Z bdelej kómy sa človek môže prebrať do štyroch týždňov, ale môže v nej zostať aj dlhšie.

Tajomná kóma: Príbehy so smutným aj šťastným koncom

Nielen študentka čínštiny z Banskej Bystrice, aj iní ľudia majú skúsenosť s hlbokým bezvedomím medzi životom a smrťou.

Posledný májový víkend utrpel belgický cyklista Stig Broeckx z tímu Lotto Soudal poranenie hlavy pri hromadnej havárii v 3. etape pretekov Okolo Belgicka. Dostal krvácanie do mozgu a leží v kóme. Po nehode ho previezli vrtuľníkom na neurologickú kliniku do nemeckého Aachenu.

„Je veľmi ťažké predvídať, ako sa bude zdravotný stav Broeckxa vyvíjať," povedal tímový lekár stajne Lotto Soudal Servaas Bingé.

Aj Schumacher

Odkedy sa nemecký pretekár F1 Michael Schumacher zranil na lyžiach a upadol do kómy, veľa sa o tom diskutuje. Mozog je napriek všetkým výskumom stále veľmi záhadný. Kóma je stav hlbokého bezvedomia. K najčastejším príčinám patrí úraz hlavy, krvácanie do mozgu, nervové infekcie, otravy, cukrovka, pečeňové a obličkové choroby.

Chorého nemožno prebrať, nereaguje ani na bolestivé dráždenie, zvuk, ani svetlo. Liečba bezvedomia sa začína vypátraním príčiny, ktorá ho spôsobila. Napríklad po úraze môže byť potrebná operácia, pri cievnych príhodách sa rozpúšťa krvná zrazenina, alebo naopak chirurgicky odstraňuje krvácanie.

Michael Schumacher Foto: Getty Images

Pri otravách sa eliminuje nebezpečná látka z organizmu, prípadne sa upraví hladina cukru pri diabete. Nie vždy sa však dá príčina odstrániť. Bezvedomie, ktoré malo medicínsky neriešiteľnú príčinu, smeruje väčšinou k bdelej kóme. U pacienta sa striedajú fázy spánku a bdenia, nie je však schopný vnímať, asociovať, myslieť, ovládať svoje pohyby.

Ak vie pacient v bdelej kóme samostatne dýchať, nemusí ležať v nemocnici, môže byť aj doma. Treba sa však oňho starať nepretržite. Keď kóma trvá príliš dlho, dá zabrať aj príbuzným.

Občas lekárom povedia, aby už pacienta netrápili a odpojili ho od prístrojov. Iní denne chodia, prihovárajú sa mu, hladkajú ho, púšťajú mu obľúbenú hudbu. Niektorí sa preberú, iným sa to nepodarí ani po rokoch.

Rôzne prípady

Cristy Lili po infarkte a mozgovej mŕtvici ležala v kóme šesť rokov. Jedného dňa zrazu odpovedala svojej matke na pozdrav, začala sa rozprávať s ostatnými príbuznými, dokonca aj jesť. Jej návrat do bežného života však bol veľmi krátky - po troch dňoch opäť upadla do kómy.

Dvojča slávneho českého fotografa Jana Saudka, maliar Karel, ležal v kóme dlhé roky. Nešťastne vdýchol kúsok jedla, ktoré mu zaskočilo, upadol do bezvedomia, začal sa dusiť a mozog ostal dlho bez kyslíka. Vlani v nemocnici zomrel.

V kóme ležal sedem rokov aj chirurg František Fabián, ktorý operoval bývalého prezidenta Rudolfa Schustera. Upadol do nej po operácii srdcovej chlopne. Niekdajší izraelský premiér Ariel Šaron upadol do kómy po mozgovej porážke a už sa z nej neprebral.

Zaujímavý je prípad poľského robotníka Jana Grzebského. Prespal takmer dve desaťročia. V roku 1988 sa pri práci na železnici udrel do hlavy. Manželka sa oňho starala a v roku 2007 sa Poliak prebudil. Jeho štyri deti mu medzitým priviedli na svet jedenásť vnúčat, prebehla revolúcia a obchody sa zaplnili technickými novinkami. Nestačil sa čudovať.

Hovoril po anglicky

Neobvyklý je prípad českého plochodrážneho jazdca Matěja Kusa. Počas pretekov v Škótsku mu súper prešiel hlavu a on upadol do bezvedomia. Našťastie sa pomerne rýchlo prebral a všetkých okolo šokoval dokonalou angličtinou, hoci dovtedy vedel iba niekoľko fráz. Vydržala mu iba niekoľko hodín.

Matěj neskôr povedal, že si vôbec nepamätá preteky, ani úraz a ani to, že sa so zdravotníkmi rozprával po anglicky. Anglickí lekári označili jeho prípad za výnimočný. Spôsobuje ho mŕtvica, alebo rana do hlavy, pri ktorej sa dočasne poškodí rečové centrum v mozgu. Matěj Kus odvtedy so smiechom tvrdí, že na to, aby sa naučil cudzí jazyk, potrebuje ranu do hlavy.

Saška v bdelej kóme

Na Slovensku máme príklad bdelej kómy, do ktorej upadla sedemnásťročná Saška, keď sa pokúšala zachrániť topiacu sa kamarátku. Deväťročná Kristínka tak urputne bojovala o život, že záchrankyňu stiahla pod vodu. Dievčatko sa zotavilo, ale Saška upadla do bdelej kómy. Nedokáže sa najesť, vstať ani hovoriť. Mama je presvedčená, že sa s ňou dorozumieva zatváraním viečok alebo stiskom ruky.

O Sašku sa starajú všetci príbuzní. Z bdelej kómy sa človek môže prebrať do štyroch týždňov, ale môže v nej zostať aj dlhšie. Po troch až šiestich mesiacoch majú pacienti minimálnu šancu i na čiastočné uzdravenie.

Zázraky v medicíne sa však dejú aj v takýchto prípadoch. Jedným zo zázrakov je určite precitnutie Terryho Wallisa z Arkansasu. V devätnástich rokoch upadol do bezvedomia - bolo to v roku 1984 - po dopravnej nehode a ďalších devätnásť rokov bol v kóme. Po takomto dlhom čase už málokto dúfal, že sa z kómy preberie. V roku 2003 sa však prebral a dokázal hneď komunikovať so svojimi rodičmi.

Primár Jozef Valky z ARO v Roosveltovej nemocnici v Banskej Bystrici nie je v prípade prebudenia sa z kómy po dlhých rokoch veľmi optimistický.

Pred časom sa pre PLUS 7 DNÍ vyjadril, že medializované prípady sú bubliny, ktoré narobia veľa rozruchu, ale o pár týždňov sa už o údajnom pacientovi nič nedozviete. „Ja osobne nepoznám ani jediný takýto prípad, ktorý by bol lekársky overený a v odbornej literatúre som sa o zázračnom prebratí pacienta z kómy po niekoľkých rokoch ešte nedočítal,“ povedal primár Valky.

Príbeh Lenky, ktorá upadla do kómy pred ôsmimi rokmi po uštipnutí komárom, si prečítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Vianočné tipy na darček