Strašiak ľudstva: Globálne otepľovanie. Ktoré krajiny sú ohrozené?

Znížiť otepľovanie na Zemi o 2 stupne Celzia. To je cieľ, ktorý si stanovili krajiny na Parížskej konferencii o globálnom otepľovaní koncom minulého roka. Číslo je malé, a neznie veľmi ambiciózne. Dokonca by obyvatelia chladnejších krajín príjemnejšie počasie uvítali. Tak prečo toľká snaha a rozruch?

Rovnaké tempo otepľovania neplatí pre všetky krajiny sveta. Nedávne štúdie ukazujú, že v krajinách s teplým podnebím sa časom priemerná ročná teplota zvýši podstatne viac, ako v krajinách s miernym a studeným podnebím.

Oteplenie teda nebude v jednotlivých častiach sveta rovnaké. Krajiny Stredomoria, Brazília a USA sú miesta, na ktorých by priemerná ročná teplota mohla vzrásť až o 3 stupne Celzia.

Najväčšie problémy bude mať pravdepodobne Atrktída.

Záplavy a iné prírodné katastrofy

Vedci očakávajú, že tam stúpne teplota až o neuveriteľných 6 stupňov. Vedci očakávajú prírodné katastrofy Priemerná teplota na Zemi za posledné roky stúpla o 1 stupeň. Číslo vyznieva nízko, pre prírodu to môže mať skutočne negatívne dôsledky. Zo štúdii vyplýva, že práve v rôznych arktických oblastiach (Severného a Južného pólu) je to až o dva stupne.

Oceány, ktoré pokrývajú približne 70% povrchu zemského, sa ohrievajú podstatne pomalšie ako pevnina. To nie je všetko: Vedci očakávajú veľké zmeny v cykle zrážok. Tie sa majú časom rozdeliť oveľa nerovnomernejšie, ako teraz. V určitých oblastiach bude pršať v porovnaní so súčasnosťou oveľa častejšie, už teraz suchšie krajiny budú bez životodarného dažďa ešte častejšie.

To, ako sa s nami môže pohrať príroda a za čo zodpovedá globálne otepľovanie, sme mohli vidieť aj na nedávnych zničujúcich záplavách vo Veľkej Británii.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček