Živočích, ktorého telo tvorí z 95 percent voda, predstavuje skutočnú hrozbu.

Podcenili sme znečistenie oceánov: Zahubia nás medúzy?

Odborníci tvrdia, že rôsolovité telá medúz by mohli spôsobiť kolaps ekosystémov. Vďaka enormnému nárastu populácie je tento proces už nezvratný.

Ich telo tvorí 95 percent vody, nemajú mozog a napriek tomu by sa mohli stať pre živé organizmy pohromou. Morské medúzy sú oveľa nebezpečnejšie, ako by sa mohlo zdať. Dôvod? Rýchle rozmnožovanie a likvidácia ich prirodzených nepriateľov človekom.

Ochromili elektráreň

Medúzy nepredstavujú nebezpečenstvo len tým, že dokážu bolestivo popŕhliť. Ich činnosť a najmä počet ohrozuje mnohé aktivity človeka a podľa odborníkov je už neskoro tento fenomén zastaviť.

V nedeľu museli zamestnanci jadrovej elektrárne Oskarshamn v juhovýchodnom Švédsku odstaviť reaktor, pretože turbínu upchali rôsolovité živočíchy. Práce trvali do utorka, kým sa podarilo vyčistiť celé potrubie a reštartovať reaktor, ktorý sa s výkonom 1400 megawattov zaraďuje k najväčším na svete.

Nie je po prvýkrát, čo náhly príliv medúz spôsobil elektrárni problémy. V roku 2005 museli prvý blok odstaviť z rovnakého dôvodu – upchaté potrubie. Minulý rok rôsolovité telá medúz načas skomplikovali prevádzku zariadenia v kalifornskom Diablo Canyon.

Za všetkým je človek

Štúdia kanadskej University of British Columbia minulý rok zistila zvýšenie populácie medúz na 62 percentách skúmaných vodných plochách, najmä v okolí východnej Ázie, Havaja, Antarktídy a v Čiernom mori, píše portál britského denníka Daily Mail.

Za nárastom počtu týchto živočíchov je človek. Doteraz komplexné ekosystémy ich držali na uzde, no priemyselný odpad, najmä plasty, ničia prirodzených nepriateľov medúz, napríklad morské korytnačky. Naopak, rôsolovité telá medúz dokážu naplaveniny odpadu využiť na vlastnú expanziu.

Čítajte viac:

Hrôzostrašný kontinent vyrobený človekom: Masa odpadu je väčšia ako Antarktída!

Nesmrteľná pliaga

Nadmerný lov sardel zasa likviduje medúzam konkurenciu pri hľadaní potravy. K tomu všetkému treba pripočítať neobvyklé podmienky rozmnožovania.

„Hermafroditizmus, vonkajšie oplodnenie, samooplodnenie, dorastanie, štiepenie, fúzia, kanibalizmus – to všetko sú vlastnosti medúz, ktoré môžu pre ekosystémy znamenať skutočnú hrozbu,“ píše v knihe Medúzy a budúcnosť oceánov morská biologička Lisa-Ann Gershwinová.

Za všetko stačí spomenúť odstrašujúci príklad. Druh medúzy menom Mnemiopsis je schopný klásť vajíčka už na trinásty deň po vyliahnutí, pričom nepotrebuje partnera na oplodnenie.

Počet nakladených vajíčok denne môže dosiahnuť neuveriteľné množstvo 10 tisíc! Ak k tomu pripočítate skutočnosť, že táto medúza skonzumuje desaťnásobok vlastnej telesnej hmotnosti, dokážete si zrejme predstaviť vážnosť situácie.

Iné druhy medúz sú zasa „nesmrteľné“, časti tiel im odpadávajú, pričom z každého článku sa vyvinie nový živočích.

„Podcenili sme skutočný rozsah poškodenia oceánov človekom a zdá sa, že škody sú dnes už nezvratné,“ konštatuje biologička.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní