Tajomstvá ľudského tela: Čo majú spoločné pizza a náš mozog?

Vedeli ste, že železo v našom nose nás vedie ako kompas a že kyseliny v ľudskom žalúdku by dokázali spáliť aj žiletku? Tušili ste, že zaľúbeným rastú rýchlejšie vlasy?

Je po sviatkoch. Mali sme sa dobre, ale náš organizmus dostal zabrať. Najmä žalúdok. Jeden skúsený lekár ho charakterizoval slovami: "Žalúdok je jednoduchý vakovitý orgán, do ktorého sa zmestí maximálne 1,3 litra potravy a viac." Tí najlepší borci doň vedia dostať až osem litrov potravy! Poznáte kvalitnejší mechanizmus ako ľudské telo?

Najlepší zakladač

Ľudský organizmus sa skladá z viac než sto miliárd buniek. Je to vesmír zašitý v koži človeka.

Do našej pamäte by sa napríklad pomestili údaje z päťsto najväčších encyklopédii na svete. Najlepšie ich mozog dokáže "zakladať" okolo dvadsiatky, potom tu už ide dole vodou. Ale aj tak to stačí na to, aby ste napríklad vytušili, že kdesi v okolí je rozvoniavajúca pizza. Nemusíte ju pritom vôbec vidieť. Zacítite ju a v mozgu sa vám otvorí pamäťové okienko: pizza. V tej chvíli zahanbíte celý internet - pod týmto heslom máte v hlave určite viac informácii než tisíce popísaných strán. Sú tu všetky pizze, ktoré ste kedy videli a jedli. A to všetko sa odohráva rýchlosťou 500 kilometrov za hodinu.

Za šestnásť sekúnd stotisíc kilometrov

Keby ktosi natiahol všetky žily, cievy a vlásočnice, čo križujú naše telo, mohol by nimi dvakrát omotať Zem okolo rovníka. Keby naukladali naše červené krvinky jednu na druhú, bola by z nich 50-tisíc kilometrov vysoká veža. Za šestnásť sekúnd nabehá krv v našich žilách rovných 100-tisíc kilometrov.

Ľudské telo je dokonalé
Ľudské telo je dokonalé
profimedia

Foto: profimedia

Pre starších - kamene na tanieri

Ak vás to pobavilo a usmiali ste sa, práve ste rozhýbali 43 svalov na tvári. Nechutné? Keď už o tých chutiach, dospelý človek má v ústach a na jazyku asi 9-tisíc chuťových buniek. Deti ich majú ešte viac - aj na hornej strane hrdla. Tie sa však postupne strácajú, a tak v osemnástich už človek zje aj špenát, ktorý predtým nemohol ani vidieť. A po 45. roku života sa môžeme pustiť pomaly aj do kameňov.

A teraz sa skúsme započúvať do krásnej hudby. Odkiaľ prichádza? Zľava? Sprava? Viete, ako váš mozog zistil, odkiaľ ten zvuk prichádza? Jednoducho. Máme dve uši. K jednému z nich sa ten zvuk dostal o zlomok sekundy skôr. Mozgu to stačí. A nemusíte sa tým smerom ani pozrieť. To by ste totiž zasa museli rozhýbať očné svaly. Denne sa pohnú asi 100-tisíc ráz. Keby sa nám rovnako hýbali nohy, nabehali by sme 80 kilometrov za deň.

  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček