Tanečnica: Desaťročná Viki ako jedna z prvých na Slovensku dostala do nohy mliečnu skrutku.

Pomôže plochým nohám cukrová skrutka?

Ploché nohy má veľa detí. Niektorí ortopédi hovoria, že každý desiaty pacient má tento problém. Pomôcť by im mohla mliečna alebo cukrová skrutka, ktorú im voperujú do nohy.

Viki má iba desať, ale nemocnice pozná lepšie ako dospelí. Najradšej by bola hiphopovou hviezdou, ale vrodené deformácie nôh ju nútia chodiť po doktoroch. Ako jedna z prvých pacientok na Slovensku tento rok podstúpila zákrok, ktorý jej pomôže venovať sa milovanému tancu a kúpiť si poriadne hiphopové topánky.

Do plochej nohy, ktorá malej tanečnici spôsobovala veľké bolesti, lekári voperovali špeciálnu skrutku vyrobenú z kyseliny mliečnej. Tá jej bude približne dva roky držať poškodenú klenbu nohy. Neskôr sa v organizme rozpustí.

Ťažkosti s nohami

Keby nebolo tejto novinky v medicíne, dievčatko by sa nevyhlo komplikovanej operácii, pri ktorej by mu museli ortopédi preťať pätu a vložiť do nej kostný štep z panvy. „Samozrejme, že som sa pred operáciou bála, je to predsa niečo, čo na Slovensku nie je veľmi odskúšané, ale teraz som rada,“ usmieva sa Vikina mama Helena Kitlerová.

Mladá pacientka už má skrutku v tele viac ako šesť týždňov a onedlho jej odstránia sadru. Potom sa ukáže, či operácia skutočne pomohla. Čas v nemocnici si kráti sledovaním všemožných talentových súťaží. V budúcnosti sa na pódiu vidí aj ona. „Ale spev to asi nebude. Veríme, že sa jej podarí preraziť v tanci,“ smeje sa Vikina mama.

Behačky za ortopédom

Ploché nohy má veľa detí. Niektorí ortopédi hovoria, že každý desiaty pacient má problém s plochou nohou. „Asi dve tretiny detí, s ktorými k nám prídu vystrašené mamy, vôbec nepotrebujú operáciu, stačí rehabilitácia, ortopedické pomôcky a behanie po piesku či drobnom štrku,“ hovorí prednosta Detskej ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave profesor Milan Kokavec.

Keď dieťa chodí po rovnej zemi, na prvý pohľad sa môže zdať, že má veľmi plochú nohu. Keď sa však postaví na špičky, klenba sa zrazu pekne ukáže. „Takéto deti netreba operovať. Aj keď máme k dispozícii tieto skrutky, nebudeme na zákrok mamy nahovárať. Vtedy najviac pomôže rehabilitácia a pomôcky,“ vysvetľuje ortopéd Milan Kokavec.

Ak však dieťa prejde zopár metrov a s plačom sa posadí, pretože mu ploché nohy spôsobujú veľké bolesti, netreba čakať. Riešením môže byť cukrová alebo mliečna skrutka.

Operácia za desať minút

Ak rehabilitácia ani nosenie ortopedických vložiek deťom klenbu nezlepšia a už po krátkej chôdzi trpia bolesťami, môžu absolvovať veľmi jednoduchú desaťminútovú operáciu. Je určená pre deti od osem do trinásť rokov a volá sa artroeréza.

Medzi pätovú a členkovú kosť im ortopéd zavedie špeciálnu skrutku, ktorá pôsobí ako páčidlo alebo kotvička. Jednoduchá pomôcka napraví pätu do stredovej roviny. Skrutka môže byť z rôzneho materiálu. Doposiaľ ortopédi používali napríklad cukrovú, vyrobenú z istého druhu sacharidu.

Novinkou, ktorú od januára platia pacientom všetky zdravotné poisťovne, je mliečna skrutka. „Vyzerá trochu ako plexisklo, musí byť dostatočne pevná na to, aby sa v nohe nepoškodila, ale zároveň dostatočne poddajná, aby sa postupne rozpustila,“ vysvetľuje ortopéd Kokavec, ktorý metódu na Slovensku zaviedol.

Špeciálna skrutka vyrobená z mliečnej kyseliny drží svoju pevnosť zhruba jeden a pol roka a do piatich rokov po operácii sa sama rozpustí a netreba ju vyberať.

„Zákrok trvá desať až pätnásť minút a pacient je pri ňom len v ľahšej narkóze, takže je to skutočne rýchle, a rekonvalescencia tiež trvá menej ako pri ostatných operáciách,“ povedal.

Podľa ortopéda s najväčšou pravdepodobnosťou vyrieši problém plochej nohy a pacienta zbaví bolesti. Ak by sa to nepodarilo, existujú ešte iné typy operácií, ktoré sú však omnoho náročnejšie.

Čo sa skrýva pod sadrou

Viki by za normálnych okolností mala sadru iba dva týždne. Keďže ortopédi naprávali viacero problémov nohy, zbaví sa jej až po šiestich týždňoch. Potom sa začne stavať na vlastné. S napätím čaká, ako to dopadne.

„Po operácii ma noha tri dni dosť bolela a teraz ma už pod sadrou všetko svrbí, ale vydržím. Chcem tancovať hip-hop,“ hovorí Viki a sadru, na ktorú jej kamaráti napísali želania, schováva pod perinu. „S hip-hopom pomaly,“ varuje ortopéd.

Najbližšie dva roky nebude môcť Viki skákať tak ako zdraví rovesníci. Detí, ako je Viktória, je mnoho. Milan Kokavec odhaduje, že každý mesiac použije skrutku približne pre piatich pacientov. Zatiaľ ju vyskúšali desiati.

Ploché nohy a operácia

Ploché nohy sú najčastejším dôvodom návštevy detského ortopéda. Väčšinou pomôže rehabilitácia a ortopedické pomôcky. Operácie hrozia v týchto prípadoch:

1. Vrodená porucha, ktorá spočíva v nesprávnom postavení členkovej kosti. Nestojí horizontálne, ale vertikálne a dieťaťu hrozí, že jeho chodidlo bude mať tvar kolísky. Problém lekári nájdu už po narodení.

2. Tarzálna koalícia, pri ktorej sa niektoré kosti chodidla zároveň prepoja mostíkom. Tento problém sa môže prejaviť aj neskôr, vo veku šesť alebo sedem rokov.

3. Flexibilná plochá noha s bolesťami - ak má dieťa na prvý pohľad plochú nohu, ale postaví sa na špičky a vidieť mu klenbu, nepotrebuje operáciu. Tá prichádza ako riešenie, keď nepomôžu iné metódy liečby a pacient trpí bolesťami.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní