Pravidelná prevencia môže zachrániť život: Rakovina krčka maternice je druhá najčastejšia u žien vo veku od pätnásť do štyridsaťštyri rokov.

Rakovina krčka maternice straší Slovenky. Gynekológom sa vyhýbajú

Pravidelná gynekologická prehliadka dokáže odhaliť zákerné ochorenie krčka maternice v liečiteľnom štádiu. Problém je, že viaceré ženy lekárov zanedbávajú.

Sme hanblivé, konzervatívne a keď nepociťujeme žiadne problémy, návšteve gynekológa sa oblúkom vyhneme. Aj o tom hovorí nedávny prieskum, ktorý upozorňuje na to, že slovenské ženy v prevencii vážnych gynekologických chorôb zaostávajú za celosvetovým priemerom.

Kým napríklad v USA chodí na cytologické vyšetrenie osemdesiatpäť percent žien, u nás je to len štvrtina. Za nami zaostáva už len Mexiko a Turecko. Smutná štatistika, ešte smutnejšie dôsledky. A pritom sa Slovensko v diagnostike krčka maternice nedávno zaradilo medzi svetovú elitu.

Nepríjemné, ale potrebné

Kataríne chýbajú dva roky do tridsiatky a ešte nikdy neabsolvovala gynekologické vyšetrenie. „Mala som strach a keďže som nemala žiadne zdravotné problémy, oblúkom som sa tejto nepríjemnosti vyhýbala,“ priznáva. Jana by zase nikdy nešla na gynekologickú prehliadku k mužovi. Nevie si predstaviť, že by si jej intímne miesta prezeral iný chlap než jej priateľ.

Predsudkami a podceňovaním zdravotných problémov sa na Slovensku vyznačuje veľa žien. Podľa prieskumu GfK na reprezentatívnej vzorke tisíc žien, ktorý si dal vypracovať Medirex Group, až šesť z desiatich opýtaných uviedlo, že ak nemajú gynekologické ťažkosti, nepociťujú potrebu ísť na prehliadku.

Takmer pre tretinu žien je vyšetrenie pocitovo nepríjemné, zhruba polovica sa u gynekológa hanbí a necelá štvrtina sa bojí objavenia choroby.

Zaujímavý je aj fakt, že hoci sa mnoho dám vyhýba prehliadke z ostychu, takmer tri pätiny opýtaných navštevujú gynekológa muža. K ženám chodí o dvadsať percent menej. U pánov, ktorí sa starajú o naše ženské orgány, si pacientky pochvaľujú odbornosť, citlivejší prístup a väčšiu otvorenosť.

Drahšia, ale presnejšia

Takmer každý gynekologický problém môže mať fatálne následky - od bežných nepríjemností, ktoré narúšajú intímny život, až po neplodnosť. Najväčšou hrozbou je však rakovina krčka maternice, ktorá je druhá najčastejšia u žien vo veku od pätnásť do štyridsaťštyri rokov.

Aj preto je nevyhnutná pravidelná preventívna prehliadka, ktorej súčasťou je odber buniek z krčka maternice na cytologické vyšetrenie. Správne vyhodnotiť jeden cytologický preparát znamená dôkladne prezrieť až päťdesiattisíc buniek, ktoré sa na ň om nachádzajú. Bohužiaľ, klasická cytológia, v plnej miere hradená zdravotnými poisťovňami, nie je stopercentne spoľahlivá.

Mikroskopický obraz môže byť zahmlený a zle čitateľný, bunky znehodnotené hlienom a krvou. Oveľa efektívnejšía je LBC - Liquid Based cytológia. Žena nepocíti žiadny rozdiel, odborník, ktorý ju skúma, však áno.

Vzorka sa vloží do fľaštičky so špeciálnym roztokom, ktorý zaručí mikroskopicky čistý obraz a presnú diagnostiku. Aj preto je dôležité, aby gynekológ pacientky informoval o všetkých možných spôsoboch. Za presnejšiu LB cytológiu však pacientka priamo lekárovi uhradí dvadsaťpäť eur.

Mikroskop automat

Veda neustále napreduje a nedávno sa Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktoré používajú najmodernejšiu technológiu - LB cytológiu pomocou mikroskopu riadeného počítačom. Automat je absolútne presný, pracuje aj v noci a vyhodnocuje stovky vzoriek naraz. „Preparáty s bunkami najprv preskúma takzvaný imager.

Pomocou špeciálnej metódy presvecovania buniek ich všetky prezrie a vyznačí dvadsaťdva najpodozrivejších oblastí. Vyznačené bunky v špeciálnom mikroskope následne podrobne preskúma odborník. Tento prístroj výrazne uľahčí prácu našich laborantov, keďže im vyhľadá problémové bunky.

V rámci diagnostiky krčka maternice nič modernejšie na svete momentálne neexistuje,“ upozorňuje cytológ Peter Vereš. Podľa zahraničnej štúdie uverejnenej v International Journal of Cancer 2012, ktorá porovnala záchytnosť predrakovinových štádií krčka maternice pri cytológii, je pravdepodobnosť zachytenia pri Liquid Based cytológii za pomoci automatického mikroskopu riadeného počítačom v porovnaní s klasickou cytológiou až štyrikrát vyššia.

Včasné zachytenie rakoviny na bunkovej úrovni znamená takmer stopercentnú úspešnosť liečby. „Jedine pravidelná účasť na preventívnych prehliadkach a kvalitná cytologická diagnostika dokážu odhaliť zákerné ochorenie krčka maternice v štádiu, keď je bez problémov liečiteľné."

"LBC vyhodnocovaná pomocou automatického mikroskopu riadeného počítačom predstavuje najvyššiu kvalitu cytologickej diagnostiky a som rád, že je konečne k dispozícii aj našim ženám na Slovensku,“ hovorí Miroslav Borovský, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva na gynekológiu a pôrodníctvo. Je len na dámach, či prekonajú svoj strach, ostych, prípadne neznalosť, aby urobili pre svoje zdravie to najlepšie.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní