Transplantácia srdca: Je vraj ľahšou operáciou ako oprava srdca po infarkte. Čím rýchlejšie dostane pacient srdce od darcu, tým má väčšiu šancu prežiť.

Srdcia budúcnosti: Je reálne nahradiť ľudský orgán modelom z 3D tlačiarne?

Budú pacienti so zlyhávajúcim srdcom dostávať orgán vypestovaný z vlastných buniek alebo strojček?

Všetci vedia, že alkohol ničí pečeň. No rovnako likviduje aj srdce. Asi tretine pacientov s kardiomyopatiou zlyhá srdcový sval len preto, že nedokázali skoncovať s pitím. A hoci pohárik ľahkého vína denne našu „pumpu“ chráni, desať rokov ťažkého pitia alkoholu ju totálne zničí.

Alkoholici potrebujú nové srdce rovnako zúfalo ako tí, ktorým ho zničila viróza, vrodená choroba, ischemická choroba srdca alebo vysoký tlak. O orgány je však bitka, je ich kriticky málo. Zatiaľ nikto pacientovi nevložil do hrude nové srdce vytlačené v trojrozmernej tlačiarni a umelé srdcia nie sú nič pohodlné.

Počet darcov na Slovensku prudko klesá a pacientom hrozí, že biologického srdca sa nedožijú. Jedinú šancu vidia lekári v sofistikovaných mechanických podporách - ich baterky si nabijete na diaľku cez posteľ či sedadlo v aute. Reálne srdcia zostanú rezervované len pre zopár pacientov.

Zachráni, ale nevylieči

„Pacientov so zlyhávajúcim srdcom bude pribúdať aj preto, lebo moderná kardiológia dokáže ľuďom zachrániť život, ale väčšinou ich nedokáže vyliečiť,“ hovorí primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Eva Goncalvesová.

Bez toho, aby sme si to uvedomovali, urobí srdce približne stotisíc úderov za deň. V priebehu mesiaca sú to tri milióny, za rok udrie tridsaťšesť miliónov ráz. Má výdrž ako žiaden iný orgán, ale jeho kondička nie je večná. Viac ako polovici pacientov prestáva srdce fungovať v dôsledku zúžených ciev a infarktov.

Problémy sa začnú prejavovať okolo päťdesiatky a postupne sa zhoršujú. Najskôr je problém vyliezť na štvrté poschodie, potom na tretie a nakoniec sotva zdoláme päť schodov.

Druhá časť pacientov je omnoho mladšia. Dvadsiatnici, tridsiatnici, ktorí nevyležali vírusové ochorenie, zničili si srdce alkoholom a drogami alebo sa o poškodenie srdca postarali genetické chyby. Sú to najčastejší adepti na transplantáciu. Treťou skupinou sú tlakári. Vysoký krvný tlak si pestujú niekoľko rokov a potom to príde.

Oslabené alebo porušené srdce nedokáže prečerpať dostatočné množstvo krvi na to, aby vyhovelo potrebám ostatných orgánov. Mozog, obličky a iné životne dôležité súčasti tela nedostanú výživu a odchádzajú spolu so srdcom. Na Slovensku zlyháva srdcový sval približne stotisíc ľuďom za rok. Keby sa postavili vedľa seba, zaplnili by cestu medzi Bratislavou a Hlohovcom.

Mimochodom, zlyhanie srdca je najčastejšia príčina úmrtia Slovákov v nemocnici. Až desať percent hospitalizovaných s konečným štádiom srdcovej choroby umiera. Prekvapivo najmä ženy.

Čítajte viac:

Prečo prichádza infarkt najčastejšie v pondelok, cez sviatky a počas dovoleniek?

Pokroky v liečbe

Pred desiatimi rokmi prežíval do jedného roka od zistenia zlyhávania srdca každý druhý pacient. Dnešné lieky dokážu srdce čiastočne chrániť pred zlyhávaním a pacientom dávajú šancu žiť dlhšie a komfortnejšie. Chorým však môže pomôcť aj skalpel.

Cievne obchádzky a rozširovanie tepien už patria v kardiocentrách medzi bežné operácie a môžu odstrániť prvotnú príčinu zlyhávania srdcového svalu. Najmä u starších pacientov je problém, že jednotlivé časti srdca nespolupracujú a neprečerpávajú dostatočný objem krvi. Liečbou je kardiostimulátor, ktorý ich zosynchronizuje.

Poškodenú chlopňu je možné chirurgicky rekonštruovať, vymeniť za mechanickú alebo prasaciu. Ak je srdce zničené vírusom alebo génmi a vypovedá službu mladým ľuďom, stanú sa čakateľmi na nové. A to sú tie najsmutnejšie príbehy v kardioústavoch.

Dve oslavy narodenín

Ladislav Person má dva dátumy narodenia. Oslavuje trinásteho aj dvadsiateho druhého mája. Medzi dvomi dátumami je päťdesiatročný rozdiel. Za prvý termín vďačí mame, za druhý transplantačnému tímu. Ak by mu nedali nové srdce, už by asi nežil. „Od decembra som takmer nepretržite v nemocnici, za tri mesiace som schudol dvadsať kíl,“ posťažoval sa Ladislav.

Na druhý deň odišiel z nemocnice - po vlastných. Pritom ešte pred mesiacom umieral. „Bolo mi čoraz horšie a horšie. Stále som veril, že príde srdce, a zrazu som skolaboval tak, že ma okamžite odviezli na operačku. Nemal som skoro žiadny tlak, ruky, nohy… všetko ma strašne bolelo. Asi tak nejako vyzerá úplný koniec,“ rozpráva.

Aby naozaj nezomrel, na srdce mu chirurgovia namontovali dve podpory komôr. Dva týždne ležal nepohnuto na posteli a namiesto nefunkčných komôr mu stláčal srdce stroj. Správa, že ho čaká transplantácia, prišla o jedenástej večer. Necítil vraj žiadne veľké emócie ani pátos. Bol v štádiu, keď ho už nedokázalo nič potešiť ani zarmútiť.

V noci ho odviezli do sály a ráno sa už zobudil s novým srdcom. Ladislav je jedným z mála pacientov, ktorým sa tento a minulý rok podarilo dostať biologické srdce.

Na sále

Cvaknutie nožníc. Je to zvuk, na ktorý sa nedá zabudnúť. Nad hlavou pacienta, ktorý dostane nové srdce, vidieť posledné údery jeho vlastného. Je dvakrát také veľké, ako by malo byť. Chýba mu farba aj tvar. Jeho údery sú veľmi slabé, je zjavné, že už nevládze. Chirurgovia, ktorí pacienta napojili na mimotelový krvný obeh, už môžu odstrániť chorý sval.

Nový orgán je bezpečne v operačnej sále v prenosnej chladničke. Srdce v nej čaká ochladené na štyri stupne, naplnené kardioplegickým roztokom, ktorý zastavuje jeho činnosť. Ešte pred dvadsiatimi piatimi minútami bolo teplé a pumpovalo krv v tele mladého človeka, ktorého pripravila o život autonehoda. Predposledný úder, posledný, cvak.

Kardiochirurg Michal Hulman z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb odstrihne zlyhané srdce. Aj po vytiahnutí z tela pacienta ešte chvíľu bije. Dvaja študenti ho odnášajú zo sály. Bude súčasťou výskumu, ktorý má odhaliť, či deformácie srdca majú genetický pôvod.

Vzápätí poputuje do biologického odpadu, nikto ho viac nepotrebuje. Kardiochirurgovia už držia v rukách nový orgán, ktorý ošetria a vložia do hrudného koša. Ako prvú našívajú ľavú predsieň, potom štyri hlavné cievy. Trvá to len štyridsať minút.

„Transplantácia srdca je jednoduchšia ako operácie pacienta po infarkte,“ prekvapuje Michal Hulman. Z technického hľadiska nie je žiadny problém urobiť ich viac. Problém je v orgánoch.

Bez sŕdc

Je ich každý rok menej. Goncalvesová s Hulmanom sú presvedčení, že by mali k dispozícii viac orgánov, keby sa niektorým regionálnym nemocniciam chcelo nahlásiť možných darcov. „Nemocnice, ako je Nitra a Nové Zámky, ktoré majú neurochirurgiu, nemajú za celý rok jediného darcu. To nie je možné,“ hovorí kardiochirurg.

„Viete, prečo nie sú srdcia? Ja to volám defenzívna medicína. Lekár v regionálnej nemocnici, ktorý má pred sebou pacienta s mozgovou smrťou, má dve možnosti. Buď pacienta nahlási ako vhodného darcu a má s ním ťažkú a zodpovednú prácu, za ktorú ho nikto neodmení ani sa mu nepoďakuje, alebo ho vyhlási za mŕtveho a vyhne sa potenciálnym nepríjemnostiam,“ vysvetľuje kardiologička Goncalvesová.

„Robí, pochopiteľne, všetko pre to, aby sa vyhol nepochopeniu a konfliktu s príbuznými a často aj pozornosti médií, pre ktoré je darcovstvo tkanív a orgánov atraktívna téma,“ dopĺňa lekárka.

Chorváti sa dostali na prvé miesto v odberových aktivitách preto, že zdvojnásobili odmenu pre lekára, ktorý správne identifikuje darcu, a intenzívne propagovali darcovstvo orgánov v médiách.

Srdce na baterky

Minulý rok bol v histórii Slovenska prelomový. Kardiochirurgovia implantovali pacientom v koncoch viac mechanických strojčekov ako biologických sŕdc od mŕtvych darcov. Nemali inú šancu. Darcov bolo len trinásť a zúfalých čakateľov tridsať. Nebyť mechanickej podpory srdca, pätnásť z nich by dnes už asi nežilo.

Umelá pumpa dovolí niektorým pacientom dožiť sa transplantácie. V tele im zostáva vlastný orgán a strojček iba podporuje činnosť ľavej komory. Prvý problém je, ak chorému človeku zlyháva aj pravá komora. Vtedy strojček nedostane, jeho jedinou možnosťou je transplantácia. Druhý problém - batérie, ktoré pumpu poháňajú, vydržia iba štyri až šesť hodín.

Prvý pacient s takýmto strojčekom mal poruchu s nabíjaním a takmer sa mu zastavilo srdce. Kábel, ktorý má vyvedený na povrch tela, zas môže spôsobovať zápaly.

„Máme pacienta s podporou, pracuje vo Fínsku a povedal mi, že ani nechce transplantáciu. Jeho najväčší problém je, že si musí dobíjať baterky na benzínovej pumpe v Bielorusku a to sa mu v noci nezdá bezpečné,“ hovorí Eva Goncalvesová.

Nabíjanie na diaľku

„V klinických skúškach sú bezkáblové mechanické podpory srdca, ktoré majú dobíjačku v kresle, v matraci, kdekoľvek, čiže pacient príde domov, ľahne si do postele a dobije si batériu, ktorú má implantovanú vnútri,“ hovorí o podporách budúcnosti Michal Hulman. Ak nové objavy prekonajú technické bariéry, bude po svete chodiť viac pacientov so strojčekom ako s transplantovaným srdcom.

Mechanická podpora však nikdy nebude riešením na celý život. Na Slovensku ju majú pacienti najdlhšie dva roky. „Srdce je jedným z najprimitívnejších orgánov v tele. Jeho činnosť sa dá najjednoduchšie nahradiť. Umelú pečeň alebo takú malú obličku, aby sa vám zmestila do brucha, nikto nevyrobí ešte možno sto rokov. Ale srdce o chvíľu nahradíme,“ hovorí Goncalvesová.

3D tlačiarne

Vedci naplno rozbiehajú výrobu sŕdc pre ľudí z ich buniek. Napríklad Univerzita v Louisville v 3D tlačiarni už úspešne vyrobila časť srdca s chlopňami aj tenkými cievami. Stuart Williams, ktorý je lídrom projektu, verí, že za tri až päť rokov vyrobia celé funkčné srdce. Cieľom je vyrobiť orgán z buniek, ktoré sú telu vlastné, aby pacient nemusel užívať „jedy“, ako nazýva lieky na potláčanie imunity Eva Goncalvesová.

„Zatiaľ sú to všetko obrázky, obrázky, obrázky, Petriho misky, myšičky a rybička. Je to futurológia,“ komentuje srdcia z 3D tlačiarne odborníčka na zlyhávanie sŕdc. „Toto máme v rukách a vieme mu tým zajtra zachrániť život,“ poukazuje na mechanickú podporu.

Nabudúce si prečítate

Aterosklerotické pláty spôsobujúce ischemickú chorobu sa neusádzajú len v srdci, ale aj v krčných tepnách a v nohách. Na Slovensku má každý rok asi päťtisíc pacientov nedostatočne dokrvené nohy. Môžu o ne prísť. Prečo je dobré nedať si odstrániť vždy a za každú cenu kŕčové žily a ako môžu od amputácie nôh zachrániť človeka kmeňové bunky, sa dozviete v ďalšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Nová metóda?

Na Slovensko sa má dostať nová metóda liečby zlyhávajúceho srdca a anginy pectoris, bolesti na hrudníku. Externá kontrapulzácia (ECCP) má nafukovaním manžiet na nohách zlepšiť stav srdca a ciev. Pacient leží, na nohách má manžety podobné tým pri meraní tlaku a lekár sleduje jeho EKG.

Počas diastoly, keď sa srdce napĺňa ďalšou krvou, sa pacientovi manžety na nohách silno stiahnu a potom uvoľnia. Liečba trvá dva mesiace a pacient ňou trávi hodinu denne. Kontrapulzácia by mala podporiť krvný obeh, zlepšiť okysličenie srdca a celého tela. Pacientom sa údajne zlepšuje prietok krvi, znižujú symptómy dýchavičnosti a už necítia bolesti na hrudníku.

Efekt trvá najviac tri roky a Eva Goncalvesová sa na metódu zatiaľ pozerá s nedôverou: „Ak sa pacientom polepší, môže to byť placebo efekt alebo radosť, že to už majú za sebou. Myslím, že sťahovanie nôh manžetami počas hodinového sedenia nie je nič príjemné. Liečba môže mať prinajlepšom doplnkový efekt u chorých s ťažkou anginou pectoris a nie pri srdcovom zlyhávaní,“ hovorí.

Podľa dodávateľa technológie klinické štúdie hovoria jednoznačne v prospech terapie a už o pár mesiacov bude dostupná aj na Slovensku.

Nové zistenia

Ženy, ktoré išli do prechodu pred päťdesiatkou, majú podľa nových zistení o štyridsať percent vyššiu pravdepodobnosť srdcového zlyhania. Fajčiarky riskujú ešte viac. Pacienti, ktorí prežili zlyhanie srdca, môžu dostať ľahšie rakovinu. Podľa americkej Mayo Clinic Center by ich mali lekári cielene vyšetrovať na onkologické choroby.

Sedavé zamestnanie a málo pohybu zvyšujú u mužov riziko srdcového zlyhania. Zníženie hustoty mikrotubulov vnútri srdcových svalových buniek chráni pred srdcovým zlyhaním.

Ak by tento pokus na myšiach fungoval aj u ľudí, pred zlyhaním srdca by ich chránil známy liek na dnu kolchicín za šesť eur. Bendopnea, alebo dýchavičnosť, napríklad pri zaväzovaní topánok, je ďalší oficiálny symptóm pokročilého zlyhávania srdca.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní