Baktéria Neisseria gonorrhoeae, ktorá spôsobuje kvapavku.

Pliaga, ktorá sa čoraz ťažšie lieči: Kvapavka môže narobiť ešte veľké problémy

Odolnosť baktérií voči existujúcim antibiotikám sa stáva čoraz väčšou hrozbou.

Zdravotnícki experti sa obávajú rastúceho počtu prípadov, keď pacienti nereagujú na liečbu antibiotikami. Najnovším je prípad Brita, ktorý sa z Japonska vrátil s kvapavkou. Baktérie sa nedokázal zbaviť ani po dvojtýždňovej liečbe kombináciou antibiotík.

Hoci v moči mu po kontrolnom odbere stopy infekcie nenašli, v hrdle áno. Ošetrujúci lekár napokon musel zdvojnásobiť dávku a pacient sa vyliečil až po troch mesiacoch.

Odborníci varujú, že niektoré druhy chorôb budú čoraz ťažšie liečiteľné. „Prípad ukazuje, že kvapavka sa môže stať neliečiteľná v dôsledku antimikrobiálnej rezistencie,“ tvrdí Gwenda Hughes z oddelenia pre výskum sexuálne prenosných ochorení vládnej agentúry Public Health England.

„Aj napriek úspešnosti liečby vyššou dávkou antibiotík – ako v tomto prípade – je tento prístup len dočasným riešením,“ dodáva.

Môže viesť až k neplodnosti

Kvapavka je podľa portálu MAIL ONLINE po chlamýdiovej infekcii druhou najčastejšou bakteriálne spôsobenou pohlavnou chorobou Veľkej Británii. Nakazia sa ňou zvyčajne mladí ľudia do 25 rokov.

Vysoko infekčné ochorenie sa prenáša takmer výlučne pohlavným stykom – vaginálnym, orálnym aj análnym. Približne 10 percent mužov a takmer polovica žien infikovaných kvapavkou nepociťuje žiadne príznaky.

Najčastejšími prejavmi u mužov sú bolenie a pálenie pri močení, bolesť v oblasti semenníkov, výtok, nutkanie na močenie. U žien je to najmä hnisavý výtok či bolesť pri pohlavnom styku.

Neliečená kvapavka sa môže rozšíriť do krvi, prípadne do kĺbov, čo už je život ohrozujúci stav. V zriedkavejších prípadoch vedie až k neplodnosti.