Ponuka, aká sa neodmieta. Za dvojmesačné vylihovanie 16 000 eur!

Spánok je konečná časť výskumu francúzskych vedcov, ktorí skúmajú mikrogravitáciu. Práve preto zháňajú 24 mužov na zaujímavý experiment. Trúfli by ste si?

Dva mesiace, konkrétne 60 dní nerobiť nič, len ležať na chrbte. Prijímať v takejto polohe potravu a vykonávať všetky telupotrebné činnosti. To má byť gro výskumu, ktorý sa snažia v oblasti mikrogravitácie dokončiť francúzski vedci.

Profimedia.sk

Len ležať a zarábať peniaze. Nebude to však také jednoduché. Foto: Shutterstock

Muži musia spĺňať niekoľko základných požiadaviek: musia byť fit, v dobrej zdravotnej fyzickej aj psychickej kondícii, nefajčiari, maximálny index telesnej hmotnosti medzi 22 – 27 a prejsť sériou testov trvajúcich niekoľko týždňov. Potom už len stačí 60 dní ležať a nevykonávať žiadnu fyzicky náročnú činnosť, či zmeniť polohu. „Myšlienka tejto štúdie je reprodukovať stav beztiaže, zistené výsledky potom aplikujeme na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS,“ povedal pre The Guardian doktor Arnaud Beck, ktorý je koordinátorom experimentu.

Experiment v mene vedy

„Počas niekoľkých týždňoch budeme na vybraných dobrovoľníkov vykonávať niekoľko potrebných testov, a následne ich pozorovať počas ležania, ktoré absolvujú 60 dní s hlavou mierne naklonenou maximálne v 6-stupňovom uhle,“ dodal.

Celý experiment a výskum bude vykonaný v mene vedy, aj keď vedci varujú, že taká zmena môže byť pre dobrovoľníkov náročná. Najmä preto, že človek si už prirodzene neuvedomuje, aká náročné je vykonávať základné ľudské potreby v ľahu.

SpaceX

Stav beztiaže je pre vedcov stále čiastočne záhadou. Foto: spaceX

Napríklad prijímanie potravy, umývanie sa, prezliekanie a podobne. Beck povedal, že experiment má za úlohu najmä vyskúmať škodlivé účinky predĺženej beztiaže na ľudský organizmus a nájsť spôsoby, ako proti ním bojovať. Pre vybraných uchádzačov to nemusí byť príjemná činnosť, najmä preto sa ich výskumný tím snaží prilákať na zaujímavé finančné ohodnotenie. Za dva mesiace v ľahu si totiž vybraní uchádzači môžu zarobiť 16 000 eur.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].