Nenápadná: Peňaženka Walli vyzerá obyčajne.

TEST Vyskúšali sme najinteligentnejšiu peňaženku na svete

Smart peňaženku Walli lokalizujete telefónom a sama vás upozorní na zabudnutú kreditku. Je produktom spoločnosti Walli Wearables, ktorý sa približne pred rokom objavil na Kickstarteri a bol mimoriadne úspešný. Zaujal aj nás, preto sme si jednu objednali. Na prvý pohľad ide o obyčajnú koženú peňaženku, zdanie však klame.

Pod kontrolou

V jej vnútri sa totiž nachádza čip, ktorý komunikuje s aplikáciou. Jeho umiestnenie do priehradky na mince nie je podľa nás najlepší nápad, mal by byť určite lepšie chránený. Aplikáciu si treba stiahnuť do smartfónu, podporuje ju Android aj iOS. A na čo je to vlastne dobré? V prvom rade môžete pomocou smartfónu peňaženku nájsť - stačí ju lokalizovať cez aplikáciu a začne pomerne nahlas pípať. Ide to však aj naopak. Pomocou peňaženky - dvojitým poklepaním na skryté tlačidlo - zistíte, kde máte smartfón.

Čip: V priehradke na mince je skrytý čip, peňaženka jeho prostredníctvom s využitím bluetooth komunikuje so smartfónom.
Čip: V priehradke na mince je skrytý čip, peňaženka jeho prostredníctvom s využitím bluetooth komunikuje so smartfónom.
MARTIN DOMČEK

Čip: V priehradke na mince je skrytý čip, peňaženka jeho prostredníctvom s využitím bluetooth komunikuje so smartfónom. Foto: MARTIN DOMČEK

Praktické je, že smartfón sa pri hľadaní hlasito ozve aj v situácii, keď na ňom máte aktivovaný tichý režim. Obojsmerná komunikácia funguje približne do 30-metrovej vzdialenosti. To však nie je všetko. Bonusom je monitoring jedného kartového slotu v peňaženke, čo je patentovaná technológia spoločnosti Walli Wearables. Ten je určený na najčastejšie používanú, respektíve najdôležitejšiu kartu. Ak ju vyberiete a do časového limitu, ktorý si nastavíte v aplikácii, nevrátite späť, ozve sa alarm a objaví sa notifikácia na displeji smartfónu.

Prvé dojmy

Ak peňaženku niekde zabudnete, v aplikácii sa ukáže posledné miesto, kde ju smartfón lokalizoval. Batéria v nej by mala vydržať približne pol roka, jej stav tiež možno kontrolovať cez mobilnú aplikáciu. Naše prvé skúsenosti ukazujú, že to asi bude výrazne kratšie. Výmena je však jednoduchá, nepotrebujete na to žiadne náradie. My ju používame s iPhonom 6S Plus s najnovšou verziou iOS 10.1.1, komunikácia je zatiaľ bezproblémová.

Niektorí používatelia sa sťažujú na príliš časté notifikácie a neadekvátne spúšťanie alarmu, respektíve na nemožnosť jeho stíšenia. My sme tento problém nezaznamenali. Z hľadiska spracovania jej niet čo vyčítať, je z čiernej kože s prešívaním, ktorého farbu si možno vybrať, možno by jej však prospelo viac priehradiek na karty. Objednať sa dá za necelých 90 dolárov, k cene treba prirátať poštovné.