iPad Mini: Jeden z predstaviteľov kategórie 8-palcových tabletov, ktorá začína byť čoraz populárnejšia.

Tabletová alchýmia: Vybrať si správny tablet nie je vôbec jednoduché

Vybrať si správny tablet nie je vôbec jednoduché. Poradíme vám, ako na to

Prvým limitujúcim faktorom pri výbere je, samozrejme, cena. Ak chcete spoľahlivý, kvalitný a relatívne výkonný tablet, tak treba rátať s faktom, že cena takýchto modelov sa začína niekde tesne pod dvestoeurovou hranicou a pri špičkových zariadeniach sa môže dostať cez jej dvojnásobok.

Cena a rozmery

Lacnejšie tablety sú zväčša menej výkonné, hardvérovo horšie vybavené, využívajú staršie operačné systémy a budete s nimi mať viac starostí než radosti. V druhom kroku treba zvážiť veľkosť displeja, a tým aj celkové rozmery tabletu.

Existujú nielen 7- a 10-palcové tablety, ale aj niečo medzi nimi. Ak je pre vás dôležitá mobilita a nízka hmotnosť, treba siahnuť po menších tabletoch, ak na nich chcete hlavne hrať hry a pozerať filmy, pričom vám nevadí o niečo vyššia hmotnosť, do úvahy prichádzajú 10-palcové.

Z nášho pohľadu je však praktickou voľbou práve to niečo medzi nimi, teda tablety s uhlopriečkou okolo 8 palcov.

Táto kategória sa v poslednom čase rozvíja pomerne intenzívne a je rozumným kompromisom medzi dobrou mobilitou a komfortným používaním. Pri displeji si overte jeho kvalitu, teda ako zobrazuje farby, ale zároveň vyskúšajte, či dostatočne citlivo a rýchlo reaguje na dotyky, čo je mimoriadne dôležitá vlastnosť pre pohodlné ovládanie tabletu.

Obal a klávesnica

Pokiaľ ide o komfort, predajcovia vám k tabletom často budú núkať obaly s integrovanou hardvérovou klávesnicou. Ak ich chcete využívať aj na prácu alebo píšete dlhé maily, na prvý pohľad je to ideálne riešenie. Pravda však je, že takýto obal dokáže zdvojnásobiť hmotnosť tabletu a časom ho prestanete používať, pretože je nepohodlný, keď si chcete len niečo narýchlo prečítať alebo surfovať po internete a sociálnych sieťach.

To neznačí, že hardvérové klávesnice odmietame, práve naopak. Kúpte si však samostatnú bezdrôtovú bluetooth klávesnicu a klasický jednoduchý obal. Ten by sa však mal dať poskladať do podoby, v ktorej bude slúžiť aj ako stojan. Je to praktické nielen pri sledovaní filmov a videa, ale aj keď potrebujte pracovať a editovať dokumenty.

Operačný systém a pamäť

Dôležitým krokom je, samozrejme, výber operačného systému. Pravdepodobne sa budete rozhodovať medzi tabletmi s Androidom, so systémom Windows alebo iOS od Applu. Najrozumnejšie riešenie je vybrať si tablet s rovnakým operačným systémom, aký máte vo vašom smartfóne. Vytvoríte si tak zárodok ekosystému, v ktorom bude jednoduchšie využívať dáta a ľahšie sa s ním naučíte pracovať.

Vôbec nie je zlé uvažovať dokonca o rovnakej značke tabletu a smartfónu, spolupráca medzi nimi je spravidla jednoduchšia.

Podmienkou na to, samozrejme, je, že zvolený výrobca ponúka dostatočne kvalitné tablety za akceptovateľnú cenu.

Ak sa rozhodnete pre tablety s operačným systémom od Microsoftu, radíme uprednostniť modely s plnohodnotným systémom Windows a nie s verziou označovanou ako RT. V nej totiž nefunguje spätná kompatibilita, a tak nebudú fungovať mnohé aplikácie určené pre plnohodnotný operačný systém Microsoftu.

Zároveň rátajte s tým, že Windows vám zaberie značnú časť pamäte, ktorá je pri mnohých tabletoch deklarovaná ako voľná pre používateľské dáta, takže voľte radšej modely s vyššou kapacitou, najlepšie rozšíriteľnou pomocou pamäťových kariet.

Na veľkosť pamäte by si mali dávať pozor aj tí, čo uprednostnia tablety od Applu. Tie totiž nemajú slot pre pamäťovú kartu. Pri tablete je 16 GB používateľskej pamäte akceptovateľné minimum, určite je však praktickejší tablet aspoň s jej dvojnásobkom.

Samozrejme, netreba voliť hneď drahšiu verziu, ak tablet podporuje pamäťové karty, prikúpte si vhodnú. Ak ste si zvolili alebo už máte iPad a voľný priestor vám dochádza, nie je to neriešiteľný problém.

Existujú malé a ľahko prenosné externé disky s wi-fi, prípadne takto vybavené čítačky pamäťových kariet, ktoré možno s iPadom (alebo iPhonom či iným zariadením) bezdrôtovo prepojiť a využívať dáta. Je to úplne jednoduché, robí sa to prostredníctvom aplikácie, ktorú do svojho mobilného zariadenia nainštalujete.

Takéhoto riešenia sa netreba báť, zvládne to aj úplný začiatočník. Dôležité je však informovať sa pred kúpou, či má zvolený model aplikáciu pre operačný systém vášho tabletu.

Pripojenie na internet

Ak chcete tablet využívať na maximum, mal by byť schopný pripojiť sa na internet odkiaľkoľvek. Predajca vám pravdepodobne ponúkne model, ktorý má okrem wi-fi aj 3G, prípadne 4G modul.

To značí, že sa s ním k internetu pripojíte všade, kde je dostupná mobilná dátová sieť. Takýto model je však o dosť drahší a ďalšie investície vás ešte čakajú, pretože si budete musieť u svojho mobilného operátora objednať SIM kartu s mobilným internetom a k nej nejaký dátový balík.

Existuje však aj lacnejšie riešenie, teda ak už máte internet vo svojom smartfóne.

Väčšina pokročilých mobilov má totiž aj funkciu wi-fi hotspotu. Ak ju zapnete, vytvorí sa v okolí smartfónu bezdrôtová sieť s krátkym dosahom, v ktorej sa k mobilnému internetu ľahko pripojíte aj s tabletom bez 3G modulu.

Zvyšné funkcie

Často riešeným parametrom je aj fotoaparát. Fakt však je, že s tabletmi sa fotí naozaj zle, je to len doplnková funkcia, ktorá by nemala príliš zavážiť. Je dobré, ak má kameru vpredu aj vzadu, pretože predná slúži na videotelefonovanie, zadná na fotenie.

Ak chcete z tabletu dostať slušné fotky, mala by mať zadná kamera rozlíšenie aspoň 5 Mpix.

Z doplnkových funkcií, ktoré sa objavujú pri drahších tabletoch, by sme odporučili zvážiť prítomnosť GPS, podporu rýchleho rozhrania USB 3.0, bluetooth a technológie NFC na jednoduchšiu bezdrôtovú komunikáciu s inými zariadeniami.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní