Práca z domu? Radšej nie, môžete si uhnať zdravotné problémy

Práca z domu šetrí čas, ale na druhej strane môže viesť k zdravotným problémom. Zo štúdie vyplýva, že pracanti z domu sú náchylnejší na stres, depresie a nespavosť.

Aj na Slovensku ponúkajú viaceré firmy benefit vo forme práce z domu. Na prvý pohľad, super vec, pracovať z pohodlia domova a nemusieť ráno trčať v špičke a vyhnúť sa tak únavnému cestovaniu. Vedecká štúdia však hovorí, že to predsa len až taký benefit nie je.

Kancelárie majú niečo do seba

Ľudia majúci tzv. homeoffice si logicky berú prácu domov a podľa výskumníkov sú náchylnejší na stres a depresie, píše Daily Mail. S tým súvisí aj nespavosť a nedostatok spánku vedie k vyššiemu riziku úmrtnosti a tiež nižšej produktivite práce.

Vo výsledku je tak lepšie sa práci mimo kancelárii oblúkom vyhnúť. Vedci dokonca navrhujú prijatie takých opatrení, ktoré oddelia pracovný život zamestnanca od toho osobného, tzv. „právo byť odpojený“. Už teraz je praxou v niektorých spoločnostiach odstaviť v čase sviatkov servery a stopnúť v čase odpočinku aj prichádzajúce mejly.

Výskumníci zozbierali dáta z 15 krajín, vrátane 10 členských štátov EÚ. Zistili, že kancelárie predsa len majú toho viac do seba, aspoň čo sa týka pracovného výkonu. Zamestnanci pracujúci v konvenčných kanceláriách sú totiž produktívnejší, pracujú dlhšie a intenzívnejšie.

Spite dlhšie

Výskumníci sa zamerali na tri skupiny zamestnancov – tých, čo pracujú doma stále, terénnych pracovníkov a tých, ktorí pracujú raz doma, raz v kancelárii. Všetky skupiny zamestnancov hlásili vyššiu mieru stresu a nespavosti, ako zamestnanci pracujúci v priestoroch zamestnávateľa.

Až 41 % terénnych pracovníkov uviedlo, že pociťuje určitú mieru stresu oproti 25 % pracujúcich v kancelárii. A 42 % pracujúcich striedavo z domu a kancelárie trpí nespavosťou, v porovnaní s 29 percentami ľudí, ktorí pracujú na mieste svojho zamestnávateľa.

Podľa vedcov, je u ľudí, ktorí spia v priemere menej ako šesť hodín o 13 % vyššie riziko skorého úmrtia než u tých, ktorí si doprajú sedem až deväť hodín nerušeného spánku. U tých, čo spia šesť až sedem hodín denne, je riziko predčasnej smrti o 7 % vyššie.

Zlepšuje rovnováhu, stiera hranice

Práca z domu, tak ako vlastne všetko v živote, má svoje výhody aj nevýhody. Pozitívom je, že keď pracujete z domu, ste flexibilnejší, čo sa týka organizácie pracovného času a pracujete kratšie. Na druhej strane môžete mať problém oddeliť prácu od súkromia. A hoci kontakt s kolegami „face-to-face“ je dôležitý, pravdou tiež je, že pracovnú úlohu človek najlepšie dokončí, keď je fyzicky od ostatných izolovaný.

Ako ideálne riešenie, sa podľa spoluautora štúdie Jona Messengera ukazuje pracovať z domu maximálne dva až tri dni týždenne. „Spáva poukazuje na to, že použitie moderných komunikačných technológii umožňuje zlepšiť celkovú rovnováhu medzi pracovným a súkromných životom, ale tiež stiera hranice medzi prácou a osobným životom v závislosti od miesta výkonu práce a typu profesie,“ povedal Messenger.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček