Vysoký krvný tlak nemá príznaky, preto sa mu hovorí aj tichý zabijak.

Toto môže za váš vysoký krvný tlak! Vedci objavili stovku chýb v genóme, ktoré ho spôsobia

Už rodičia malého bábätka budú vedieť, že o pár rokov bude bojovať s tlakom. Briti našli 107 nových génových oblastí, ktoré súvisia s vysokým krvným tlakom. Lekári budú vedieť, ktorí pacienti sú v ohrození a ušiť im terapiu na mieru.

Tento objav neskončí v šuflíku

Zistenia tímu z Queen Mary University of London poslúžia na dve veci. Prvý úžitok môžete mať z prevencie. Ak budete vedieť, že máte predispozíciu na vysoký krvný tlak ktorý vás môže zabiť, možno sa budete trochu viac snažiť o prevenciu. Rodičia môžu napríklad odmalička viesť deti k športu a neprisáľať jedlo. Len prevenciou môžu svojim potomkom “kúpiť” celé roky života bez vysokého krvného tlaku.

A čo keď to príde

V prípade že sa už vysoký krvný tlak u vás rozbehne je veľmi pravdepodobné, že vás doktori nebudú liečiť naslepo. Dajú vám tabletky, ktoré na vysoký tlak v dôsledku konkrétnej mutácie zaberú. Ani jeden lekár dnes nepochybuje o tom ,že budúcnosťou zdravotníctva je liečba šitá na mieru.

Zabijak číslo 1

Vysokým krvným tlakom trpí tretina sveta. Za desať rokov bude ohrozovať 1,60 miliardy ľudí na svete. Na Slovensku sú choroby srdca, ktoré sa začínajú vysokým krvným tlakom hlavnou príčinou smrti.

Vianočné tipy na darček