Riziko alebo smrť. Rodičov malej Kristínky čaká ťažká voľba

Z umierajúceho dieťaťa zdravý človek za štyri hodiny. Aj toto dokážu slovenskí lekári

Boli to najhoršie dva mesiace v mojom živote. Nič horšie asi neexistuje - povie Peter a oči mu zvlhnú. Pobozká štvormesačnú Kristínku a podá ju do rúk manželke, ktorá si zoberie fonendoskop a počúva malé srdce svojej dcéry. Dnes to robí už desiaty raz. Vydýchnu si. Teraz je všetko v poriadku.

Dieťa držia nažive tri lieky. Ak by prestali účinkovať, Kristínke hrozí zákrok, ktorý je u drobcov v jej veku veľké riziko. Arytmiológovia im cez katéter vypália elektrický okruh na bijúcom srdci. Tento výkon robili malému dieťaťu na Slovensku len raz, je to aj svetová rarita. Ale je tu dvojročný Tomáško. Pred zákrokom umieral, po ňom sa vrátil mame do náručia zdravý.

Šťastie na lekárov

Predstavte si, že máte zdravé bucľaté dvojmesačné dieťa a idete s ním do poradne k pediatričke. Usmievate sa, rozprávate jej, ako dobre papá. Odváži ho, odmeria obvod hlavy, prehmatá brucho a ide počúvať srdce. Zrazu zistí, že žiadne nepočuje. Bije tak rýchlo, že ho ani nedokáže zachytiť.

„To preto, lebo Kristínka je rozrušená,“ chlácholia sa rodičia, ale lekárka už dvíha telefón a objednáva dojča na urgentné vyšetrenie. O chvíľu mu už robia EKG a ECHO. Marianna s Petrom sa trochu vystrašia, ale stále si myslia, že kardiologička vyvráti zlé podozrenie.

Ale aj ona zdvihne telefón a niekam volá. O hodinu je už Kristínka v detskom kardiocentre a o päť hodín sa jej unavené srdce zastaví.

Boja sa o ňu: Peter s Mariannou nezabudnú na dva mesiace zlých správ a prognóz.
Boja sa o ňu: Peter s Mariannou nezabudnú na dva mesiace zlých správ a prognóz.
Matej Kalina

Na správnom mieste

Našťastie, udialo sa to na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde dievčatko lekári resuscitovali. V tom čase mu už zlyhávalo srdce. Stačilo, aby pediatrička objednala rodičov do poradne o deň-dva neskôr. Srdce by sa zastavilo možno doma a tento príbeh mohol mať smutný koniec.

„Mali sme obrovské šťastie vo veľkom nešťastí, že všetci lekári urobili to, čo mali,“ hovorí Kristínin otec Peter. Jeho manželka Marianna len krúti hlavou. Stále nerozumie tomu, ako sa mohlo stať, že ich dieťa prakticky umieralo a oni si to vôbec nevšimli. „Všetky príznaky, ako je nechuť do jedla, sivastá pokožka, potenie, Kristínka pred nami skrývala. Ani vo sne by nám nenapadlo, že sa v jej srdci niečo deje,“ hovoria rodičia.

Dievčatko takmer zabila arytmia. Spôsobuje ju elektrický spoj, ktorý je pre srdce dôležitý počas pobytu plodu v maternici, ale po narodení by sa mal deaktivovať. To sa nestalo. „Pokazená elektrina“ postupne likvidovala Kristínkino srdce, ktoré bolo donútené robiť až 250 úderov za minútu namiesto stoštyridsiatich.

Kristínke podali lieky. Nezabrali. Skúsili druhé. Zabrali na dva dni. Potom tretie, ani tie nepomohli. „Malú pacientku sme museli uviesť do umelého spánku a napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Jej enormne rýchly tlkot srdca sme brzdili liekmi aj pažerákovou sondou,“ vysvetľuje Viera Illíková, vedúca lekárka oddelenia arytmií a jednotky intenzívnej starostlivosti Detského kardiocentra, Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a. s. Nič nepomohlo dlhodobo.

Doktorka Viera Illíková: Na ablácii je dobré, že môže vyrobiť z umierajúceho dieťa zdravé za pár hodín.
Doktorka Viera Illíková: Na ablácii je dobré, že môže vyrobiť z umierajúceho dieťa zdravé za pár hodín.
Matej Kalina

Pol života v nemocnici

V čase, keď iné deti objavujú, aké je super zdvihnúť sa na lakťoch do výšky, pozorovať hračky a usmievať na celú rodinu, Kristínka ležala na posteli ako nehybná bábika s množstvom hadičiek na tele aj v ňom a bojovala o život. „Dva mesiace sme dostávali len zlé správy. Aj keď sa arytmia trochu upokojila, bolo to len na dva dni,“ hovorí Peter. „Najťažšie na tom bola - a stále pretrváva - neistota, či to vôbec prežije, a keď áno, či bude mať nejaký normálny život,“ vraví Marianna.

„Všetci mi hovorili, že mám prestať plakať, že dieťa ma potrebuje usmiatu, no nedalo sa,“ rozpráva mladá žena. Ale malá bola perfektná. „Vždy keď bola pri vedomí, venovala nám úsmev. Chcela žiť a nevzdávala to.“

Po dvoch mesiacoch boja o život malého dievčaťa začala lekárka Viera Illíková vyťahovať veľmi pomaly a opatrne z rukáva poslednú možnosť - abláciu. Chcela cez katéter opraviť elektrinu v Kristínkinom srdci. Poznala riziká. Hrozba, že také malé dieťa operáciu neprežije alebo prežije s obrovskými následkami, je väčšia ako možnosť, že to dopadne dobre. Čakali ju dlhé rozhovory s Petrom a Mariannou.

Počúva ju pätnásťkrát denne: Mama musí dávať na Kristínku veľký pozor pre stále hroziace rýchle kmitanie srdca.
Počúva ju pätnásťkrát denne: Mama musí dávať na Kristínku veľký pozor pre stále hroziace rýchle kmitanie srdca.
Matej Kalina

Ťažké rozhodovanie

„Nebol to jeden rozhovor, bolo ich asi desať,“ spomína si Viera Illíková na ťažké chvíle. „Ablácie robíme veľmi úspešne, ale deťom, ktoré majú štyri a viac rokov, nie malým bábätkám. Srdce dojčiat je veľmi malé, všetky dôležité štruktúry sú veľmi blízko. Keď podáme tepelnú energiu na nesprávne miesto, môžeme poškodiť prevodový systém srdca alebo prepáliť cievy, ktoré zásobujú srdcový sval. Dieťa môže pri zákroku zomrieť. Preto sa aj špičkové svetové kapacity púšťajú do ablácie u dojčiat len výnimočne. Ale v Kristínkinom prípade vyzeral zákrok ako jediná šanca,“ hovorí doktorka.

Rodičia videli, že im dcéra umiera pred očami, preto súhlasili. Lekárka už začala vyberať termín zákroku a vtom nastal zvrat. Kristínka akoby všetko počula. „Ona si to jednoducho rozmyslela a začala sa mať lepšie,“ usmieva sa. Lieky jej konečne zabrali a dnes sa po dvoch hrozných mesiacoch teší čerstvému vzduchu a vlastnému kočíku. Je doma.

Ale rodičom sa uľavilo len čiastočne. Stále počúvajú malé srdiečko a v prípade problémov sú pripravení vrátiť sa do nemocnice. Ablácia je stále v hre. „Bola by som naozaj veľmi nerada, keby sme to museli podstúpiť, ale ak to bude nevyhnutné, pôjdeme do toho,“ hovorí Marianna ticho, ale rozhodne.

Kristínka: Po dvoch mesiacoch v nemocnici môže opäť dýchať čerstvý vzduch.
Kristínka: Po dvoch mesiacoch v nemocnici môže opäť dýchať čerstvý vzduch.
Matej Kalina

Tomáš má dva roky

„Keby mi ho vtedy niekto ukázal a tvrdil, že to prežije, tak mu neverím,“ hovorí Beata Vavrová o svojom Tomášovi. Je to prvé dieťa na Slovensku a jedno z mála na svete, ktoré bez následkov prežilo abláciu srdcovej arytmie v takom útlom veku.

Bolo to takmer pred dvomi rokmi. Tomáš mal podobný priebeh choroby ako Kristínka, ale v jeho prípade prišiel na problém už gynekológ v čase, keď bol u mamy v bruchu. So zlyhávajúcim srdcom sa už narodil. Prežil veľa zlého a v jeho prípade nezaberalo vôbec nič. „Napriek masívnej liečbe sa srdce nezlepšovalo a poškodila sa mu pečeň. Museli sme to urobiť,“ hovorí Viera Illíková.

Spojila sa s kolegami z Nemecka, Českej republiky a s profesorom Robertom Hatalom z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, ktorý robí ablácie dospelým a väčším deťom už vyše dvadsať rokov. Začali čo najpresnejšie plánovať priebeh operácie.

Takmer nedýchali: Tím, ktorý zachránil život malého Tomáša.
Takmer nedýchali: Tím, ktorý zachránil život malého Tomáša.
ARCHÍV V. I.

„Inštrumenty pre takéto malé deti nikto na svete nevyrába. Katéter, ktorým sme prenikli cez cievu v triesle do srdca maličkého pacienta, bol dlhší ako Tomáško. Riziko poškodenia srdca či prístupových ciev sa, samozrejme, v takýchto prípadoch zvyšuje,“ rozpráva doktorka.

Chlácholila rodičov, študovala zahraničné zdroje, zháňala vyhrievanú postieľku pre malého, popritom zabezpečovala príchod nemeckého kolegu Romana A. Gebauera. Prípravy boli náročné. „Narazíte na také problémy ako - kto zaplatí letenku profesorovi Gebauerovi a podobne. Na to v zdravotnej poisťovni nemajú kód. „Našťastie, tieto náklady uhradila Nadácia detského kardiocentra z dvoch percent z daní,“ spomína si doktorka.

Prišiel pondelok. Tomáško ležal v modrej čapici v sále a čakal na verdikt. Podarí sa to alebo nie? „Vedeli sme, že to bude len áno alebo nie,“ hovorí mama Beata.

Bez dychu v sále

Tím lekárov musel svoj postup prispôsobiť srdcu, ktoré bolo menšie ako slepačie vajce. Dvojmesačné dieťa nikdy neoperovali. Ale podarilo sa. Lekári zničili na Tomášovom srdci nadbytočný kábel, ktorý mal len desatiny milimetra, bez akéhokoľvek poškodenia iných častí srdca. A bez toho, aby museli otvoriť hrudník či srdce. Z operačky ho už vyniesli s normálnym tepom.

„V máloktorej oblasti medicíny sa vám podarí urobiť z umierajúceho pacienta zdravého za štyri hodiny,“ rozpráva doktorka. „O týždeň som ho už držala v náručí bez hadičiek, dnes má dva roky a je úplne zdravý, neužíva jediný liek. Som lekárom vďačná, že sa do toho pustili napriek veľkému riziku,“ hovorí Beata Vavrová.

„Čím bude? Pilotom, boxerom?“ vraví Viera Illíková a dodáva: „Sú to zdravé deti, môžu byť, čím chcú. To je na ablácii to krásne.“

Tomáško s rodičmi: Malý hrdina, sediaci v lone svojej matky, si užíva zdravie a bezstarostný život.
Tomáško s rodičmi: Malý hrdina, sediaci v lone svojej matky, si užíva zdravie a bezstarostný život.
Archív

Čo ja katétrová ablácia

Je to výkon, ktorý chce pomocou vysokofrekvenčného elektrického prúdu odstrániť ten elektrický okruh, ktorý spôsobuje arytmiu. Ako divák máte pocit, že operatér len hrá nejakú počítačovú hru. On pritom vypaľuje v srdci pacienta maličkú jazvu, ktorá preruší abnormálne elektrické vedenie.

Svoje ciele si môže vopred graficky znázorniť - vybodkovať vďaka trojrozmernému zobrazeniu dutín srdca. Využíva pritom navigačný systém pôvodne vyvinutý pre vojenské letectvo. Slovenskí lekári už majú za sebou tisícky ablácií u dospelých a stovky u väčších detí. Ale jediné malé bábätko, ktoré na Slovensku zákrok podstúpilo, bol Tomáš.

Ako vzniká arytmia

Srdce je neúnavná pumpa, ktorá udrie počas nášho života aj tri miliardy ráz. Potrebuje na to elektrinu. Vytvorí sa v pravej predsieni vďaka malému zhluku buniek, ktoré sa volajú sínusový uzol. Vzruch odtiaľ putuje do ďalšieho uzla a z neho do siete jemných káblikov v komorách srdca. Reakcia je rýchla, komory sa zmrštia a vypudia krv do tela. Vďaka tomu žijeme.

Z čias, keď sme rástli v maternici, nám môžu zostať v srdci vlákna, ktoré spájajú predsiene a komory srdca, môžu spôsobovať točenie elektriny dookola a srdce bije veľmi rýchlo. Káble, ktoré majú byť podľa správnosti nefunkčné, fungujú ďalej a robia škodu.

Vianočné tipy na darček