Prelomové zistenie: Mozog funguje aj na druhom svete. Čo bude s darovaním orgánov?

Zdá sa, že mozgová aktivita pokračuje aj po smrti. Vyplýva to z novej štúdie. Výsledok výskumu by mohol mať zdravotné aj etické dôsledky vzhľadom na darcovstvo orgánov.

Podľa novej štúdie mozog funguje ešte viac ako desať minút po tom, čo sa navonok zdá, že telo zomrelo, píše portál The Independent.

Žiaden pulz a predsa hlava fungovala

Kanadskí lekári na jednotke intenzívnej starostlivosti spozorovali pokračujúcu mozgovú aktivitu u pacientov, ktorí boli vyhlásení za klinicky mŕtvych. Smrť pacientov pritom potvrdila séria bežných vyšetrení, ako absencia pulzu, neaktívne zornice. Testy však ukázali, že mozog takýchto pacientov ešte nevypovedal službu a pokračoval v práci. Testy zaznamenali rovnaký druh mozgových vĺn, ktoré možno pozorovať počas hlbokého spánku.

Nálezy lekárov boli publikované v štúdii tímu z University of Western Ontario. Podľa štúdie by potvrdenie prelomového zistenia mohlo viesť k novým lekárskym a etickým problémom.

Čo sa deje s mysľou po smrti je záhada aj pre vedcov.
Čo sa deje s mysľou po smrti je záhada aj pre vedcov.
shutterstock

Smrť do minúty?

Mozgovú aktivitu po klinickej smrti vykazovala štvrtina z pacientov. U väčšiny pacientov nastala mozgová smrť ešte predtým ako prestalo biť srdce.

Lekári nevedia, prečo mozog ešte vykazoval u niektorých pacientov činnosť, ale v záveroch treba byť opatrný vzhľadom na malú testovanú vzorku. Lekári tiež vylúčili, že by zaznamenaná mozgová aktivita bola výsledkom omylu, všetky prístroje boli funkčné.

Zaujímavé a zatiaľ nevysvetliteľné tiež je, že každý posmrtne aktívny mozog sa správal u každého pacienta inak. Vedcom tak pribudla ďalšia otázka, čo sa deje s mysľou človeka po odchode na druhý svet.

Doteraz sa totiž domnievali, že aktivita mozgu odumrie asi minútu po smrti. Tento poznatok vyplynul zo štúdií vykonaných na krysách, nie však na ľuďoch.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček