Správna manipulácia: Ak používate šošovky, dajte si dobrý pozor na manipuláciu s nimi. Inak môžete prísť o zrak.

Používate kontaktné šošovky? Slepota možno hrozí aj vám!

Nesprávne nosenie kontaktných šošoviek vám môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Ich používaním môžete dokonca stratiť zrak.

Môže sa stať, že vás odmietnu operovať. V takom prípade by bolo odstránenie jazvy náročnejšie, - hovorí peknej tridsiatničke oftalmológ Konštantín Peško. „Hlavu hore, máte šťastie, že jazva rohovky nie je až taká hlboká,“ upokojuje ju. Lenka trochu zneistie.

Ešte pred tromi mesiacmi netušila, že existuje niečo ako vred rohovky a že jej to môže poškodiť zrak. Kontaktné šošovky, ktoré nosila štrnásť rokov, už nechce ani vidieť, aj keď nie je isté, že za to môžu tieto pomôcky videnia.

To už nikto nedokáže. Nasadí si svoje okuliare s čiernym rámom, ktoré nikdy nemala rada, vystrie chrbát a ide ďalej. „Operácia musí byť úspešná,“ hovorí ticho študentka, ktorej sa v jeden marcový večer otočil život naruby.

Diera v oku:

„V piatok ma začalo bolieť oko, trochu sčervenelo, ale myslela som si, že je to prievan, tak som to ignorovala. Na druhý deň opuchlo a začalo bolieť intenzívnejšie. Zle som reagovala na svetlo. Všade sme museli zatiahnuť závesy. Každú minútu to bolo horšie. Najviac som sa zľakla, keď som naň prestala vidieť,“ rozpráva o ťažkých momentoch.

Keď na ďalší deň prišla na pohotovosť, lekárka sa jej pohoršene opýtala, kde bola doteraz. Vtedy sa dozvedela, že je to s ňou vážnejšie, ako si myslela. „Nikdy predtým som nepočula o rohovkovom vrede. Teraz som zistila, že ma môže pripraviť o zrak,“ rozpráva Lenka. Bolo treba rýchlo konať.

Doktori okamžite nasadili antibiotiká a pacientka nevedela, čo je to spánok. Musela si ich niekoľko dní kvapkať do oka každú hodinu. Cez deň aj cez noc. „Mala som pred štátnicami, našťastie, diplomovku som už mala napísanú, ale bolo to zúfalé. Bola som totálne odkázaná na svojho priateľa, ktorý mi v hodinovom intervale kvapkal lieky do oka,“ spomína si na nočnú moru.

Do toho spracovať informáciu, že môže prísť o zrak. Mladej žene nebolo všetko jedno. „Mama mi povedala, že keď budem potrebovať transplantáciu, dá mi vlastnú rohovku, bolo to dojímavé,“ rozpráva.

Vážna diagnóza:

„Niekto sa vyberie s okom na pohotovosť o tretej ráno a nič to nie je, iný príde po týždni s obrovským vredom, keď je už ohrozené videnie, prípadne celé oko,“ hovorí o svojich pacientoch odborník na rohovky Konštantín Peško z Kliniky oftalmológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Vysvetľuje, že rohovkový vred môže byť vážna choroba. Začervenané oko by malo byť pre každého nositeľa šošoviek upozornením. Vred na rohovke najčastejšie spôsobia baktérie. Menej často sú to vírusy, prípadne meňavka, ktorá v zanedbaných prípadoch môže pripraviť pacienta o celé oko.

Stav je vážny, aj keď je pôvodcom baktéria Pseudomonas eruginosa, ktorá je mimoriadne agresívna a zakrátko môže spôsobiť odumretie veľkej časti rohovky. „Baktérie spôsobia najskôr zápal rohovky a ak liečba nezaberie, infekcia sa rozšíri do šírky aj do hĺbky. Zasiahnuté tkanivo odumrie, až nakoniec vznikne v rohovke rôzne hlboký vred. Ten môže prejsť celou hrúbkou. Rohovka sa prederaví, čo je nebezpečné,“ vysvetľuje oftalmológ. Vtedy musia lekári urobiť akútnu operáciu, najčastejšie transplantáciu rohovky, aby pacientovi zachránili oko.

Prísť o zrak:

Keď si tieto scenáre vypočula Lenka, nebolo jej všetko jedno. „Našťastie, v mojom prípade liečba zabrala a jediné, čo mi po vrede zostalo, je jazva. Na oko vidím, ale stále to nie je dobré,“ hovorí. „Ani nebude, ak vám jazvu neodstránia,“ vysvetľuje jej lekár.

Jazva, ktorá je pamiatkou na rohovkový vred, je nepriehľadná. Lenkino jediné šťastie je, že nevznikla v centrálnej časti oka, ale trochu vedľa a je povrchová. Ak je hlbšia, dá sa odstrániť iba transplantáciou rohovky. V Lenkinom prípade by mala postačiť operácia excimer laserom. Operatér jej pri jednej operácii odstráni jazvu a krátkozrakosť. Môže ju to stáť päťsto aj tisíc eur. Prečo musí platiť, keď si to nedáva robiť pre krásu?

Chceš vidieť, zaplať:

„Tieto zákroky robia len súkromné centrá, štátne nemocnice na to nemajú prístroj,“ hovorí doktor Peško. Obraciame sa na poisťovňu a pýtame sa, prečo musí pacient zaplatiť komerčnú cenu za niečo, čo spôsobila choroba a priamo ohrozuje pacientovo videnie.

Petra Balážová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne odpovedá, že operáciu laserom zaplatia, ale nie v hocijakom centre. „Takúto liečbu majú zazmluvnenú iba niektoré pracoviská, ktoré sú na tento výkon prístrojovo aj personálne vybavené.“

„Všetky centrá v Bratislave, ktoré som obtelefonovala, chcú odo mňa plnú platbu za výkon. Naozaj neviem, ako pacient zistí, kde operáciu uhrádza poisťovňa,“ hovorí Lenka. Pre mladú ženu je však teraz najdôležitejšie zbaviť sa zhoršeného videnia. Čaká na vyšetrenie, ktoré ukáže, či sa v jej prípade lekári do laserovej operácie pustia, alebo nie.

Nebezpečné šošovky:

„Ale nie, vôbec nie sú nebezpečné. Šošovky sú výborná vec, ale musíte si uvedomiť, že majú svoje riziká,“ hovorí doktor Peško. Vysvetľuje, že problém nie je v šošovkách, ale v tom, ako dodržiavame hygienické zásady pri manipulácii s nimi a pri ich nosení.

„Keď niekto napríklad ide s kontaktnou šošovkou na diskotéku a dlho sa zdržuje v zafajčenej miestnosti, kde je menej kyslíka a navyše v šošovkách zaspí, do rána môže dôjsť k poškodeniu celého epitelu rohovky,“ hovorí oftalmológ.

Potom sa už na ňu ľahko chytí baktéria. Podľa doktora by mali ľudia nosiť šošovky iba cez deň. Na noc by ste si ich mali vyberať a nešetriť na roztokoch na ich čistenie a dezinfekciu. Najmä takto môžete znížiť riziko, že sa vám stane to, čo Lenke alebo desiatkam ďalších pacientov s podobnou diagnózou.

○○○○

Transplantácia rohovky

Pred stratou zraku môže pacienta zachrániť transplantácia rohovky od mŕtveho darcu. Transplantovaná rohovka vydrží v oku mesiace, ale aj tridsať alebo štyridsať rokov. Stále je ich nedostatok. Pacienti na ne musia čakať aj pol roka.

Koho ohrozuje rohovkový vred

● mužov s pracovným úrazom oka ● ľudí, ktorí nosia kontaktné šošovky a používajú ich aj na spanie alebo si ich nevyberú pri plávaní ● na zanesenie infekcie do rohovky stačí zranenie oka špirálou alebo poškriabanie nechtom ● v najdramatickejších prípadoch príde pacient s vredom o zrak alebo dokonca o celé oko


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].