Zem s nami nedokáže držať krok. Jej zdroje spotrebujeme skôr, ako sa stihnú obnoviť.

Prírodný kapitál na nule: Pre tento rok sme minuli všetky zdroje Zeme, žijeme na dlh

Modrá planéte v debete. Prírodné zdroje, ktoré dokáže za rok Zem obnoviť sme vyčerpali za sedem mesiacov a pár dní.

Overshoot Day, teda deň, kedy sme vyčerpali prírodné zdroje, ktoré Zem dokáže za rok obnoviť, pripadol tento rok na 8. augusta. Vypočítava ho organizácia Global Footprint Network. Pre rok 2016 je naša planéta teda už v debete. Odborníci podľa Daily Mail varujú, že ekologický dlh prichádza stále skôr a skôr.

Od 1970 to ide dole vodou

Podľa portálu Independent sme v roku 1993 vyčerpali prírodné zdroje 21. októbra, v roku 2003 to bolo 22. septembra a v minulom roku 13. augusta. V 1960 však ľudstvo využilo len tri štvrtiny ročných zdrojov Zeme.

Od roku 1970 ekonomický a populačný boom s kombináciu s modernými požiadavkami spotrebiteľov znamenal, že dopyt po zdrojoch planéty prevýšil ich ročnú kapacitu. Dobrou správou však je, že podľa Global Footprint Network rýchlosť, s akou vyčerpávame zdroje planéty, klesá.

Planéta nestíha nášmu tempu, akým produkujeme emisie oxidu uhličitého, rúbeme stromy, spotrebúvame mäso či chytáme ryby. Zem nestíha absorbovať skleníkové plyny, ktoré predstavujú až 60 percent našej ekologickej stopy.

Podľa aktivistov na výrobu tony hovädzieho mäsa treba 14-krát väčšie množstvo pôdy ako v prípade tony obilia.
Podľa aktivistov na výrobu tony hovädzieho mäsa treba 14-krát väčšie množstvo pôdy ako v prípade tony obilia.
Michal Šebeňa

Podľa aktivistov na výrobu tony hovädzieho mäsa treba 14-krát väčšie množstvo pôdy ako v prípade tony obilia.FOTO: MICHAL ŠEBEŇA

Neplníme si morálne povinnosti voči planéte

Organizácia Spojených národov sa v decembri v Paríži dohodla, že uhlíkový stopa klesne v druhej polke tohto storočia na nulu. Splnenie cieľa bude podľa Global Footprint Network vyžadovať nový spôsob života.

Dobrým príkladom je Kostariky, kde 97 percent elektrickej energie za prvý štvrťrok tohto roka bolo vyprodukovaných z obnoviteľných zdrojov. Čínska vláda zas načrtla plán na zníženie spotreby mäsa o polovicu, čím by sa výrazne znížili emisie živočíšneho priemyslu. Global Footprint Network však vyzýva na zmenu aj jednotlivcov.

Životný štýl musia zmeniť aj jednotlivci, neplníme si morálne povinnosti voči planéte.
Životný štýl musia zmeniť aj jednotlivci, neplníme si morálne povinnosti voči planéte.
Július Dubravay

Životný štýl musia zmeniť aj jednotlivci, neplníme si morálne povinnosti voči planéte.FOTO: JÚLIUS DUBRAVAY

Podľa slov riaditeľa organizácie Population Matters Simona Rossa, si neplníme svoju morálnu zodpovednosť voči planéte a budúce generácie si tak našu planétu veľmi neužijú. Ako dodal cesta k udržateľnému životnému štýlu vedie cez zníženie a vyrovnanie spotreby na obyvateľa a stabilizáciu rastu populácie.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček