Bill clinton: Jeho bystré prednášky si môžete pozrieť zadarmo.Veľké osobnosti: Na prednáškových portáloch sa s vami o skúsenosti podelí aj Bill Gates.

Učte sa od Clintona a Gatesa: Virtuálne prednášky vám rozšíria obzory zadarmo

Veda a zdravie
Milan Šimák

Dostať sa na prednášku bývalého amerického prezidenta alebo druhého najbohatšieho človeka na planéte je pre väčšinu z nás nemožné.

Solve For X

Odpoveďou na úspešný model prednášok Ted je portál od spoločnosti Google s názvom Solve For X. Séria prednášok funguje od minulého roka a internetový gigant chce prostredníctvom špičkových lektorov najmä z technologických odvetví pomôcť nájsť riešenia na globálne problémy. Od elitných vedcov z Massachussetts Institute of Technology sa dozviete, aká je budúcnosť inteligentných wi-fi sietí alebo aké sú v horizonte najbližších rokov plány na rozvoj dopravy.

https : // www.solveforx. com

RSA Animate

Niekedy stačí raz vidieť, než stokrát počuť. V tomto duchu sa nesú aj netradičné prednášky na stránke britskej Royal Society of Arts. Prostredníctvom animovaných filmov môžete jednoducho vstrebať vedomosti z kníh a vybraných prednášok bez toho, aby ste museli počúvať siahodlhé monológy. Dozviete sa napríklad, v čom spočíva kríza kapitalizmu alebo aké dôležité je, aby sme boli empatickí voči svojmu okoliu. Ak máte chuť na tradičné prednášky, nájdete ich na hlavnej stránke.

http://www.thersa.org/events/ rsaanimate

http://www.thersa.org/events/video

Ted

Medzinárodná sieť konferencií Ted je najväčšou organizáciou svojho druhu na svete. Prednášky od vizionárov z oblastí od ekológie cez umenie až po politiku zaznamenali už viac ako miliardu vzhliadnutí a sú zdarma k dispozícii na stránke ted.com. Medzi najslávnejšie osobnosti, ktoré sa o svoje myšlienky podelili s celým svetom, patrí bývalý prezident USA Bill Clinton, zakladateľ Microsoftu Bill Gates a spevák kapely U2 Bono. Všetky prednášky uverejnené na internetovej stránke sú zdarma a k mnohým sú k dispozícii aj slovenské titulky. Neoficiálne prednášky si môžete pozrieť na YouTube.

TedX aj na Slovensku

Navyše konferencia Ted sa koná aj v Bratislave a tento rok sa uskutoční 5. júla v Slovenskom národnom divadle. Na konferencii vystúpi herec Robo Roth, inovátor Ivan Štefunko alebo dokumentaristka Diana Fabiánová. Vstupné začína na hodnote 50 eur. Minulý rok sa konferencie Ted konali aj v Nitre a Košiciach.

http://www.ted.com

https://www.youtube.com/ user/TEDxTalks

http://www.tedxbratislava. sk/2013

Big Think

Fórum, kde nájdete prednášky, prezentácie a diskusie od popredných mysliteľov vrátane bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera, vzniklo v roku 2007. Odvtedy sa na stránke podarilo širokej komunite zhromaždiť tisícky videí. Riešia sa v nich témy od kvality stravovania až po nanotechnológie.

http://bigthink.com

The Do Lectures

Ďalšia výborná stránka, kde nájdete inšpiratívne prednášky od ľudí, ktorých myslenie je o krok vpred. Jedinou podmienkou je, že musia veci aj robiť, nielen o nich rozprávať. Tak sa k vám dostanú názory a postrehy ľudí, ktorí majú aj množstvo praktických skúseností.

http://www.dolectures.com/


  • Milan Šimák
VIDEO Plus 7 Dní