Zriedkavá diagnóza: Aj z nej sa môžete vďaka odborníkom dostať rovnako ako z nádoru hrubého čreva či prsníka.

Rakovina kostí či oka je zriedkavá. Aká je šanca vyliečiť raritné nádory?

Nádor môže vzniknúť aj na miestach, kde by ste ho nečakali.

Postihnú jedného, ôsmich či trinástich Slovákov ročne. Onkológia pozná aj raritné diagnózy, medzi ktoré patria napríklad zhubné nádory nosovej dutiny či ucha, alebo nádor oka. Ľudia sa ich veľmi boja, myslia si, že na ne nedostanú najlepšie lieky a rýchlo zomrú, pretože raritné nádory sú na okraji onkologického výskumu.

Aj zo zriedkavej diagnózy sa však môžete vystrábiť rovnako ako z nádoru hrubého čreva a prsníka. V niektorých prípadoch dokonca lepšie. Najdôležitejšie je o ojedinelých nádoroch aspoň čosi vedieť a ak sa prejavia príznaky, utekať za lekárom. Problém je to, že s raritnými nádormi nepočítame a pacienti prichádzajú do nemocníc neskoro.

Viac ako 120 nádorov

Medicína pozná približne sto zhubných nádorov, desať karcinómov „in situ“, tri kategórie nezhubných nádorov a približne desať druhov nádorov neurčitého správania. Odpoveď na otázku, prečo má tisíc Slovákov nádor hrubého čreva a iba jedenásť ľudí zo Slovenska postihol tumor prinosových dutín, neexistuje.

„Nie sme tak ďaleko, aby sme vedeli povedať, prečo sa niektoré nádory vyskytujú častejšie a iné menej, medicína zatiaľ nevie ani to, akou cestou vznikajú. Vieme len, že treba niekoľko porúch DNA, a predpokladáme, že vplyv majú aj impulzy z vonkajšieho prostredia,“ hovorí onkológ docent Jozef Mardiak z Národného onkologického ústavu.

„Lenže netušíme, ako ten ‚orchester‘ hrá dokopy. Preto nevieme vysvetliť, prečo ľudia majú viac karcinómov pľúc a menej nadobličiek,“ vysvetľuje. Pacienti sa najviac obávajú, že pri raritných diagnózach nedostanú najmodernejšie lieky. Výskum je skutočne slabý. Firmám sa jednoducho neoplatí investovať milióny eur na liečbu zopár pacientov.

Podľa onkológa to ešte neznamená zlyhanie liečby. „Všetci veríme, že existuje niečo ako nádorová choroba, že čosi je spoločné pre všetky malignity. Spoločný menovateľ sa vo veľkej miere skúma a výsledky by mali platiť pre všetky nádory,“ hovorí.

Podľa Jozefa Mardiaka nie je pre pacienta dôležité, či je nádor raritný, alebo nie. Podstatné je, ako rýchlo rastie, metastázuje a zabíja svojho hostiteľa. Jedinou našou zbraňou je prísť včas.

Odpoveď na otázku, prečo má tisíc Slovákov nádor hrubého čreva a iba jedenásť ľudí zo Slovenska tumor prinosových dutín, neexistuje. Foto: Martin Domok

Nádory nadobličiek, 12 prípadov na Slovensku ročne

Nadobličky sú malé žľazy, ktoré sídlia nad každou z obličiek. Nádor najčastejšie vznikne v ich vonkajšej časti, ktorá sa volá kortex. Tá vyrába hormóny ako kortizol, ktorý nám pomáha zvládať stres. Aldosterón nám zas reguluje krvný tlak.

Nádory tu dokážu narásť aj do piatich centimetrov a sú veľmi často nerakovinové, volajú sa adenómy. Lekári ich nájdu zväčša náhodou a operácia by mala problém vyriešiť.

Karcinóm kôry nadobličiek je však iná pesnička. Lekári ho zväčša objavia, keď sa prejavia hormonálne zmeny, pacient bezdôvodne priberie, ženám začne rásť ochlpenie tváre a tela a deti dosiahnu veľmi skoro pubertu.

Druhým prejavom je bolesť. Priemerný vek pacientov s karcinómom nadobličiek je okolo 45 až 50 rokov. Zdá sa, že sa viac objavuje u žien ako u mužov. Ak chorý príde za lekárom včas, má viac ako šesťdesiatpercentnú šancu, že sa dožije aspoň päť rokov. Onkológovia môžu pacientovi navrhnúť rádioterapiu, chemoterapiu, ale aj hormonálne lieky.

Rakovina anu a análneho kanála, 14 prípadov ročne

Zatiaľ čo o nádoroch hrubého čreva a konečníka sa hovorí v kampaniach, to, že rakovina môže vzniknúť aj celkom na konci tráviaceho traktu, vie málokto.

Slovo riť používame skôr ako nadávku. Je to však odborný výraz pre otvor na spodnom konci čriev, na ktorom môže ojedinele vzniknúť nezhubný nádor aj rakovina. Zaujímavé je, že ženy majú rakovinu anu o niečo častejšie než muži. Priemerný vek pacientov je šesťdesiat rokov.

Análny karcinóm je závažné ochorenie, našťastie liečba často veľmi dobre zaberie. Najznámejší rizikový faktor tejto rakoviny je vírus HPV. Je známy tým, že spôsobuje nádory krčka maternice, preto ak sa človek proti nemu zaočkuje, chráni sa aj pred rakovinou anu. Určité typy tohto vírusu dokážu spôsobiť aj nádory penisu alebo rakovinu hrdla u mužov aj u žien.

Ďalším rizikovým faktorom je análny sex, týka sa mužov aj žien, a oslabená imunita napríklad pre HIV. Najlepším spôsobom, ako zabrániť tejto nádorovej chorobe, je vyhnúť a vírusom HIV a HPV.

Prejavuje sa bolesťou, krvácaním z anu alebo svrbením. Výhodou je, že sa vyskytuje na dostupnej časti tela a lekári majú šancu nájsť ju aj v začiatkoch. Vtedy sa piatich rokov dožíva šesťdesiat až sedemdesiat percent chorých.

Rakovina žlčníka, 54 prípadov ročne

Máte žlčové kamene? Môžu spôsobiť aj rakovinu žlčníka. Približne deväť z desiatich zhubných nádorov žlčníka sú adenokarcinómy, ktoré sa tvoria v žľazových bunkách. Žiaľ, väčšinu objavia lekári v čase, keď sa rozrástli do iných orgánov. Iba jeden z piatich pacientov má šťastie na skorú diagnostiku. Najznámejší rizikový faktor sú žlčové kamene.

Traja zo štyroch pacientov ich majú v čase diagnostiky rakoviny v žlčníku. Žlčové kamene sú vlastne usadeninami cholesterolu a iných látok a v tele ich má obrovské množstvo ľudí. Na druhej strane nádor žlčníka je ojedinelý, a to znamená, že len malé percento pacientov so žlčovými kameňmi ho dostane. V ohrození sú pacienti s takzvaným porcelánovým žlčníkom, pri ktorom je jeho stena zvápenatená.

Nádor žlčníka lekár pri rutinnom vyšetrení neobjaví, pretože je ukrytý hlboko.

Momentálne neexistujú žiadne krvné alebo iné testy, ktorými možno spoľahlivo zistiť žlčníkovú rakovinu včas. Signálmi môžu byť bolesti brucha, najmä v oblasti žalúdka, vracanie alebo zožltnutie.

Táto rakovina nemá priaznivú prognózu. Iba polovica pacientov, ktorým lekári zachytili chorobu v začiatkoch, sa dožíva piatich rokov. Lepšie vyhliadky majú pacienti, ktorým chirurg vybral pri operácii celý nádor.

Okrem neho lieči chorého onkológ a rádioterapeut. Používa sa asi päť rôznych druhov chemoterapie a výskumné tímy teraz študujú, či by nebolo lepšie podať ju pacientovi priamo do nádoru.

Rakovina močového mechúra, 600 Slovákov ročne

V tomto prípade nejde o zriedkavú diagnózu. Zaujímavosťou na nej je, že za ňu môže do veľkej miery fajčenie. Močový mechúr je rezervoár, do ktorého sa zmestia tak dva dvojdecové poháre tekutiny. Jeho nádory sa rozdeľujú do viacerých skupín podľa toho, ako vyzerajú pod mikroskopom. Najčastejšie je to takzvaný uroteliálny karcinóm.

Väčšina pacientov má nad 55 rokov. Fajčiari majú aspoň trikrát vyššiu pravdepodobnosť dostať rakovinu močového mechúra ako nefajčiari. Karcinogény z tabakového dymu sa z pľúc dostávajú do krvi, po filtrácii v obličkách sa koncentrujú v moči. Časom môžu poškodiť bunky, ktoré vystielajú vnútro močového mechúra.

Ľudia, ktorí dostali tento nádor, mali často infekcie močových ciest, obličiek a močového mechúra alebo im močový mechúr či obličky dráždili kamene. Prvým odporučením, ktoré lekári dávajú v súvislosti s touto rakovinou, je nefajčiť. Hneď za tým nasleduje rada piť veľa tekutín.

Existujú vyšetrenia, ktoré môžu tento nádor odhaliť na začiatku. Je to cytológia moču, hľadanie kvapiek krvi v moči pod mikroskopom a štyri ďalšie testy, ktoré však nie sú stopercentné. Okrem chirurgie, rádioterapie a chemoterapie lekári môžu použiť aj imunoliečbu.

Nádor kostí, 27 pacientov ročne

Kosti sú obľúbené miesto metastáz niektorých nádorov, ale výnimočne sa stáva, že rakovina sa začne priamo v nich. Existujú rôzny typy kostných nádorov. Volajú sa podľa toho, v akých bunkách vznikli. Niektoré sú rakovinové, iné nie.

Nezhubné nádory sa nešíria ďalej a chirurg si s nimi zväčša poradí. Zhubné sa volajú sarkómy. Ak sa vytvoria v kosti, sú to osteosarkómy, v chrupavke sú to chondrosarkómy. Malé množstvo nádorov vznikne pre genetickú zmenu, ale pri veľkej väčšine je príčina skutočne neznáma. Chorobou často trpia deti, ale aj starí ľudia. Inak sa objaví veľmi výnimočne.

Nádory sú najčastejšie v kostiach ruky, nohy a panvy. Najčastejším príznakom je bolesť kostí, niekedy si pacient nahmatá hrčku, signálom môžu byť aj časté zlomeniny. Liečba je náročná. Pacienti pri chirurgickom zákroku môžu prísť o končatinu alebo podstúpiť operáciu, pri ktorej chirurg odstránenú časť kosti nahradí kovovou.

Pri niektorých typoch kostných nádorov lekári siahajú po chemoterapii, jej cieľom je najmä zabiť metastázy, ale omnoho viac sa spoliehajú na rádioterapiu. Využívajú ju, ak sa chirurgovi nepodarí vybrať celý nádor alebo na zníženie bolesti a opuchov, ktoré spôsobia kostné metastázy.

Ako vzniká rakovina

Naše telo tvoria bilióny žijúcich buniek. Normálne bunky rastú, rozmnožujú sa a umierajú. Počas detstva a vývoja človeka rastú omnoho rýchlejšie. V dospelosti však mnoho buniek vznikne len preto, aby nahradili umierajúce alebo pomohli liečiť zranenia.

Rakovina vzniká vtedy, keď sa rast buniek vymkne spod kontroly. Namiesto toho, aby umierali, bunky ďalej rastú a vytvárajú nové, abnormálne bunky. Na rozdiel do normálnych rakovinové sú schopné prerastať do tkanív. Bunky sa stanú nádorovými pre poškodenie DNA.

Hovorí sa, že genetická informácia musí byť poškodená minimálne dvomi vplyvmi, čiže napríklad fajčením a údenými klobáskami. Ak sa takéto poškodenie udeje v zdravej bunke, má v sebe mechanizmy, ako chyby opraviť alebo si bunka privodí sebadeštrukciu, umrie. V nádorovej bunke sa poškodená DNA neopraví a namiesto plánovanej smrti sa začne rozmnožovať.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní