Zmiznú polárne medvede spolu s ľadovcami?

Sú ľadové medvede politická zbraň?

Arktické zvieratá, ktoré aktivisti často používajú na plagátoch o globálnom otepľovaní, vraj v skutočnosti nie sú ohrozené zmenou klímy.

Podľa odhadov by do polovice tohto storočia mohol svet prísť až o dve tretiny populácie ľadových medveďov. Niektorí odborníci sú presvedčení, že za to môže globálne otepľovanie, ktoré spôsobuje masívny úbytok ľadu v Arktíde. Doktor Mitchell Taylor ale tvrdí, že o tom neexistuje žiaden spoľahlivý vedecký dôkaz. Verí, že prípadné zmeny klímy by zvieratá mohli prežiť bez ujmy.

Plagáty zavádzajú

Na plagátoch a v brožúrach, ktoré upozorňujú na globálne otepľovanie, majú svoje miesto ľadové medvede stojace na topiacich sa ľadovcoch. Podľa aktivistov majú byť jednými z hlavných obetí globálneho otepľovania.

Niektorí vedci však tvrdia, že polárne zvieratá majú ďaleko od vyhynutia. Stali sa vraj iba zbraňou v politickom boji v búrlivej diskusii o zmene klímy.

„Napriek tvrdeniam o opaku neexistuje žiaden spoľahlivý vedecký dôkaz o tom, že populácia ľadových medveďov poklesla,“ myslí si biológ Mitchell Taylor, ktorý sa skúmaniu tohto živočíšneho druhu v Kanade v okolí polárneho kruhu venuje už tridsať rokov. Naopak, podľa neho je práve v tomto období populácia najvyššia.

Odhaduje sa, že v súčasnosti žije v Arktíde 25 tisíc medveďov. Podľa výskumnej organizácie Polar Bear Specialist Group by však až dve tretiny týchto zvierat mohli do polovice storočia uhynúť vplyvom zmeny klímy.

Zmiznú spolu s ľadom

Na základe informácií z Medzivládneho panelu OSN pre klimatické zmeny do roku 2050 úroveň ľadu pravdepodobne klesne pod milión štvorcových kilometrov v dôsledku globálneho otepľovania. „Ľadové medvede sú citlivé na špecifické prostredie. Nie sú nikde inde a ak oceánske ľadovce zmiznú, zmiznú aj zvieratá,“ myslí si profesor biologických vied Andrew Derocher.

Talyor však tvrdí niečo iné. „Tvorcovia klimatických modelov odviedli zlú prácu. Moja krištáľová guľa hovorí, že je nepravdepodobné, aby oteplenie o 4,5 až 5 °C spôsobilo takýto scenár.“ A ak je za súčasný trend otepľovania zodpovedný skutočne oxid uhličitý, nemalo by to znamenať také dramatické zmeny, aby kvôli nim vyhynuli medvede.

Ak by aj počet zvierat poklesol, nebude to nič fatálne. „Tento živočíšny druh je tu štyri milióny rokov a disponuje behaviorálnou plasticitou, ktorá mu umožňuje prežiť,“ dodáva Taylor.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní