Ohybné: Samsung s ohybnými displejmi experimentuje už niekoľko rokov.

Skladacie a ohybné: Telefóny budúcnosti?

O telefónoch so zakrivenými a ohybnými displejmi sa hovorí už dlho, budúci rok asi ukáže, či sú naozaj perspektívne.

Zakrivené a ohybné smartfóny nie sú až taká strelená predstava, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Koniec koncov - pár ich už na trhu je. Napríklad Samsung Galaxy S7 Edge má do strán prehnutý displej, ktorý slúži na zobrazovanie niektorých notifikácií, a prehnutý smartfón uviedlo LG na trh už pred nejakými tromi rokmi.

Evolúcia displejov: Takto názorne ju v infografike ukázala spoločnosť LG. Foto: LG

Opatrné experimenty a revolučná zmena

Ani jeden z nich však nie je to, čo si pod ohybnými telefónmi naozaj predstavujeme. Napríklad, že ho nebudete musieť strkať do vrecka, ale si ho jednoducho omotáte okolo ruky ako náramok. Alebo ho rozbalíte podobne, ako keď otvárate peňaženku.

Presne takéto niečo by sa však mohlo objaviť na trhu už v polovici budúceho roku. Tvrdia to renomovaní experti a často pritom jedným dychom skloňujú meno kórejského Samsungu. Ten totiž s touto technológiou intenzívne experimentuje už niekoľko rokov. A experimenty sa pomaly menia na konkrétne produkty.

Koncom mája spoločnosť v praxi predviedla rolovateľný OLED displej s uhlopriečkou 5,7 palca. Ten mal hrúbku len 0,3 mm a dal sa veľmi jednoducho zrolovať. K prvým dvom konceptom, ktoré sa pravdepodobne pretavia do podoby funkčných predobrazov sériových modelov, patrí spomenutý 5-palcový smartfón, z ktorého možno vyrolovať displej tak, že získate 8-palcový tablet.

Druhý variant sa otvára ako peňaženka. Na trh možno príde v budúcom roku nový modelový rad s pracovným označením Galaxy X, ktorý momentálne vyvíjajú pod pracovným názvom Project Valley, a mal by mať 4K displej. Popri tejto vlajkovej lodi by sa mohli objaviť ešte dva modely s rozlíšením 2,5K s rozdielnymi typmi výsuvných, respektíve rolovacích displejov, ktoré by mali ukázať, o akú technológiu je vlastne záujem a ktorá má šancu komerčne preraziť.

Moxi: Čínsky start up by chcel už koncom roku 2016 predávať takýto náramkový smartfón Foto: Moxi

Konkurencia

Samsung však nie je jediná veľká spoločnosť, ktorá by chcela v budúcom roku uviesť ohybné smartfóny. Intenzívne s nimi experimentuje aj jej veľký konkurent LG. Ten ukázal začiatkom tohto roku dokonca 18-palcový ohybný displej, ktorý sa dá zrolovať ako noviny. Väčšina odborníkov sa však prikláňa k názoru, že túto technologickú bariéru ako prvý predsa len prelomí Samsung - a to už vo februári budúceho roka počas známeho veľtrhu mobilných technológií MWC.

Lenže v hre sú aj Číňania. Tých rozhodne netreba podceňovať. Práve veľké čínske spoločnosti, napríklad Xiaomi, Huawei, Lenovo alebo BBK (OnePlus, Oppo, Vivo) prinášajú na trh špičkovo vybavené smartfóny v cenovo veľmi zaujímavých reláciách. Pridal sa k nim aj startup Moxi, ktorý pred pár týždňami vyhlásil, že prvý komerčný skladací náramkový smartfón uvedie na miestny trh už koncom tohto roka.

V prvých verziách bude používať e-ink displej kvôli úspore energie, v budúcom roku by na trh mali prísť aj verzie s farebným displejom. Využiť by sa pri nich mal grafén, ktorý je pri ohybných displejoch považovaný za mimoriadne perspektívny materiál. Už v roku 2004 ho objavili vedci Andrej Geim a Konstantin Novoselov a získali za to nobelovku.

Tvorí ho jediná vrstva uhlíkových atómov a je aktuálne najtenším materiálom, aký sa podarilo vyvinúť.

Projekt Valley: Pod týmto označením sa skrýva nový smartfón od Samsungu s ohybným displeyom, ktorý by mohol byť oficiálne predstavený už začiatkom budúceho roku. Foto: Samsung

A čo Apple?

Aj keď sa momentálne vedie polemika, či budú naozaj ohybné a skladacie displeje tou zásadnou a revolučnou inováciou, ktorá posunie smartfónový trh na novú úroveň, niet pochýb o tom, že sa na trhu presadia. Samozrejme, prial by si to najmä Samsung, pre ktorý by uvedenie novej technológie, výrazne meniacej vzhľad smartfónov, znamenalo prvé veľké a nespochybniteľné víťazstvo nad konkurenčným Applom.

Ten sa totiž momentálne pripravuje skôr na zásadné softvérové vylepšenie, ktorým bude tento rok prepracovaný mobilný operačný systém iOS 10 s novými funkciami. Už sa testuje, vo finálnej verzii príde na jeseň, spolu s netrpezlivo očakávaným novým iPhonom 7.

Pri ňom sa zrejme zmení dizajn, bude hranatejší, zmizne konektor na slúchadlá a namiesto neho sa využije lightning. Možno pribudne aj dvojitý foťák, respektíve verzia na dve SIM karty. Môže sa dokonca stať, že ani nepôjde o model s poradovým číslom 7, ale o ďalší facelift aktuálneho smartfónu iPhone 6s. S nejakou revolučnou novinkou príde Apple až pri uvedení v poradí ďalšieho iPhonu v roku 2017 a ten bude označený ako nová generácia s číslom 7.

Dôvod je jednoduchý - v budúcom roku totiž iPhone oslávi svoje desiate narodeniny. Je takmer isté, že k nim dostane od materskej firmy ako darček nový OLED displej prakticky v bezrámovej úprave a s integrovaným biometrickým snímačom. To by umožnilo odstrániť tlačidlo v jeho spodnej časti a uvoľnené miesto využiť na väčší displej bez zväčšovania rozmerov telefónu.

Nielen smartfóny

Ale späť k zaobleným displejom. Popri výrobcoch smartfónov sa totiž objavil nový odberateľ, ktorý na ich uvedení trvá, potrebuje ich a dokázal by ich odoberať v miliónových množstvách. Je ním automobilový priemysel. Zabudované multifunkčné dotykové displeje, ktoré sa teraz využívajú najmä v stredových konzolách nových automobilov, sú totiž rovné, čo je pre dizajnérov veľmi obmedzujúci faktor pri vytváraní nových verzií interiérov.

Aby boli originálne, potrebujú do nich výrazne prehnuté a dobre tvarovateľné displeje. Keď vezmeme do úvahy, že dopyt po nich bude nielen u výrobcov smartfónov, ale aj automobilov, a záujem o ne prejavili už aj výrobcovia televízorov, dá sa očakávať, že ohybné displeje sa na trhu skutočne dokážu presadiť už v najbližšom roku-dvoch a zásadným spôsobom zmenia nielen vzhľad zariadení s prívlastkom smart, ale aj spomínaných automobilov.

Vianočné tipy na darček