Nielen homosexuáli: Novú pohlavnú chorobu v našom prostredí môže dostať každý.

Pozor, číha na nás nová pohlavná choroba!

Slovákov ohrozuje pohlavná choroba, ktorá sa šíri v teplom a vlhkom podnebí.

Rakúsko hlási stovky nakazených, Česká republika desiatky. Je len otázka času, kedy sa prvé hlásenia objavia aj na Slovensku. LGV, alebo lymfogranuloma venereum, je choroba, na ktorú môžu pacienti so slabšou imunitou aj zomrieť. Najmä ak sa dostanú do rúk lekára, ktorý chorobu nepozná, lebo ju ešte nikdy nevidel naživo. Je to ochorenie typické pre Áziu a Afriku. Desiatky pacientov neďaleko našej hranice sú dôkazom, že sa, možno aj pre otepľovanie, pomaly, ale isto blíži aj k nám.

Nie je to len choroba homosexuálov

V médiách sa už objavilo zopár správ o tom, že ide o chorobu, ktorou sú ohrození najmä homosexuáli a HIV pozitívni. Vo vyspelých krajinách sa šíri najmä análnym stykom. Možno preto nad informáciou o novej pohlavnej chorobe na našom území mnoho ľudí mávlo rukou. Obeťou zákernej choroby však môžu byť aj ženy, ktoré sa môžu nakaziť aj pri bežných sexuálnych praktikách. Chorobu spôsobuje chlamýdia, ktorá je odlišná od chlamýdie trachomatis, spôsobujúcej bežné genitálne infekcie. „Potrebuje predovšetkým teplé a vlhké podnebie. Preto sa v Európe v posledných rokoch nevyskytovala,“ vysvetľuje Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Ešte nikdy sa na Slovensku nestretol s pacientom, ktorý by bol nakazený LGV. Infektologička Katarína Holečková naposledy liečila chorých s LGV v Keni a hovorí, že s touto chorobou nie sú žiadne žarty. „Chodili k nám na kliniku pacienti, častejšie muži, ktorí sa sťažovali na rôzne pupence či vredy na penise, niektorí mali zväčšené uzliny v slabinách, podobné problémy mali ženy. Počiatočné štádiá choroby mi pripomínali herpesovú infekciu. Niekedy sa podarilo chorobu zvládnuť antibiotikami, ale zažila som aj pacientov, ktorých stav sa nezlepšoval. Nezostalo mi nič iné, ako poslať ich do nemocnice. Dodnes neviem, či sa vyliečili, alebo umreli,“ spomína si doktorka Holečková z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Ťažký priebeh

Českí infektológovia tiež varovali, že LGV môže mať veľmi dramatický priebeh. Začína sa drobnou nebolestivou vyrážkou, z ktorej sa vyvinie vred. Nikto si ho nemusí všimnúť. Za jeden až niekoľko týždňov sa pacientovi zduria uzliny v slabinách a vzniknú nepekné rany. Toto všetko je okorenené horúčkou, zimnicou, bolesťami hlavy, kĺbov a nechutenstvom. Podľa Pavla Jarčušku sa v niektorých prípadoch môžu pridružiť vážne komplikácie, ako napríklad nepriechodnosť čriev alebo ťažký zápal spojiviek, ak si pacient prenesie chlamýdiu dotykom do oka. Tí, ktorí v Afrike na pohlavnú chorobu zomrú, majú väčšinou aj pridružené problémy. Sú napríklad podvyživení alebo majú HIV. Pre verejnosť je nebezpečné, že pacient môže byť nákazlivý niekoľko týždňov až roky. „Zákernosť vidím asi v tom, že počiatočné štádiá nie sú veľmi typické a pri neskorších sa najskôr hľadajú rôzne iné príčiny. Liečba sa tým oneskoruje. Druhým rizikom je, že lekári v našich podmienkach nemusia chorobu poznať,“ komentuje LGV Katarína Holečková.

Chlamýdia: Je príčinou pre nás neznámej pohlavnej choroby. Foto: Profimedia.sk

V Európe sa šíri rýchlo

Pred tromi rokmi bola v Európe epidémia tejto choroby v Belgicku, Holandsku a vo Veľkej Británii. Ďalšími krajinami, kde sa LGV vo väčšom množstve vyskytlo, sú Dánsko, Belgicko a Írsko. Do štatistík sa teraz dostane aj Rakúsko a Česká republika. Univerzitná nemocnica v Bratislave, ktorá je najväčšia na Slovensku, zatiaľ žiadne prípady nehlásila. Pri podozrení by mal pacient vyhľadať venerológa alebo dermatovenerológa, ktorý bude azda chorobu poznať aspoň z knižky.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní