Ako pri menštruácii: Potrat pomocou tabliet má podobné príznaky, sú však intenzívnejšie.

Potrat pomocou tabletky je bolestivý a len pre zdravé ženy

Potratová tableta spôsobuje intenzívnejšie bolesti, je však bezpečnejšia než štandardná interrupcia.

Potabletky, ktoré vedia navodiť potrat, chodili slovenské ženy doteraz najmä do susedného Rakúska. Kým totiž v Európe existujú už vyše dvadsať rokov, u nás o nich len začíname diskusiu. Ide pritom o šetrný spôsob prerušenia tehotenstva bez použitia odsávacích, výškrabových a dilatačných nástrojov, bez násilného roztiahnutia krčka maternice a bez narkózy, ktorá má tiež svoje riziká.

Len nedávno si dve farmaceutické firmy dali v Európskej únii zaregistrovať dve nové potratové tabletky. Registráciu tak automaticky dostalo aj Slovensko. Aby bol liek pre naše ženy dostupný, stačí, ak výrobcovia požiadajú o vstup na náš trh. Zdá sa teda, že nič nebude brániť ich používaniu.

Čím skôr, tým lepšie

Na umelé prerušenie tehotenstva na vlastnú žiadosť má v našej krajine žena zákonom garantované právo do dvanásteho týždňa tehotenstva. Do ôsmeho týždňa sa vykonáva miniinterrupcia, keď sa plod odsáva. Po ôsmom týždni je zákrok náročnejší aj rizikovejší. Maternica aj plod sú väčšie, krček maternice sa musí nástrojmi viac roztiahnuť, plod sa vyškrabuje. Hrozí väčšie krvácanie.

Oba zákroky sa robia v narkóze. Riziko poškodenia steny maternice, rovnako aj intenzívnejšie krvácanie sú pri takýchto spôsoboch umelého prerušenia tehotenstva oveľa vyššie. Tiež vzrastá nebezpečenstvo samovoľných potratov pri ďalšom, už žiaducom tehotenstve.

Práve namiesto klasických miniinterrupcií sa vo svete oveľa častejšie využíva šetrnejší chemický potrat, ktorý menej zaťažuje organizmus. Slúži na to potratová tabletka. V súčasnosti hovoríme o dvoch nových, ktoré sú registrované aj u nás. Prvá sa podáva ústne, balenie druhej obsahuje okrem perorálnej tabletky aj štyri vaginálne. Na akom princípe tabletky fungujú?

Po oplodnení vajíčka sa vytvára žlté teliesko, ktoré produkuje hormón progesterón, takzvaný tehotenský hormón. Má za úlohu pripraviť stenu maternice na prijatie a uhniezdenie oplodneného vajíčka, zväčšuje ju a rozširuje. Po druhom mesiaci tehotenstva úlohu starostlivosti o vajíčko preberá už placenta, takže potratová tableta sa môže podávať len vo včasnom štádiu tehotenstva. Výrobca udáva použitie do 63 dní od poslednej menštruácie.

Tableta pôsobí antiprogesterónovo. Laicky povedané, predbehne progesterón, ktorý má pre plod vytvoriť v maternici vhodné podmienky a obsadí jeho receptory tak, že progesterón sa na ne už nedostane. Plod tak stratí výživu aj podmienky na prežitie a žena ho potratí. Práve toto vyprázdnenie maternice s príznakmi samovoľného potratu spôsobí tableta, ktorú treba prehltnúť. Štyri vaginálne tablety sa dávajú s časovým odstupom a umožnia uvoľniť krček maternice. Ten sa otvorí a plod ľahšie odíde.

Podľa hlavného odborníka na gynekológiu a pôrodníctvo profesora Miroslava Borovského je úspešnosť takéhoto potratu deväťdesiatsedempercentná. „Pacientka musí byť zdravá, pod kontrolou lekára, prejsť riadnym vyšetrením a poučením. Musí sa vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo, pretože užitie tablety by mohlo v takomto prípade ohroziť aj jej život. Kontraindikácií je veľa. Patrí k nim napríklad ťažká cukrovka či poruchy zrážavosti krvi,“ vysvetľuje lekár, podľa ktorého takéto tablety mali byť na Slovensku už dávno a nič nebráni ich používaniu.

MUDr. Miroslav Borovský: „Každá pacientka musí byť pod kontrolou lekára, poriadne vyšetrená a poučená." Foto: Tony Štefunko

Väčšie bolesti

To, či tabletku dajú žene v nemocnici, alebo na predpis v lekárni, podľa hlavného odborníka závisí od legislatívnej úpravy a od dohody medzi výrobcom a ministerstvom zdravotníctva. Tabletu môže užiť žena sama alebo jej ju podá lekár. Výrobca odporúča, aby pacientku tri hodiny po užití tablety monitorovali v zdravotníckom zariadení, aby zachytili akútne nežiaduce účinky, ako napríklad alergickú reakciu na niektorú zložku.

Ďalší potratový proces prežíva žena doma. Do štyridsiatich ôsmich hodín začne mať podobné príznaky ako pri menštruácii. Bolesti podbrušia, kŕče a bolesť hlavy sú však oveľa intenzívnejšie. Pridružiť sa môže celková nevoľnosť a vracanie. Aj krvácanie je silnejšie a dlhšie, trvá približne trinásť dní, u niektorých žien až tri týždne. Vypísanie práceneschopnosti je otázne.

„V tomto prípade asi ťažko, je to na jej žiadosť,“ uvažuje lekár. Profesor Borovský však zároveň upozorňuje, že pri akomkoľvek podozrení, že niečo nie je v poriadku, či už ide o intenzitu krvácania, alebo akékoľvek iné výrazné symptómy, žena okamžite musí ísť do nemocnice. „Nemala by byť preto sama doma a mala by sa zdržiavať v blízkosti zdravotníckeho zariadenia,“ dodáva. Asi po dvoch až troch týždňoch od užitia tablety musí prísť žena na kontrolu.

Tabletky na Slovensku ešte nie sú. Ak sa výrobcovia rozhodnú, že na náš trh vstúpia, budú musieť určiť aj ich cenu. Žena si ju s veľkou pravdepodobnosťou bude hradiť sama. Ak jej tabletu podajú v nemocnici, cena bude ešte vyššia. Podľa profesora Miroslava Borovského by len samotná tableta mala stáť okolo osemdesiat eur.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].