Skoro ako tehotenský: Test pre mužov pomôže odhaliť nádor prostaty

Brnianski vedci plánujú zhotoviť jednoduchý a lacný test, ktorý by mohol pomôcť včas odhaliť rakovinu prostaty. Bude pripomínať tehotenský.

Množstvo laboratórnych testov, vyšetrenie cez konečník a nakoniec biopsia. Takto dnes vyzerá hľadanie nádoru prostaty u mužov. Aj preto chodia muži k urológovi neskoro. Vedci z Laboratória metalomiky a nanotechnológií Mendelovej univerzity v Brne prišli na to, ako pomôcť mužom urobiť si diagnostiku doma. Teraz chcú pre nich vyrobiť jednoduchý tyčinkový test.

Novodobé testovanie

Vedci v Brne štyri roky skúmali aminokyselinu, ktorá sa volá sarkozín. Už päť rokov všetci vedia, že súvisí s rakovinou prostaty. Odvtedy vedecké tímy hľadajú spôsob, ako to využiť v medicíne. Nikto zatiaľ neprišiel so žiadnym prevratným zistením.

Svoje výsledky teraz zverejnili vedci z Mendelovej univerzity. Sledovali množstvo sarkozínu v moči pacientov s rôznymi nádormi prostaty a porovnávali ho so zdravými mužmi.

„Výsledky, ktoré sme analýzou vzoriek moču získali približne od päťsto pacientov, ukazujú, že sarkozín skutočne môže slúžiť ako diagnosticky veľmi efektívna molekula. Veľká výhoda je, že ho vieme ľahko analyzovať,“ hovorí Zbyněk Heger z Laboratória metalomiky a nanotechnológií, ktorý sa na výskume podieľal.

Brnianski vedci plánujú zhotoviť jednoduchý a lacný test, ktorý budú môcť muži používať sami doma. Základnú predstavu, ako by mal vyzerať, už majú. Bude pripomínať tehotenský.

„Hľadáme partnera z komerčnej sféry, ktorý by ho uviedol na trh. Rokovali sme už s niekoľkými zahraničnými firmami, zatiaľ neúspešne,“ povedal nám Robert Plaga, riaditeľ Centra transferu technológií Mendelovej univerzity v Brne.

Otestujú sa doma

Podľa vedcov bude tento test určený predovšetkým na domáce použitie. Má upozorniť muža na patologické zvýšenie sarkozínu v moči a donútiť ho navštíviť urológa. Môže tak pomôcť zachytiť predovšetkým agresívne karcinómy prostaty, pri ktorých tiká časovaná bomba. Ak dnes príde pacient k urológovi, ten mu dá vyšetriť krv. Hľadá v nej prostatický špecifický antigén.

PSA je enzým, ktorý sa tvorí v prostate. V mladosti má na starosti udržiavať tekutosť ejakulátu. Malé množstvo enzýmu sa cez cievy dostáva do krvného obehu. Ak sa ho do krvi dostane viac, znamená to, že je poškodená prostatická bunka. Môže za tým byť obyčajný zápal, nezhubné zväčšenie prostaty alebo nádor.

A to je zároveň nevýhoda krvného testu. Zvýšené hodnoty lekárovi v podstate nič jasne nehovoria. Tento spôsob diagnostiky je spoľahlivý asi len na osemdesiat percent, často tak dochádza k falošne pozitívnym či negatívnym výsledkom. Biopsii sa potom zbytočne podrobuje až tretina pacientov.

„Vítame akýkoľvek prínos pre skoré a jednoduché odhalenie karcinómu prostaty,“ povedal urológ z Univerzitnej nemocnice v Bratislave Stanislav Žiaran, ktorý vývoj testu v Brne so záujmom sleduje. Podľa doktora sarkozín môže naozaj pomôcť nájsť karcinóm prostaty.

Ak však niekto neurobí priame porovnanie nového testovania so súčasnými testami, ktoré sú dostatočne spoľahlivé a citlivé, je ťažké gratulovať si k úspešnému vynálezu.

„Okrem toho treba veľmi prísnymi klinickými skúškami otestovať veľké množstvo pacientov, aby sa vedela stanoviť citlivosť a presnosť tohto testu,“ hovorí urológ. Kým nebudú mať lekári k dispozícii tieto štúdie, nemôžu novinku brať vážne.

„Ak by si pacient sám diagnostikoval rakovinu prostaty takýmto spôsobom, ani tak sa nevyhne komplexnému urologickému vyšetreniu a odberu vzorky prostaty cez konečník, ktorá je na stanovenie diagnózy a liečebnej stratégie nevyhnutná.

V prípade, že by s pozitívnym testom z Brna prišiel k urológovi muž do päťdesiat rokov, ktorý nemá v rodine príbuzných s nádorom prostaty, vyšetrenia v nemocnici by si dokonca musel zaplatiť.

Ešte nemá tvar

Cieľom brnianskych vedcov je dotiahnuť test do dokonalosti a dať mu tvar tyčinky, ktorú muž na toalete omočí. „Zatiaľ to nemá tvar. Musí nám stačiť mikroskop a meranie množstva sarkozínu v laboratóriu,“ povedal Zbyněk Heger. Od investora čakajú, že dá testu komerčnú podobu, hneď potom rozbehnú masívnu štúdiu, ktorá otestuje diagnostickú pomôcku v praxi.

Každý šiesty

Každému šiestemu mužovi na svete hrozí, že dostane nádor prostaty. Najzávažnejším rizikovým faktorom je vek. Nádor najčastejšie postihuje mužov nad šesťdesiatpäť rokov. Ohrození sú najmä Američania a ľudia zo západnej Európy, ktorým sa zlým životným štýlom približujeme. Vraj preto, lebo jeme priveľa mäsa zo štvornohých zvierat.

Niektoré nádory prostaty rastú tak pomaly, že pacienti sa ani nemusia dožiť ich diagnostiky a liečby. „Ale to nás nemôže uspokojiť, lebo ak sa už nádor rozvinie, je to veľmi zlé ochorenie,“ hovorí profesor Peter Bujdák z Urologickej kliniky Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, ktorý na zjednodušenie rozdeľuje nádory prostaty na mačičky a tigre. Mačičky sa okolo pacienta jemne obtrú a on žije ďalej. Tigre ho môžu zabiť.

Viac sa o rakovine prostaty dočítate na www.izdravie.sk

Vianočné tipy na darček