Tvor: Vážil len pár gramov a živil sa hmyzom.

Toto je náš predok: Vedci vytvorili podobu prvého placentovca

Vedci zrekonštruovali podobu tvora, z ktorého sa vyvinuli všetky cicavce-placentovce. Do tejto širokej skupiny patria napríklad veľryby, slony, psy, mačky, netopiere, ale aj my ľudia.

Náš prapredok nemá meno a jeho podobizeň nie je založená na nájdených fosíliách. Vedci pri rekonštrukcii vychádzali z genetických stôp v 86 žijúcich druhoch a z fosílií 40 vyhynutých zvierat.

Zozbierali viac ako 16-tisíc údajov, z ktorých potom zostavili najpravdepodobnejšiu hypotetickú podobu prvého cicavca-placentovca. Tento malý tvor vážil pravdepodobne len zopár gramov, bol huňatý, mal dlhý chvost a živil sa hmyzom.

Spolu s dinosaurami

Do skupiny cicavcov-placentovcov patrí viac ako 5 000 existujúcich druhov, ktoré žijú na zemi, vedia plávať vo vode či lietať vo vzduchu.

Ich hmotnosť sa pohybuje od pár gramov po niekoľko ton. Okrem toho patria k cicavcom už len minimálne rozšírené vajcorodce, ako napríklad vtákopysk a vačkovce ako kengura či koala. Cicavce-placentovce sa mimoriadne rozšírili po vyhynutí dinosaurov pred 65 miliónmi rokov.

Podľa vedeckých štúdií však mohli existovať už pred 100 miliónmi rokov. Malé cicavce vtedy obývali zem spoločne s dinosaurami. A úplne prvý podľa vedcov vyzeral práve takto.


  • bar
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní