Nevidí na jedno oko: Jozefa Komárová prišla o zrak po operácii, ktorá jej ho mala vylepšiť.

Po dokonalej laserovej operácii sivého zákalu nevidí na jedno oko. Žaluje veľkú očnú kliniku

Jozefa Komárová je účtovníčka. Presnejšie, bola. S jedným funkčným okom sa jej do počítača ťuká ťažko, aj keď sa o to veľmi snaží. Má ešte rok a pol do dôchodku a z niečoho musí žiť.

O zrak prišla po operácii, ktorá jej ho, paradoxne, mala vylepšiť.

Mamografia cez zľavový portál? Neuveríte, aké vyšetrenie si môžete dať urobiť s 80 percentnou zľavou!

Biele mraky

„Mala som dioptrie 3,75 a začínal sa mi už aj sivý zákal. To bola pre mňa motivácia dať si urobiť operáciu, ktorá mala obidva problémy vyriešiť naraz,“ hovorí pani Jozefa. „Stálo to 1 700 eur, no neľutovala som tie peniaze, chcela som mať oči v poriadku, veď robím účtovníctvo,“ rozpráva. Na prvý pohľad by ste vôbec nezbadali, že nevidí na jedno oko. Laserovú operáciu jej robil na klinike Pavol Veselý. Na prvom oku operáciou znížili dioptrie na 2,25, takže okuliarov sa nezbavila. O týždeň jej operovali druhé oko. Párminútová operácia sa skončila a Jozefa sa pobrala domov. „Zobrala som si dovolenku, nebudem predsa s takým okom chodiť do práce. Kvapkala som si pravidelne tak, ako mi kázal pán doktor, a päť dní po operácii som pocítila na oku tlak. Zakryla som si pravé oko a zistila som, že na ľavé vôbec nič nevidím. Iba biele mraky.“ Jozefa okamžite pricestovala z Nitry do Bratislavy a dala sa vyšetriť operatérom.

Skutočne niektoré chemikálie v krémoch na opaľovanie spôsobujú rakovinu? Spýtali sme sa odborníčky

Laserová operácia: Aj keď trvá sedem minút, je to operácia a má svoje riziká.
Laserová operácia: Aj keď trvá sedem minút, je to operácia a má svoje riziká.
MATEJ KALINA

„Povedal, že je to v poriadku,“ spomína. Na druhý deň prišla zas. Vyšetroval ju už iný lekár. „To kde ste prišli k takejto infekcii?“ čudoval sa. Súkromná klinika ju hneď zverila do rúk odborníkov z Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave na Antolskej, kde podstúpila dve veľmi bolestivé operácie. Žiaľ, zrak jej už nezachránili. Pri zápale, aký mala, mohla prísť o celé oko, no lekárovi sa podarilo zachrániť nielen buľvu, ale aj jej schopnosť hýbať sa. To preto si na pani Komárovej nič nevšimnete.

Diabetici, dobrá správa: Už žiadne pichanie inzulínu. Telo si vyrobí vlastný

Stabilizovaná

Výsledky z laboratória potvrdili, že zápal v oku spôsobili dve baktérie. Ako sa do sterilného sklovca zápal dostal? Je to len smola? Alebo zlyhala klinika? Podnet prešetroval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Úrad pre dohľad sa vyjadril, že je to v poriadku, slepota je podľa nich stabilizovaná a že túto chybu určite neurobilo zdravotné pracovisko,“ pokrčí Jozefa plecami. Podľa stanoviska úradu poskytla klinika starostlivosť v súlade so správnymi medicínskymi postupmi. Vedela pacientka o riziku operácie? „Áno, podpisovala som informovaný súhlas pred operáciou a bolo v ňom spomenuté aj riziko straty zraku. Ale vôbec som si neuvedomila, že sa mi to môže stať,“ úprimne hovorí Jozefa. Je však presvedčená, že klinika sa nemôže zbaviť zodpovednosti za to, že prišla o zrak po operácii, ktorú jej tam robili. Preto sa rozhodla zažalovať ju.

Lekári si poradili s nevyliečiteľnou chorobou. Jedného pacienta to však stálo život

Čo hovorí advokát

Peter Koscelanský bude pre klientku žiadať odškodné. Žalobu postavil na ustanovení Občianskeho zákonníka, ktorý hovorí o objektívnej zodpovednosti za škodu a týka sa aj poskytovania zdravotnej starostlivosti. „Každý zodpovedá za škodu spôsobenú okolnosťami majúcimi pôvod v povahe prístroja alebo veci, ktoré boli použité pri plnení záväzku. Keby pacient podpísal aj sto vyhlásení o riziku operácie, ak škoda na zdraví bola spôsobená povahou tohto prístroja a okolnosťami, ktoré majú pôvod v povahe prístroja, tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť,“ vysvetľuje advokát pani Komárovej. Tento paragraf platil aj v prípade dievčatka, ktoré prišlo do nemocnice s ťažkými bolesťami hlavy a lekár mu dal pichnúť liek proti bolesti. O pol hodiny dostalo anafylaktický šok a zomrelo.

Niektoré pacientky s nádorom prsníka užívajú chemoterapiu úplne zbytočne. Poisťovne to netrápi

Chybu neurobil nikto, ale nemocnica sa nezbavila zodpovednosti za použitie lieku. „Zaujímavé je, že v prípade pani Komárovej sa nevieme dopracovať k lekárskemu stanovisku približne tridsiatky očných lekárov, ktorých sme oslovili. Nechcú ísť proti Pavlovi Veselému,“ povedal advokát Koscelanský. Lekár Veselý sa k téme súdneho procesu v tejto fáze nechcel vyjadriť.

Robí, čo sa dá

Pani Komárová sa pokúsila po strate zraku vrátiť do práce. Nešlo to. „Musela som nechať robotu, všetko mi dlhšie trvalo, mýlila som sa. Mám rok a pol do dôchodku, ešte chcem pracovať,“ hovorí. Prvé pojednávanie bude v septembri.