Unikátna aplikácia: Stačí si dať špeciálne okuliare a ste v pitevni!

Naši medici vymysleli jedinečnú aplikáciu. Študent si jednoducho nasadí špeciálne okuliare a ocitne sa priamo pri pitevnom stole.

Za jedinečným nápadom stojí študent Tomáš Brngál z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK) so svojím tímom v študentskom startup-e Virtual Medicine. „Našou víziou je spraviť štúdium medicíny pochopiteľnejším a zaujímavejším, zefektívniť a zjednodušiť ho,“ hovorí Tomáš Brngál.

Medicínsku vzdelávaciu appku pre študentov medicíny a doktorov, ktorá funguje na princípe virtuálnej reality – VR Anatomy -, chcú čím skôr dokončiť a globálne predávať. A majú aj ďalšie smelé plány. „Chceme vytvoriť vývojárske štúdio, ktoré postupne vďaka spolupráci s poprednými odborníkmi inovuje a aplikuje vzdelávanie medicíny na možnosti 21. storočia aj u nás,“ prezradil plány Brngál.

Ako naozaj

A ako vlastne „pitevná“ aplikácia funguje? Jej užívateľ pomocou ovládačov manipuluje s 3D modelmi ľudských orgánov - napríklad ich otáča, oddeľuje, zväčšuje -, ako keby držal v ruke skutočné časti tela.

Vzdelávacia appka: Medici sa cez špeciálne okuliare prenesú do pitevne aj priamo z domova. Ilustračné foto: TASR

Tomáš Brngál vysvetľuje, že moderné, počítačom vytvorené prostredie vtiahne užívateľa do deja. „Má pocit, že sa nachádza v anatomickej pitevni, aj keď práve sedí doma.“ Lepšie sa sústredí na učivo - keďže ho nevyrušujú okolité vnemy - a lepšie si ho aj zapamätá. „Zapája totiž viac zmyslov a má lepšiu priestorovú predstavivosť, ako keby sa učil z knižného atlasu.“

Úspešní

Víziou tímu do budúcnosti je vyvíjať pokročilé medicínske aplikácie, ktoré budú lekárom pomáhať a zjednodušovať ich prácu. Keďže anatómia je stavebný kameň medicínskeho štúdia, začali práve ňou.

Študentský startup Virtual Medicine nedávno uspel v súťaži Slovak Student Startup Cup v kategórii Veda a medicínske technológie a na súťaži Quick pitch na konferencii Startup or Shutdown získal prvé miesto.

  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.

Vianočné tipy na darček