Posmrtná maska preslávila Tutanchamóna azda najviac.

Tutanchamón neprestáva fascinovať: Pochovali ho do hrobky určenej pre ženu?

Mladý faraón z 18. dynastie aj takmer sto rokov po objavení jeho hrobky neprestáva provokovať fantáziu vedcov.

Egyptský „chlapec-faraón“ ovládol predstavivosť milovníkov histórie od čias, keď jeho pozoruhodnú hrobku objavil v roku 1922 britský archeológ Howard Carter. Smrť egyptského faraóna 18. dynastie, ktorý vládol medzi rokmi 1332 až 1323 pred Kristom, je stále opradená tajomstvom.

Zomrel veľmi mladý, zrejme osemnásť alebo devätnásťročný. Podľa novej teórie ho pochovali do hrobky, ktorá vôbec nebola určená preňho, ale pre ženu. Má to dokazovať architektonické riešenie polohy posmrtnej komory, ako aj ikonická zlatá maska.

Howard Carter: V roku 1922 objavil Tutanchamónovu hrobku.
Howard Carter: V roku 1922 objavil Tutanchamónovu hrobku.
Getty Images

Howard Carter: Tutanchamónovu hrobku objavil takmer pred sto rokmi. Vedcom stále nedá spávať. Foto: Getty Images

Muži vľavo

„Prvá vec, ktorú si pri vstupe do hrobky všimnete, je, že zostupujete nadol a odbočujete vpravo. To je pre hroby 18. dynastie veľmi nezvyčajné. Odbočiť by ste mali vľavo, pretože ľavá strana bola v starovekom Egypte symbolom mužnosti,“ vysvetľuje riaditeľ Egyptskej výskumnej spoločnosti Chris Naunton.

Jediná hrobka tejto dynastie, v ktorej sa do pohrebnej komory odbočuje vpravo, je tá, v ktorej odpočíva egyptská panovníčka Hatšepsut.

K mužom sa vpravo neodbočuje. Tutanchamón bol výnimka.
K mužom sa vpravo neodbočuje. Tutanchamón bol výnimka.
Ministry of Antiquities

K mužom sa vpravo neodbočuje. Tutanchamón bol výnimka. Foto: Ministry of Antiquities

Egyptologička Yasmin El Shazly z Egyptského múzea v Káhire tvrdí, že pri prvom dôkaze stopy nekončia. Aj zlatá posmrtná maska naznačuje, že mala byť pre ženu. Tvárová časť bola pôvodne oddelená od čelenky a až dodatočne privarená k nej. Masky pre mužov sa však väčšinou vyrábali z jedného kusa.

„Tvár nemala pôvodne vôbec patriť k ozdobe hlavy, čelenka bola určená žene,“ myslí si El Shazly. Naznačujú to aj ušné lalôčiky, ktoré sú súčasťou čelenkovej časti, nie tvárovej, a pôvodne boli prepichnuté.

Tvárová časť bola pôvodne od čelenky oddelená a uši prepichnuté.
Tvárová časť bola pôvodne od čelenky oddelená a uši prepichnuté.
Getty Images

Tvárová časť bola pôvodne od čelenky oddelená a uši prepichnuté. Foto: Getty Images

Nie je to po prvýkrát, čo odborníci vyslovili teóriu o improvizácii pri Tutanchamónovom pohrebe. Panovník zomrel veľmi mladý a hrobka preňho ešte nebola dokončená. V čej hrobke napokon spočinulo jeho telo, známe nie je.

Čo ho zabilo?

Na príčine smrti sa bádatelia nezhodli. Kým analýza DNA múmie preukázala nakazenie maláriou, CT vyšetrenie naznačuje, že mladík trpel vzácnou poruchou kostí, zvanou Köhlerova choroba. Spôsobila mu deformáciu ľavej nohy a pri chôdzi si pomáhal paličkou.

Ani jedna z chorôb však nemusela byť fatálna, myslí si Frank Rühl z Univerzity v Zürichu. Je možné, že smrť nastala v dôsledku prepichnutia kože a masívneho krvácania pri nešťastnom zlomení nohy, prípadne v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, keďže Tutanchamón mal byť potomkom z incestu. Nie je vylúčená ani vražda mladého panovníka.

Vianočné tipy na darček