Potrebujete zabudnúť na rozchod? Vedci dokážu z mozgu vymazať zlé spomienky

Vymazanie spomienok ktoré vám naháňajú strach bude raz možno realitou. Vedcom z Weizmannovho inštitútu v Izreaeli sa podarilo vypnúť spomienky zatiaľ len myšiam, ale prišli pri tom na informácie, ktoré raz budú môcť využiť pre svoj prospech aj ľudia.

Zabudnite na to

“Náš mozog je veľmi dobrý v uchovávaní nových emocionálnych spomienok, ako je intenzívna radosť, alebo strach,” povedal doktor Ofer Yizhar. Ale sú situácie, kedy nám spomienky môžu spôsobiť doživotnú traumu.

Keď chcete zabudnúť: Stačí oslabiť komunikáciu medzi dvoma štruktúrami mozgu
Keď chcete zabudnúť: Stačí oslabiť komunikáciu medzi dvoma štruktúrami mozgu
Robo Hubač, Martin Domok, Shutterstock

Keď chcete zabudnúť: Stačí oslabiť komunikáciu medzi dvoma štruktúrami mozgu Foto: Robo Hubač

Izraelský výskum raz môže pomôcť ľuďom po nehodách, alebo vojakom zbaviť sa posttraumatického stresu, ktorý často vedie k samovraždám. Dokázal, ako sa dajú vypnúť spomienky.

Myši bez pamäti

Vedci skúmali súvislosť medzi dvoma štruktúrami mozgu. Amygdala je časť zodpovedná za psychickú pohodu, je to centrum nášho strachu. Druhá časť mozgu, ktorá sa dostala do záujmu vedcov bola prefrontálna kôra, nachádza sa priamo za čelom. Predchádzajúce štúdie naznačovali, že interakcie medzi týmito dvoma oblasťami mozgu prispievajú k vytváraniu a uchovávaniu averzívnych spomienok ale presné mechanizmy týchto procesov nikto nevedel popísať.

Mozog. Postupne vedci prídu na to, ako v ňom vypínať zlé spomienky
Mozog. Postupne vedci prídu na to, ako v ňom vypínať zlé spomienky
shutterstock

Mozog. Postupne vedci prídu na to, ako v ňom vypínať zlé spomienky Foto: shutterstock

Izraelskí vedci skúmali správanie zvierat, ktorým komunikáciu medzi dvoma štruktúrami mozgu oslabili, alebo zosilnili. Zistili, že pri oslabenej komunikácii dvoch častí mozgu sa myši napríklad prestali báť napríklad zvuku, ktorého sa báli predtým. Úplne vypnutie komunikácie týchto partii hlavy spôsobili, že myš úplne stratila spomienku na strach.

Kedy tu bude liečba

Od myší k ľuďom je ešte ďaleká cesta. To čo funguje v laboratóriu ešte nemusí pomáhať v realite, ale Izraelskí vedci sú optimistickí:

"Náš výskum sa zameral na základnú otázku v neurovede: Ako mozog integruje emócie do pamäti? Ale jeden deň môžu naše zistenia pomôcť vytvoriť lepšie terapie zamerané na spojenie medzi amygdalou a prefrontálnou kôrou, a dokážeme zmierniť príznaky strachu a úzkostných porúch,” povedal Ofer Yizhar.

Čítajte viac

Mohlo by vás zaujímať z výberu magazínov