Každá žena po štyridsiatke má raz za dva roky absolvovať mamografiu.

Ste vzdelaná a zabezpečená? Máte väčšiu šancu dostať rakovinu prsníka

Zo všetkých pacientok s rakovinou prsníka len u piatich percent spôsobí nádor vrodená anomália.

Počas onkologickej liečby som, paradoxne, prežila jeden z najkrajších rokov, aké som mala za posledné obdobie. Keď to niekomu poviem, tak sa na mňa díva, či som sa nezbláznila, ale je to tak, - hovorí Iveta, ktorú postihol nádor prsníka. O svojej diagnóze sa dozvedela dva dni pred Vianocami. „Bol to darček pod stromček,“ smeje sa optimisticky naladená pacientka.

Ešte dva mesiace pred stanovením diagnózy absolvovala komplexnú lekársku prehliadku a vyšla z nej ako super zdravý človek. Mamografické vyšetrenie jej zostalo ako posledné v poradí a výsledok dostala dva dni pred Vianocami.

„Nález na prsníku, kontaktujte prsníkovú ambulanciu,“ bolo napísané na lístočku, ktorý jej dali do ruky v štátnej nemocnici. „A vyprevadili ma oslavovať vianočné sviatky,“ krúti hlavou Iveta, ktorá v tej chvíli iba tušila, čo môže informácia napísaná na zdrape papiera znamenať.

S digitálnym záznamom vyšetrenia v ruke utekala do Národného onkologického ústavu v Bratislave. Tam už zamestnanci zdobili vianočné stromčeky a rozmýšľali, čo ešte treba nakúpiť. Röntgenologička si pozrela dokumentáciu. „Áno, je to s najväčšou pravdepodobnosťou zhubný nádor,“ ukončila Ivetinu neistotu.

Hrčku, ktorá sa nedala nahmatať pri vyšetrení prsníka, potvrdila aj sonografia. Zo super zdravej fyzioterapeutky a matky dvanásťročnej dcéry sa v tej chvíli stala pacientka, ktorú čakala operácia a päťročná terapia. Zvláda ju s gráciou.

Odobratie vzorky: Predbežne potvrdí onkologickú diagnózu. Foto: Martin Domok

Každá dvanásta Slovenka

Nádor prsníka dostane približne každá dvanásta žena na Slovensku. Je to u nás najrozšírenejší ženský tumor. Každý rok pribudne okolo dvetisíc prípadov. Nikto nevie prečo, ale čísla stále stúpajú a vek pacientok sa znižuje.

„Karcinóm prsníka najčastejšie mávajú ženy s vyšším sociálno-ekonomickým statusom,“ prekvapuje onkologička Eva Oravcová z Národného onkologického ústavu v Bratislave. Je to paradox, lebo bohatšie a vzdelanejšie ženy menej fajčia, majú kvalitnejšiu stravu, dbajú o svoju postavu a snažia sa o zdravší životný štýl.

Úlohu zohráva estrogén. Podľa doktorky Oravcovej je jedným z dokázaných rizikových faktorov karcinómu prsníka aj dlhodobá stimulácia ženským pohlavným hormónom. „Akékoľvek liečebné užívanie estrogénov môže zvýšiť riziko, že vznikne nádor na prsníku. Riskantné je dlhodobé užívanie antikoncepcie, ale aj podávanie hormonálnej liečby ženám po prechode.“

Keď v USA prišla na trh hormonálna substitučná liečba po nástupe menopauzy, nastal boom v jej predpisovaní. „Udržiavanie kultu večnej mladosti spolu s významným lobingom farmaceutických firiem viedli k tomu, že ženy užívali priveľa estrogénových preparátov,“ hovorí doktorka Oravcová. Ako dodáva onkologička, za pár rokov sa to, samozrejme, prejavilo v jednoznačnom náraste výskytu karcinómu prsníka.

Existuje podozrenie, že riziko vzniku nádoru môže zvyšovať aj hormonálna liečba podávaná v prípadoch umelého oplodnenia. „Akékoľvek užívanie hormonálnych liekov patrí do rúk lekára, ktorý by mal vždy zodpovedne posúdiť prínos, ale aj riziká,“ upozorňuje doktorka.

Rizikovým faktorom je aj nadmerné pitie alkoholu a obezita. Svoju úlohu má i genetika. Mutácia v BRCA géne, ktorej nositeľkou je aj herečka Angelina Jolieová, spôsobí nádor viac ako osemdesiatim percentám žien. Zo všetkých pacientok s rakovinou prsníka však len u piatich percent spôsobí nádor táto vrodená anomália.

„Som presvedčená o tom, že rakovina prsníka je choroba zo stresu a z trápenia,“ hovorí pacientka Iveta. „Aj mňa ničil stres a starosti. Budovala som firmu, asi štrnásť rokov som nemohla otehotnieť... Dostáva vás to do chronického stresu a ja som si istá, že ten to spustil,“ presviedča nás Iveta.

Vyoperovať, ožiariť

Každý rok investujú onkologické firmy miliardy eur do vynájdenia účinnejších liekov. Sen o zázračnej tabletke sa zatiaľ nikomu nesplnil. „Kedysi som si myslela, že raz niekto vynájde univerzálny liek, ktorý vylieči rakovinu. Dnes si to už, žiaľ, nemyslím,“ hovorí onkologička Oravcová.

Rakovina už dávno nie je jedna diagnóza. Nádory majú desiatky rôznych podtypov a to, čo platí pre jednu sortu nádorov, neplatí pre druhú.

„V matematike sú dve a dve vždy štyri. V medicíne to tak nie je. Môžete mať dve pacientky, obidve majú rovnako veľký nádor na rovnakom mieste s rovnakými vlastnosťami a jednej lekári pomôžu, druhej nie. To nám dáva veľkú lekciu pokory. Nikdy nevieme všetko, identifikácia nádorov a liečba sa posúvajú do sofistikovanejších rovín,“ uvažuje doktorka. Jediné, čo zostáva pre všetky karcinómy prsníka rovnaké, je operácia. Chirurg odstraňuje celý nádor s potrebnou časťou okolitého tkaniva.

V minulosti sa s chirurgickým zákrokom spájala takmer vždy trauma. „Našťastie už dávno sú preč časy, keď lekár v snahe odstrániť nádor zdeformuje pacientke prsník a povie jej - Buďte rada, že žijete. Dnes vieme urobiť viac. Pre ženy je veľmi dôležité, aby sa po operácii vedeli na seba pozrieť a cítiť príjemne, pomôže im to liečiť sa. Aj preto si dávame záležať na estetickej stránke,“ hovorí chirurg z Národného onkologického ústavu Juraj Benca.

„Často už ani neexistuje dôvod na také radikálne operácie, aké sa robili v minulosti. Štúdie ukázali, že v mnohých prípadoch stačí menší výkon, ktorý poistí rádioterapia. Ak je nádor priveľký, môže ho pred operáciou zmenšiť chemoterapia,“ dopĺňa ho kolega Marián Karaba.

V niektorých prípadoch sa pacientky nevyhnú odstráneniu celého prsníka alebo prsnej žľazy. Aj vtedy majú chirurgovia riešenie. Zdravotné poisťovne už začali na niektorých pracoviskách uhrádzať vyplnenie prsníka silikónovým implantátom. Pacientka vtedy absolvuje dva zákroky alebo plastický chirurg jej môže vložiť implantát aj počas onkologickej operácie.

Chirurgovia už dnes dokážu s tvarom prsníkov urobiť skutočné zázraky: „Pacientke vyoperujeme prsnú žľazu a počas tej istej operácie jej vložíme pod prsný sval pomôcku. Cez ňu môžeme objem prsníka postupne plniť, až dosiahne tvar a veľkosť ako zdravý,“ vysvetľuje doktor Karaba.

„Vždy som mala krásne prsia a mám ich krásne aj po operácii,“ usmieva sa Iveta. Súhlasí s tým, že na psychiku onkologického pacienta veľmi vplýva to, ako vyzerá. Preto si ani počas liečby neodpustila upravené vlasy a chirurgov na druhý deň po operácii privítala v izbe nalíčená. „Všetko je v hlave. Ako človek vyzerá, tak sa cíti,“ hovorí.

Zabitie nádoru

Chirurgia neslúži len na odstránenie nádoru. Spĺňa ďalšiu významnú funkciu. Patológ, ktorý skúma vyoperovanú vzorku, vie povedať, čo je to za potvoru. Zistí, aký agresívny je nádor, či má na sebe špeciálne znaky, ako by zareagoval na hormonálnu liečbu. Bez týchto poznatkov by onkológovia liečili pacientov naslepo. S cielenou terapiou šitou na mieru dosiahnu viac.

Každý rok sa k pacientom dostávajú nové lieky. Dokážu lepšie reagovať na vlastnosti konkrétneho nádoru. Podľa toho, čo o tumore povie patológ, vedia onkológovia aspoň približne určiť, či pacientke pomôže liečba hormónmi, obyčajná chemoterapia, alebo bude mať najväčší benefit z látky, ktorá likviduje len určité typy nádorov. Je to však len odhad, nie garancia.

Trochu ďalej sa dostali Američania. Zostavili súbory génov, ktorých vyšetrením sa dá presnejšie odhadnúť agresivita tumoru aj riziko, že by sa mohla choroba niekedy vrátiť. Onkológovi to pomôže lepšie stanoviť, aký typ liečby zvoliť, či sa rozhodnúť pre chemoterapiu, alebo ju vynechať.

Pre takúto genetickú analýzu svojej rakoviny sa rozhodla aj Iveta. Vzorku nádoru poslala do Spojených štátov.

„Po desiatich dňoch som sa dozvedela, že prínos z chemoterapie by bol pre mňa necelé štyri percentá a táto liečba by mi viac ublížila, ako pomohla. Ďalej mi povedali, že hormonálna terapia má, naopak, obrovskú perspektívu pomôcť mi a že potrebujem viac dávok rádioterapie, ako pacienti bežne dostávajú,“ hovorí Iveta, ktorá si však musela vyšetrenie sama zaplatiť. Stálo ju štyritisíc dolárov, ale vyhla sa chemoterapii.

Na rok života, počas ktorého musela užívať hormonálnu liečbu a absolvovať poriadne veľa dávok rádioterapie, spomína prekvapivo dobre. „Hovorila som si, že je to možno posledný rok v mojom živote. Všetko som si vážila. Zrazu som mala viac času na seba, na svoju dcéru. Robila som všetko, aby som sa cítila dobre, a to sa mi podarilo,“ spomína si pacientka, ktorá chodila aj počas liečby do práce. Ležaním v posteli sa jej stav iba zhoršoval. „Všetko je v hlave. Aj sila zvládnuť liečbu,“ hovorí.

Väčšina sa vylieči

„Naším cieľom je vyliečiť všetky pacientky, ale to sa, žiaľ, nedá. Z tých, ktoré už majú metastázy, sa vylieči iba mizivé percento, radšej ho ani nevyčísľujem. Našťastie je viac tých, ktorým môžeme pomôcť. Ak prídu včas a nádor majú len v prsníku, prípadne postihnuté uzliny, vyliečime viac ako polovicu,“ hovorí onkologička.

Na Slovensku ročne zvíťazí nad chorobou približne dvetisíc pacientok a približne deväťsto chorobe podľahne. Všade na Slovensku sú dostupné mamografy a sonografy, preto by sa nemalo stávať, že starostlivá žena sa dostane k lekárovi neskoro. Každá má po štyridsiatke nárok na mamografické vyšetrenie prsníka raz za dva roky.

Okrem toho môže tumor odhaliť aj sonografia a v mnohých prípadoch aj samovyšetrenie prsníkov. To by mala absolvovať každá žena a dievča raz za mesiac.

Pre zatraktívnenie vyšetrenia prsníkov koluje na internete video, ktoré vytvorila kanadská organizácia Rethink Breast Cancer. Krásni vytrénovaní chlapci vás na svojom tele naučia, ako si urobiť samovyšetrenie prsníkov. Pripomenú vám to aj v telefonickej aplikácii, ktorú si môžete stiahnuť zadarmo.

Príznaky

Spozornieť by ste mali, ak sa vám prsník na pohľad zmenil. Príznakom je vtiahnutie bradavky, výtok z nej, ale aj začervenanie kože. Nádory sa štatisticky najčastejšie vyskytujú na pravom prsníku v hornej časti smerom k pazuche.

Druhým najrizikovejším miestom je bradavka a tretím horná časť prsníka smerom k srdcu. Sledujte hrčky na prsníku v jednej aj v druhej pazuche.

Novinky

Čo hovoria nové štúdie o karcinóme prsníka

  • Ženy, ktoré dajú po umelom oplodnení život viacerým deťom naraz, majú vyššie riziko karcinómu prsníka ako tie, ktoré porodia jedno dieťa alebo nemajú žiadne.
  • Nočné služby počas viac ako tridsiatich rokov zvyšujú o polovicu riziko vzniku rakoviny prsníka. Vedci si to vysvetľujú spánkovým hormónom melatonínom a nesprávnym biorytmom či nedostatkom vitamínu D.
  • Až o štrnásť percent sa podľa jednej zo štúdií znižuje riziko rakoviny prsníka u tých žien, ktoré majú vysoký prísun omega-3 mastných kyselín pochádzajúcich z rýb.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní