Pre a proti očkovaniu. Matky prehovorili o svojich skúsenostiach

Epidémia osýpok sa vracia aj do krajín, kde na ne už takmer zabudli

Najprv príde kašeľ, zápal očných spojiviek, nádcha. Nasledujú vysoké horúčky a vyrážka, ktorá sa postupne začne šíriť po celom tele. Tie najhoršie prípady sa môžu končiť zápalom pľúc, mozgu či dokonca smrťou.

Osýpky sú choroba, na ktorú sme na Slovensku prakticky zabudli. Dnes však opäť straší Európu. V Rumunsku zaznamenali viac než tritisíc prípadov a šestnásť úmrtí, zväčša nezaočkovaných detí. Zlá situácia je aj v ďalších krajinách. Napríklad v Nemecku, kde očkovanie nie je povinné, rátajú tisícky pacientov ročne.

Konšpirácie ohrozujú zdravie: Očkovania proti chrípke sa obávajú aj lekári

Dostanete mumps aj zaočkovaní? Ak ste si ho doviezli z tejto krajiny, ste v riziku

MATEJ JANKOVIČ

Odborníci hovoria, že je len otázka času, keď opäť dorazia aj k nám. Počet zaočkovaných detí totiž klesol pod kritický bod. Ľudia prestávajú veriť autoritám. V politike aj zdravotníctve.

Čaká vaše dieťa očkovanie? 8 spôsobov, aby pichanie menej bolelo

Očkovanie proti chrípke: Pomáha alebo nám škodí?

Hororové príbehy

Ešte pred tridsiatimi rokmi by u nás asi nikomu nenapadlo popierať pozitíva vakcinačnej prevencie. Očkovanie bolo samozrejmé. Možno aj preto, že mnohí si pamätali, ako „naživo“ vyzerajú čierne kiahne, čierny kašeľ či osýpky.

Tieto choroby však u nás temer vymizli a hrozba nákazy sa dostala skôr do teoretickej roviny. Aj preto sa čoraz viac darí rôznym pseudoodborníkom pracujúcim s polopravdami, ale aj s reálnymi prípadmi, keď vakcinácia spôsobila zdravotné problémy i smrť. Spomínajú autizmus, obsedantno- kompulzívne poruchy, poškodenie mozgu, nervovej sústavy, retardáciu.

Tetanus môže skončiť smrťou, nezabúdajte na preočkovanie!

Očkovací kalendár - kedy a proti čomu deti očkovať

Dôveruje svojej pediatričke: „Ak mi o hrozbách očkovania bude hovoriť mamička so strednou školou na pieskovisku, asi ma nepresvedčí,“ hovorí Zuzana.
Dôveruje svojej pediatričke: „Ak mi o hrozbách očkovania bude hovoriť mamička so strednou školou na pieskovisku, asi ma nepresvedčí,“ hovorí Zuzana.
MATEJ JANKOVIČ

I keď zdravotníci tvrdia, že priama súvislosť medzi očkovaním a napríklad autizmom sa nikdy nepreukázala, pochybnosť dokáže vieru ľudí nahlodať. O to skôr, že odporcovia očkovania sa nájdu aj medzi lekármi. Ak zájdeme na rodičovské internetové portály, nájdeme na nich doslova hororové príbehy. „Po očkovaní nastali u nášho dieťaťa poruchy spánku, tráviace problémy, agresivita,“ čítame výpoveď respondentky na jednej zo slovenských stránok.

„Diagnostikovali mu autizmus a postvakcinačnú encefalopatiu.“ V ďalších príspevkoch hovoria ženy o horúčkach, zápaloch, prejavoch epilepsie, bronchitíde, cukrovke či dočasnom ochrnutí. Nie div, že takéto výpovede mnohých od očkovania odradia. Pri našej exkurzii po bratislavských zdravotníckych zariadeniach sa stretávame tiež s vážnymi výhradami.

Výhody a nevýhody: Očkovanie proti rotavírusom..

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde: Všetko, čo potrebujete vedieť!

Ženy tvrdia, že radšej zaplatia pokutu, než by vakcináciu, hlavne takzvanou MMR látkou, podstúpili. Ivana, s ktorou sa stretávame v ružinovskej nemocnici, má už očkovacie obdobie dcéry za sebou. Nespomína naň rada. „Dieťa sme očkovali podľa odporúčaní lekárky napriek tomu, že mala veľmi zlé reakcie. Štyridsaťstupňové horúčky, extrémnu spavosť. Opakovane sme doktorku na komplikácie upozorňovali. Napriek tomu, keď prišiel čas na ďalšiu vakcínu, zaočkovala ho znova.“ Nasledovali vážne zdravotné problémy, o ktorých sa vraj lekárka, mimochodom propagátorka produktov viacerých farmaceutických firiem, v zdravotnej dokumentácii nezmienila.

Preto sa manželia rozhodli osloviť uznávaného odborníka v zahraničí. „Potvrdil nám, že dcérine ťažkosti veľmi pravdepodobne vyplývajú z vakcinácie, a ďalšiu neodporučil. Nedivím sa rodičom, ktorí očkovanie po podobnej skúsenosti odmietajú.“

Kedy sa dieťa nesmie zaočkovať, ani omylom?

Veria odborníkom

V čakárni pediatrickej ambulancie v Devínskej Novej Vsi je rušno. Každú chvíľku sa tu striedajú rodičia so svojimi potomkami, občas počuť spoza dverí detský krik a plač. A to je vraj voľnejší deň. Obvykle tu majú aj šesťdesiat pacientov denne.

Jana zo Záhoria má dve deti a v minulosti tiež stála pred dilemou, či prevenciu podstúpiť. „Tých fám, hlavne na internete, bolo dosť,“ hovorí. „V okolí som poznala rodičov, ktorí tvrdili, že ich dieťa dostalo po zaočkovaní artritídu. To už človek spozornie. Preto sme nášho prvého syna odmietli dať zaočkovať vakcínou MMR. Neskôr sme však zistili, že súvislosť medzi vakcináciou a artritídou sa nepreukázala a u spomínaného manželského páru išlo len o dohad. Okrem toho často cestujeme na východ, kde sme sa stretli s kadečím - so svrabom, žltačkou. S manželom sme sa nakoniec zhodli, že očkovať treba, a práve teraz, po piatich rokoch, čakáme na zákrok. Naše druhé dieťa je už očkované podľa odporúčaní lekárky.“ Pochybnosti ju prinútili prečítať si o očkovaní viac a veľkou mierou sa o zmenu jej postoja pričinili správy o situácii v Európe.

Podľa nej sú antivakcinačné iniciatívy prehnané a šíria neopodstatnený strach. Aj asistentka na filozofickej fakulte Zuzana má dve deti. S oboma absolvovala všetky očkovania vrátane jedného nepovinného. „Osobne si myslím, že doktori musia vedieť, čo robia. Ja som predsa nevyštudovala medicínu a ak mi moja lekárka niečo odporučí, bez obáv to akceptujem. Zatiaľ sme nemali problémy.“ Spomína na známych, ktorí sa k vakcinácii stavali veľmi kriticky, ale aj oni sa nakoniec rozhodli očkovania podstúpiť.

Komplikácie: „Mnohé prípady osýpok sa končili v minulosti vážnymi komplikáciami - zápalmi mozgových blán, pľúc či srdcového svalu,“ hovorí doktorka Prokopová.
Komplikácie: „Mnohé prípady osýpok sa končili v minulosti vážnymi komplikáciami - zápalmi mozgových blán, pľúc či srdcového svalu,“ hovorí doktorka Prokopová.
MATEJ JANKOVIČ

„Samozrejme, obavy má človek vždy, lebo začuje všeličo. Ale ak mi o hrozbách bude hovoriť mamička so strednou školou na pieskovisku, asi ma nepresvedčí.“ S podobnými názormi sa stretávame aj v ďalších bratislavských čakárňach. Takmer všetky ženy pripustili obavy. Niektoré očkovanie konzultovali s viacerými lekármi, než sa nakoniec rozhodli.

„Som laik, sama neviem posúdiť, čo je správne. Preto dám radšej na radu odborníka,“ hovorí mladá žena, ktorá priznáva, že odborníkov oslovila viacero.

Boj proti baktériám už od narodenia

„Medicína je niečo medzi remeslom, umením a exaktnou vedou,“ vysvetľuje pediatrička Elena Prokopová. Práve v tom vidí dôvod, prečo sa napriek množstvu dôkazov o pozitívach očkovania nájdu odporcovia aj z medicínskeho prostredia. Ďalšou príčinou je podľa nej fakt, že mladí ľudia sa s mnohými chorobami nestretli. „Keď mi sem príde babička s dieťaťom, nepochybuje o tom, že očkovať treba. Ona totiž zažila, ako osýpky vyzerajú.“ Prekvapuje ju, že rodičia jej v prípade chorôb detí takmer bezvýhradne dôverujú, ale ak príde na pretras očkovanie, niekedy narazí na tvrdý odpor. Našťastie, v jej starostlivosti je takýchto mamičiek len niekoľko.

Osýpky považuje za reálnu hrozbu. „Pri kontakte s chorým človekom sa nakazí takmer sto percent nezaočkovaných detí alebo tých, ktorí túto chorobu neprekonali.“ Pritom nejde o to, že by väčšina pacientov túto chorobu nezvládla. Mnohé prípady v minulosti sa však končili vážnymi komplikáciami - zápalom mozgových blán, pľúc či srdcového svalu.

Ona sama je za povinné očkovanie aj preto, že ľudia by inak takúto prevenciu nepokladali za dôležitú. Pripúšťa, že žiadna vakcína nie je bez vedľajších účinkov, ale v drvivej miere sú tieto reakcie očakávané. Bolestivosť v mieste vpichu, zvýšené horúčky. „Doteraz sme u nás nemali preukázanú súvislosť medzi očkovaním a trvalým poškodením organizmu,“ tvrdí. Odmieta aj výhrady proti viaczložkovým vakcínam. „Keby sme deti očkovali na každú chorobu osobitne, záťaž imunitného systému by bola omnoho vyššia. Zoberte si, že ak na vás zakašle chorý človek, do vášho tela sa dostanú milióny vírusov, s ktorými si musí poradiť. Oproti tomu, v očkovacej látke je len niekoľko oslabených vírusov. Veď už po narodení s prvým nádychom dostane dieťa do seba množstvo rôznych baktérií. A teraz sa máme báť, že tých pár antigénov jeho imunitný systém dieťaťa nezvládne? Strach je prehnaný.“

Obrovský nepomer

Chirurg Tomáš Ondriga patrí k tvorcom facebookovej komunity Neverím mýtom o škodlivosti očkovania. S kolegami sa totiž už nemohli pozerať na nezmysly a dezinformácie šíriace sa internetom, na ktoré chýbala reakcia z odborného prostredia. Pôsobí už tretí rok v Nemecku, kde očkovanie nie je povinné, a tvrdí, že aj tam každoročne zaznamenávajú tisícky prípadov osýpok a úmrtia.

Pritom smrť je podľa neho vrcholom ľadovca. Problémom sú rôzne komplikácie, neraz celoživotné následky. Je presvedčený, že každá alternatívna medicína je nebezpečná predovšetkým preto, že pacient stráca čas. To isté platí pre očkovanie. „Odporcovia tu boli už od osemnásteho storočia, keď sa s očkovaním začalo,“ pokračuje. „Pritom mnohí na antivakcinačných kampaniach zarábajú. Najprv ľudí vystrašia, potom ponúknu vlastné preparáty alebo alternatívnu liečbu.“ Najhoršie sú podľa neho informácie vytrhnuté z kontextu.

„Áno, očkovanie môže spôsobiť autoimunitné choroby. Ale len niektoré a v minimálnej miere. Oveľa častejšie ich spôsobujú choroby, proti ktorým očkujeme. Napríklad jedna zo starších vakcín proti pandemickej chrípke dokázala vyvolať poruchu nervového systému - Guillanov-Barrého syndróm. Samotná chrípka ho však vyvoláva v neporovnateľne väčšej miere. Podobne je to s osýpkami. Takzvaná hexa vakcína v prípade nedodržania kontraindikácií môže byť príčinou zápalu mozgu. Lenže to sa stane v jednom z milióna prípadov, zatiaľ čo pravdepodobnosť zápalu pri prepuknutí choroby je jedna k tisícu.“ Zdôrazňuje, že očkovacie látky u nás sú bezpečné a používajú sa vo viacerých krajinách. „Problém je, že ľudia nedôverujú autoritám a týka sa to aj medicíny. Pritom náš očkovací program je dobrý a odborníci sa logicky pýtajú, prečo ho meniť. Pre malú skupinu konšpirátorov? V súčasnosti osýpky na Slovensku prakticky nie sú, aj preto rodičia zvažujú, či má zmysel vystaviť dieťa minimálnemu riziku. Pritom zabúdajú, že situácia je u nás dobrá práve preto, že väčšina obyvateľov očkovanie podstúpila.“

Keď argumenty nezaberú

Oveľa rezervovanejšie sa k vakcinácii stavia lekárka zameriavajúca sa na akupunktúru a homeopatiu Danuša Siveková. Podľa nej seriózne výskumy zjavne viaznu v súčasnej informovanosti a otázok, ktoré nie sú relevantne zodpovedané, je viac.

Napríklad aká je skutočná dĺžka imunizácie po očkovaní, aké je riziko poškodenia prídavnými látkami v očkovacích látkach a hlavne, ako a kedy sa mení imunitný systém jedinca po očkovaní. Môže negatívne ovplyvniť očkovanie každého alebo len „predisponovaného“? „Pokým nebudú zverejnené skutočne nezávislé štúdie, ktoré by na tieto otázky odpovedali, bude naďalej prebiehať boj skupín, ktoré sú za preočkovanie celého sveta, s tými proti zásahu do obranyschopnosti organizmu.“ Ako pokračuje, empíria hovorí o návrate infekčných chorôb v určitých intervaloch a o ich výskyte aj u niektorých zaočkovaných jedincov.

Potom prichádza strach ako silná emócia, ktorá ovplyvní konanie každého z nás a argumenty proti strácajú opodstatnenie. „Poznám niekoľko centier vo svete, ktoré podávajú riedené a homeopaticky spracované očkovacie látky deťom aj zvieratám v snahe zvýšiť schopnosť odolať vážnym infekčným ochoreniam,“ dodáva. „Pri tomto postupe sa síce tvorba protilátok nedá dokázať, napriek tomu, ak aj ochorenia vzniknú, pacienti ich prekonávajú bez vážnych problémov.“ Štandardné očkovanie nezavrhuje, pred ním však odporúča podať homeopatiká, aby sa minimalizovali prípadné následky vakcíny.