Viera vo večný život s náboženstvom nesúvisí.

Sme naprogramovaní, aby sme verili v nesmrteľnosť?

Viera v nesmrteľnosť je súčasťou ľudskej prirodzenosti a vyvíja sa v nás už od detstva. Dokázali to vedci z Bostonskej univerzity, ktorí skúmali detské predstavy o čase pred počatím.

Ľudia na celom svete – bez ohľadu na náboženstvo či kultúru – veria , že sú nesmrteľní. Teda že duša alebo podstata človeka presahuje smrť fyzického tela. Podľa vedcov je toto presvedčenie súčasťou našej prirodzenosti, nesúvisí teda primárne s príslušnosťou k náboženstvu alebo kultúre.

Tím z Bostonskej univerzity skúmal detské predstavy o čase pred počatím rozhovormi s 283 deťmi z dvoch odlišných kultúr. Výskum naznačil, že mnohí z nás považujú neracionálnu zložku človeka – teda jeho emócie a túžby – za večnú.

„Štúdia ukazuje, že náboženstvo je možné študovať z hľadiska vedy. Pomáha nám porozumieť niektoré univerzálne aspekty ľudského poznávania a štruktúru mysle,“ hovorí profesorka psychológie na Bostonskej univerzite Deborah Kelemenová.

Náboženstvo s tým nič nemá

Vedci sa dlho domnievali, že ľudia si vytvárajú predstavy o posmrtnom živote cez kultúrne nastavenie alebo náboženskú výučbu, z najnovšieho výskumu však vysvitlo, že myšlienky o nesmrteľnosti sa vynárajú skôr intuitívne.

Výskumu sa zúčastnili deti z domorodej dediny v Amazónii a mestské deti z katolíckych rodín z ekvádorského Quita. Ukázali im obrázky dieťaťa, mladej ženy a tej istej ženy počas tehotenstva. Obe skupiny dali na položené otázky až prekvapivo podobné odpovede.

Deti usúdili, že pred narodením (resp. počatím) ich telá neexistovali a nemali schopnosť myslieť a pamätať si. Na druhej strane však verili, že ich emócie a túžby tu boli aj predtým, ako sa narodili.

„Dokonca aj deti, ktoré mali biologické poznatky o reprodukcii, si mysleli, že existovali už predtým v akejsi večnej podobe, kde zohrávajú úlohu emócie a túžby,“ povedala profesorka Emmonsová z výskumného tímu pre portál britského denníka Daily Mail.

Myšlienka duše prežívajúcej mimo tela je teda nevedecká a nenáboženská, je prirodzene zakorenená v človeku.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní