sa pacient postavil na nohy. Dá sa to urobiť použitím prístroja, ktorý ich zničí vysokou vlnovou frekvenciou. Rádiofrekvenčnú abláciu používajú intervenční algeziológovia aj pri bolestiach chrbtice a princíp je rovnaký, len s kolenom je to trochu ľahšie.

„Zákrok nikdy nerobíme už pri prvej návšteve pacienta. Najskôr potrebujeme zistiť, či bude mať efekt,“ hovorí Ireneusz Przewlocki a vysvetľuje, ako urobí diagnostiku. „Pichneme do oblasti kolena, do blízkosti troch hlavných nervov a podáme tam liek proti bolesti. Ak sa počas 24 hodín od aplikácie bude mať pacient aspoň o polovicu lepšie, vieme, že mu pomôžeme,“ vysvetľuje.

Efekt lieku proti bolesti o chvíľu vyprchá, ale doktor vie, že ak vyradí tieto tri nervy z činnosti, pacienta opäť postaví na nohy.

Už nebude futbalista

Vladimír Radošovský má 55 rokov a pracuje ako strojník. Ešte pred piatimi rokmi bolo jeho najväčšou zábavou zahrať si futbal, no dnes už na loptu ani nepomyslí. Je rád, keď prejde sto metrov, sadne si a rozdýcha bolesť. Artritída mu zničila obidve kolená, žije prakticky bez chrupavky, kosť sa mu trie jedna o druhú. Dnes, po piatich rokoch, prvýkrát pocítil úľavu.

Včera mu algeziológ robil skúšku úspešnosti. Do kolena podal liek proti bolesti a čakal na reakciu. „Cítim rozdiel. Keď si porovnám koleno, do ktorého mi doktor včera pichal, a to druhé, je medzi nimi obrovský rozdiel,“ hovorí Vladimír. Trápia už len bolesti po vpichu. Znamená to, že o pár dní bude môcť podstúpiť zákrok, ktorý mu zrejme pomôže. „Aké sú moje očakávania? Viem, že už futbalista nebudem, ale keby mi to pomohlo aspoň tak, aby som mohol ísť do parku s vnučkami, budem veľmi rád,“ hovorí. „Tá bolesť ma už veľmi obmedzuje.“

Polhodinový zákrok

Žiadne operačné sály. Na výkon stačí ambulancia s röntgenom a prístroj na rádiofrekvenčnú abláciu, ktorý by sa zmestil do väčšej nákupnej tašky. Pri zákroku ste pri plnom vedomí a pred bolesťou vás chráni lokálna anestézia.

Tenkou ihlou sa doktor najskôr dostane k problémovým nervom a zistí, či je na správnom mieste. Je to veľmi dôležité vedieť, lebo koleno má množstvo iných nervov, ktoré majú na starosti pohyb. Zničením nesprávneho by mohol doktor spôsobiť veľké škody. V momente, keď mu pacient povie: „Takto nejako to bolí,“ vie, že je tam, kde chcel byť. Potom zasunie do kolena elektródy.

Prerušovanie nervov trvá asi dve minúty. Efekt sa dostaví prakticky ihneď a pacient môže na druhý deň začať s rehabilitáciou. „Samozrejme, nesmie koleno preťažovať, ak nosil ortézu, musí ju nosiť naďalej,“ upozorňuje doktor. Neskôr začne chodiť ako predtým. Približne o rok sa však musí vrátiť. Nervy si nájdu obchádzky a opäť sa spoja. Bolesť sa znovu ozve.

Komu áno a komu nie

Denerváciu kolena robí doktor Przewlocki na Slovensku už šesť rokov a mesačne ju podstúpi päť až desať ľudí. „Nemal som pacienta, ktorému by to nezabralo,“ tvrdí. Nie je to ani tak genialitou výkonu ako vhodným výberom chorých. Denervácia najlepšie zaberie tým, ktorých bolí samotné jabĺčko kolena, napríklad pre zničenú chrupavku.

Ale ak trápenie vychádza z chrbtice, pacienta zákrok od bolesti nevyslobodí. Alebo stačí, ak bolesť spôsobujú burzitídy, zapálené vačky kolena, v ktorých sa tvorí mazivo. Ani vtedy nebudete po denervácii cítiť úľavu od bolesti. „Je dôležité vedieť, že týmto zákrokom neliečime samotné koleno, iba odstraňujeme bolesť,“ upozorňuje doktor Przewlocki. Ak napríklad čakáte na výmenu kolenného kĺbu rok, je príjemnejšie čakať na operáciu bez bolesti ako s trápením.

Je to aj prípad Vladimíra Radošovského, ktorý vie, že sa nevyhne náhradám kolena. Keďže tie sú len na pätnásť rokov, musí si počkať na to, kým bude starší, aby nemusel absolvovať operáciu dvakrát.

Kolená ako biznis

Denervácia kolien nie je žiadny experiment, je to zákrok, ktorý v susedných krajinách platia poisťovne. U nás je to inak. Pacienti si musia za terapiu zaplatiť približne sto eur, poistenci Dôvery o trochu menej. Existujú aj iné metódy liečby, ako sú napríklad kmeňové bunky v kolene alebo kyselina hyalurónová, inde pomáhajú Orthokinovou metódou, pri ktorej liečia kolená protilátky z vlastnej krvi.

Vianočné tipy na darček