Prelom v svetovej literatúre? Shakespeare svoje diela nepísal sám!

Mnohí ho považujú za najväčšieho rivala Williama Shakespeara. Zdá sa však, že Christopher Marlowe so slávnejším spisovateľom spolupracoval. Odhalila to počítačová analýza.

V novom vydaní Shakespearových zozbieraných spisov vydavateľstva oxfordskej univerzity bude dramatik Marlowe uvedený ako spoluautor trilógie o Henrichovi VI.

Jeho štýl v nej odhalila rozsiahla počítačová analýza alžbetínskeho drámy. „Shakespeare vstúpil do sveta veľkých dát,“ komentoval jeden z hlavných výskumníkov, profesor Floridskej univerzity Gary Taylor, projekt, o ktorého výsledkoch informovali britské médiá.

Medzinárodný tím 23 vedcov pod Taylorovým vedením niekoľko rokov analyzoval Shakespearovu tvorbu a počiny jeho súčasníkov, aby našiel prvky, ktoré s určitosťou rozlíšia štýly jednotlivých autorov.

Výsledkom je zbierka New Oxford Shakespeare, ktorá začne vychádzať už tento týždeň a v ktorej bude 17 z celkových 44 drám aj s menami spoluautorov. O spoluprácu Shakespeara s Marlowom pri tvorbe Henricha VI. sú autori zbierky pevne presvedčení.

„Niektoré časti sú očividne od Shakespeara, iné zas očividne od Marlowa,“ tvrdí Taylor. Zároveň ale dodáva, že tie najobľúbenejšie pasáže pochádzajú z pera "barda z Avonu", teda Shakespeara.

William Shakespeare je autorom slávnych komédií aj tragédií, ktoré sa hrávajú dodnes.
William Shakespeare je autorom slávnych komédií aj tragédií, ktoré sa hrávajú dodnes.
TASR

William Shakespeare je autorom slávnych komédií aj tragédií, ktoré sa hrávajú dodnes. Foto: TASR

Tušili to

„Mnohí bádatelia to tušili už v 18. storočí, ale doteraz neexistoval spôsob, ako to dokázať,“ povedal agentúre AFP profesor Taylor ohľadom Shakespearovej spolupráce s ďalšími autormi. Práve ukončený výskum pracoval s obrovským množstvom hier z alžbetínskej éry a hľadal v nich usvedčujúce slová alebo ich kombinácie. „Takéto výpočtové možnosti máme ešte len veľmi krátko,“ popisuje Taylor.

Aj tak ale bolo už v predošlej oxfordskej zbierke z roku 1986 uvedených osem z 39 hier ako výsledok spolupráce autorov. Táto prax vyplývala zo situácie v alžbetínskych časoch, kedy malá skupinka autorov musela uspokojovať obrovský dopyt po divadelných hrách.

Vzťah Shakespeara a Marlowa je však obľúbeným predmetom špekulácií. Podľa Garyho Taylora sa na veci nič nemení: „Možno sa mali radi, možno sa nenávideli. Nemôžeme to posúdiť. Aj rivali môžu spolupracovať.“

Ladislav Chudík a Eva Kristínová v Mcbethovi v Národnom divadle v Bratislave.
Ladislav Chudík a Eva Kristínová v Mcbethovi v Národnom divadle v Bratislave.
TASR

Ladislav Chudík a Eva Kristínová v Mcbethovi v Národnom divadle v Bratislave. Foto: TASR

Tajný agent

Podľa wikipédie sa Shakespeare narodil v Stratforde a už ako osemnásťročný sa oženil s dcérou Anne Hathwayovou, ktorá bola pravdepodobne tehotná. Za krátko sa im narodila dcéra a neskôr ešte dvojčatá – dievča a chlapec, ktorý však zomrel v mladom veku.

Shakespeare odišiel do Londýna, kde sa po menej úspešnej kariére herca stal populárnym autorom. Podľa wikipédie sa zachovalo 18 divadelných hier, no ani jednu z nich spisovateľ neautorizoval. Medzi najznámejšie Shakespearove diela patria komédie Veselé panie windsorské, Mnoho kriku pre nič, Sen noci svätojánskej, Kupec benátsky a z tragédií sú to Rómeo a Júlia, Macbeth, Hamlet, Kráľ Lear či Othello.

Marlowa označuje wikipédia ako predchodcu Shakespeara. Populárny dramatik pracoval ako agent pre vládnu tajnú službu, pre ktorú sledoval činnosť anglickej katolíckej opozície v emigrácii. Pre svoju slobodomyseľnosť, pravdepodobnú homosexuálnu orientáciu a neviazaný spôsob života mal opakovane problémy s úradmi. Jeho náboženské presvedčenie bolo vlažné a za protináboženské vyjadrenia ho vyšetrovali. Pred skončením vyšetrovania zomrel v krčmovej bitke, ale keďže jeho vraj a ďalší dvaja bitkári boli tiež špióni, bádatelia sa domnievajú, že to mohlo byť zinscenované tajnou políciou.

Marlowe ako prvý dramatik použil vo svojej dráme Doktor Faustus stredovekú legendu o zmluve doktora Fausta s diablom.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].