Ja, robot: Filmy o robotoch sú v Hollywoode trhákmi. Sci-fi zdá sa nemá až tak ďaleko od reality.

Sci-fi scenár realitou? Roboti ako zbrane teroristov!

Humanoidi objavujúci sa vo filmových trhákoch spravidla najskôr ľuďom pomáhajú a uľahčujú im život. V nesprávnych rukách sa však potom, čo sú preprogramované menia na zbraň

Počítačová kriminalita rastie. Vyplýva to z aktuálnej správy Národnej kriminálnej agentúry (NCA). Podľa nej až 53 percent všetkých trestných činov v minulom roku tvorila kyberkriminalita.

„Do roku 2040 predpokladám viac trestných činov spáchaných pomocou strojov ako ľuďmi,“ hovorí Tracey Followsová, riaditeľka pre stratégiu a inováciu spoločnosti The Future Laboratory pre portál Raconteur. Už dnes sme svedkami automatizácie spoločnosti, keď ľudí nahrádzajú stroje. S rozvíjajúcou sa technológiou stúpa aj riziko nebezpečenstva.

Followsová upozorňuje, že tak ako futuristi predpovedali nárast teroristických útokov tzv. osamelých vlkov, raz by sa mohli rozšíriť útočiaci osamelí roboti. Heknutie by mohlo robotov premeniť na samovražedné bombardovacie stroje.

Výkupné pre robotov

Príležitosťou pre počítačových kriminálnikov predstavujú aj inteligentné autá bez šoférov či drony, do ktorých sa môžu nabúrať, ukradnúť ich, či preprogramovať na spáchanie trestného činu.

Analytik e-hrozieb Liviu Arsene vzhľadom na rastúci ransomware predpokladá scenár, že ľudia sa môžu stať rukojemníkmi strojov. Tie budú požadovať poplatok za služby, napríklad za použitie spotrebiča. Ransomware je druh malwaru, ktorý zabráni prístupu k počítaču a vyžaduje zaplatenie výkupného za jeho opätovné sprístupnenie.

Za poplatok: V budúcnosti by od vás mohol stroj pýtať peniaze za použitie.
Za poplatok: V budúcnosti by od vás mohol stroj pýtať peniaze za použitie.
SITA

Za poplatok: V budúcnosti by od vás mohol stroj pýtať peniaze za použitie.Foto: SITA

Poradca centra pre kyberkriminalitu Raj Samani vidí prepojenie medzi ransomwaru a modernými automobilmi. Podľa neho je len otázkou času, kedy sa objavia prípady, keď vodič nebude schopný riadiť svoje auto, dokým nezaplatí výkupné. Samani pritom nehovorí o autách bez vodiča, ale o štandardných moderných vozidlách s možnosťou konektivity.

Množiace sa útoky

Jediná chyba vo webovej aplikácii môže podľa technického manažéra Positive Technologies Alexa Mathewsa poskytnúť priamy prístup k podnikovým infraštruktúram firiem. Výskumníci podľa neho zistili zraniteľné miesta v prípade niekoľkých európskych letísk, jadrových elektrární v Iráne, najväčších plynovodov, vodovodov, vlakov a chemických závodov v niekoľkých krajinách.

Namiesto poštárky: Robot doručujúci poštu vo Švajčiarsku. Je v skúšobnej prevádzke.
Namiesto poštárky: Robot doručujúci poštu vo Švajčiarsku. Je v skúšobnej prevádzke.
ČTK

Namiesto poštárky: Robot doručujúci poštu vo Švajčiarsku. Je v skúšobnej prevádzke.Foto: ČTK

Napríklad v Holandsku, podľa správy spoločnosti Deloitte, znamená počítačová kriminalita každoročne pre vládu aj súkromný sektor stratu okolo 10 miliárd eur. Najviac je ohrozený verejný sektor, potom banky, technologické spoločnosti a firmy z obranného a kozmického priemyslu.

Kybernetický útok zažila napríklad britská televízna a rozhlasová spoločnosť BBC. Jej viaceré internetové služby neboli niekoľko hodín prístupné. Terčom kyberútokov sa stali aj weby našich politických strán, či vládny web. Problémy s počítačovými útokmi z Ruska aj iných krajín priznal i prezident USA Barack Obama.

O lepšej obrane proti kybernetickým útokom sa aktuálne diskutuje aj na pôde NATO.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček