Pomôže slepcom aj šoférom. 17. novembra sa spustí európsky navigačný systém Galileo

Sľubuje vyššiu presnosť, spoľahlivosť aj väčšie pokrytie signálom ako americké vojenské GPS.

Navigačný systém GPS sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Lenže nie je dokonalý. Navyše je to americký vojenský systém. Prečo si teda neurobiť svoj, európsky, a navyše civilný? „Galileo prekonáva problémy GPS. Bez ohľadu na to, aké výškové budovy budú okolo vás, signál bude stále dostupný a presnejší ako GPS,“ pochvaľuje ho slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie za Energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Maroš Šefčovič: Slovenský eurokomisár hovorí, že vďaka systému Galileo ľahšie nájdeme hoci zranených turistov.
Maroš Šefčovič: Slovenský eurokomisár hovorí, že vďaka systému Galileo ľahšie nájdeme hoci zranených turistov.
Matej Kalina

Maroš Šefčovič: Slovenský eurokomisár hovorí, že vďaka systému Galileo ľahšie nájdeme hoci zranených turistov. Foto: Matej Kalina

Lepší záchranár

Vedci vypustia 17. novembra na obežnú dráhu štyri satelity, ktoré by mali poskytovať prvé presné lokalizačné signály. Účinné využitie budú mať napríklad pri záchranných akciách. „Keď sa teraz vyšle niekde v horách lokalizačný signál, môže trvať aj tri hodiny, kým sa zachytí a okruh, kde záchranári hľadajú je desať kilometrov,“ popisuje Maroš Šefčovič. „S Galileom by to mala byť otázka pár minút a kruh sa zužuje na päť kilometrov.

Praktické využitie má aj pri navigácii slepcov, a, samozrejme, aj v automobilovom priemysle.

Posledné štyri

Alternatíva k americkému armádou kontrolovanému systému GPS a ruskému systému GLONAS má meno po významnom talianskom vedcovi Galileo Galileovi. Systém má pozostávať z tridsiatich operačných družíc, ktoré budú obiehať vo výške približne 23-tisíc kilometrov nad povrchom Zeme.

Glonas: Galileo má byť konkurentom ruského systému.
Glonas: Galileo má byť konkurentom ruského systému.
Topcon

Glonas: Galileo má byť konkurentom ruského systému. Foto: Topcon

„Misia 17. novembra bude trvať síce len pár minút, ale musíme dostať posledné štyri satelity presne tam, kde majú byť. Potom budeme niekoľko hodín s napätím sledovať, či sa otvoria a začnú komunikovať,“ dodáva slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie za Energetickú úniu.

  • moni
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček