Vysoký krvný tlak nemá príznaky, preto sa mu hovorí aj tichý zabijak.

Toto môže za váš vysoký krvný tlak! Vedci objavili stovku chýb v genóme, ktoré ho spôsobia

Už rodičia malého bábätka budú vedieť, že o pár rokov bude bojovať s tlakom. Briti našli 107 nových génových oblastí, ktoré súvisia s vysokým krvným tlakom. Lekári budú vedieť, ktorí pacienti sú v ohrození a ušiť im terapiu na mieru.

Tento objav neskončí v šuflíku

Zistenia tímu z Queen Mary University of London poslúžia na dve veci. Prvý úžitok môžete mať z prevencie. Ak budete vedieť, že máte predispozíciu na vysoký krvný tlak ktorý vás môže zabiť, možno sa budete trochu viac snažiť o prevenciu. Rodičia môžu napríklad odmalička viesť deti k športu a neprisáľať jedlo. Len prevenciou môžu svojim potomkom “kúpiť” celé roky života bez vysokého krvného tlaku.

A čo keď to príde

V prípade že sa už vysoký krvný tlak u vás rozbehne je veľmi pravdepodobné, že vás doktori nebudú liečiť naslepo. Dajú vám tabletky, ktoré na vysoký tlak v dôsledku konkrétnej mutácie zaberú. Ani jeden lekár dnes nepochybuje o tom ,že budúcnosťou zdravotníctva je liečba šitá na mieru.

Zabijak číslo 1

Vysokým krvným tlakom trpí tretina sveta. Za desať rokov bude ohrozovať 1,60 miliardy ľudí na svete. Na Slovensku sú choroby srdca, ktoré sa začínajú vysokým krvným tlakom hlavnou príčinou smrti.